Odesláním formuláře souhlasíte s uveřejněním Vašeho jména a příspěvku.
233 komentáře
Jakub Martinák
na 3.5.2024 v 20:17
Dobrý den,
prosím, smím se zeptat, jak to myslíte na konci výkladu pověsti? Bílá páni je stále na hradě přítomna? 🙂
PS: Tento web je naprostý skvost, nikdy jsem nic tak poctivého neviděl. Udělal jsem si ucelený obraz o Novém hradu, který jsem o státním svátku nedávno navštívil, a tím Vám děkuji!
Dobrý den,
a moc děkuji za tak hezká slova a pochvalu mé práce, to hodně potěší.
Co se týká odpovědi na vaši otázku – je jednoduchá a není záporná, snad to takto stačí 😉
Jinak se na letošek chystá velmi, velmi významná událost. Zatím jen maličko prozradím, že se jedná o model hradu a bude to za roky nejdůležitější a nejvýznamnější kvalitativní posun celého webu a bude to bomba. Takže je se na co těšit 😊
Ještě jednou díky za hřejivou pochvalu!
S pozdravem a hezkého brzkého jara
Václav Jokl
Tomáš
na 30.12.2023 v 20:18
Dobrý den, chci jen poděkovat za možnost přečíst si tolik informací na jednom místě o Novém Hradu.
I přes pěší dostupnost a známost vašich stránek, jsme navštívili zříceninu prvně. Byl jsem opravdu velmi překvapen rozsáhlostí objektu.
Jaká škoda, že se takový komplex nezachoval v lepším stavu..
Mějte se dobře
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a jsem rád, že se vám na hradě líbilo a dokáže i po tolika staletích stále překvapit svým jedinečným Geniem loci. Bez ohledu na svůj stav má stále své kouzlo a bude ho mít i další stovky let, kdy my už tady dávno nebudeme…
S pozdravem a přáním všeho dobrého do letošního roku
Václav Jokl
Vendula Miklová
na 9.8.2023 v 12:08
Dobrý den , dá se na hrad dostat i s kočárkem? Děkuji za informaci, Miklová
Dobrý den,
přesně na tuto otázku jsem tady odpovídal Radce 8.7.2010, mrkněte tam 😉
Hezké léto
Václav Jokl
Antyychtyn
na 10.8.2022 v 23:32
Dobrý den
Při nové návštěvě hradu jsem si všiml vytesaného kříže v jednom kusu kamene. Víte o tom? Nevím, co si o tom mám myslet… Jestli to je něco historického, nebo je to jen vandalská činnost někoho z dnešní doby? Není to nic ozdobného ani uměleckého, pouze vytesaný znak kříže a jsou u toho i nějaké znaky, ale ty jsou málo čitelné. Mám to i vyfocené 🙂
Dobrý den,
vysekaný kříž má svůj původ v lidové tvořivosti a historicky nemá s hradem nic společného.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Marek Kvapil
na 7.2.2022 v 13:31
Dobrý den pane Jokl, tímto příspěvkem bych chtěl hlavně jen pozdvihnout vaši práci – tyto stránky ohledně hradu. Jsem rád (a určitě nejsem sám), že to takhle někdo tak pěkně zpracoval a vůbec – že to zpracoval (o svém volném čase)! Jsem tady již za poslední dva roky, co jsem objevil tyto stránky, po několikáté a uvědomil jsem si, že jsem do teď zde nezanechal žádnou pochvalu a zpětnou vazbu, kterou si zasloužíte. Hrad je úžasný, krajina kolem také. Dochovanost hradu – nad tím pokaždé já a naše rodina, žasne. Opravdu to bylo kvalitně postaveno. Nadále to zde budu sledovat a rád si budu často připomínat historii hradu díky těmto stránkám. Moc děkuji nejenom za sebe. Ať se vám daří!
Dobrý den,
a moc děkuji za tak hezká slova – jsou krásným pohlazením po duši a energií do další práce na zlepšení stránek o mém milovaném hradu. Vím, že toho za poslední roky moc nepřibylo, ale na letošní jaro chystám pár nových záběrů z dronu, ať je hrad vidět i z ptačí perspektivy a jako hlavní počin letos konečně chystám uveřejnit archeologickou část na stránce Historie. Mám už připraveno několik opravdu hodnotných a vzácných materiálů a určitě to bude další, a v tomto případě významný posun informační stránky o historii Nového hradu. Takže je se na co těšit 😊
Ještě jednou díky za hřejivou pochvalu!
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Denisa Kohoutková
na 5.9.2021 v 22:23
Dobrý den, tuto sobotu jsem poprvé navštívila Nový hrad a byla jsem velice okouzlena. Ihned po příjezdu domů jsem si hledala všechny dostupné informace a tak narazila i na Vaše stránky. Moc děkuji za popis historie i model hradu. Jsem rada, že si takto můžu lépe hrad představit. Našla jsem i fotky někdy z roku cca 2011, kde je vidět postaveny dřevěný přístřešek v jedné z částí hradu. Nevíte co se s tímto přístřeškem stalo? Kdo, kdy a proč ho postavil? Děkuji za váš čas, který hradu věnujete a doufám, že se na hrad zase někdy vrátím.
Dobrý den,
na stejnou otázky jsem odpověděl v minulém dotazu.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Antyychtyn
na 4.9.2021 v 14:54
Dobrý den
Byl jsem na hradě a rád se tam znovu podívám. Rád bych položil pár dotazů k objasnění.
Sekce „Archeologie“ je deaktivní. Bude někdy aktivní? Je někde na internetu kvalitní zdroj informací ohledně archeologických nálezů?
Jižní věž – Ten přístřešek a interiér se stropem + vchod…. To předpokládám bylo dostavěno v dnešní době. Nebo je tam i kromě zdiva něco dobově původního?
Můžete mi něco více říct k takovému tomu kruhovému poli z kamenů pod „třetí hradní bránou“? Čeho je to pozůstatek?
Jinak mám pocit, že průměr té hlásky je dost malý pro praktické využití.
Sekce Archeologie je a bude neaktivní pravděpodobně ještě dlouho…. Materiály k uveřejnění mám, ale není čas je zpracovat a podle mého současného vytížení to nevidím moc růžově ani do blízkého budoucna.
Zástavba v jižní věži je dílem jisté skupiny lidí, kteří tam nějaký čas pobývali a upravili si tuto věž ke svému dočasnému životu. Nic historického ani významově spjatého s hradem to nemá.
Obraz sestavený z kamenů, který se kdysi objevil pod nádvořím třetí hradní brány, má svůj původ také v lidové tvořivosti a nemá s hradem historicky nic společného.
Vnitřní průměr hlásky je dán zvolenou sílou obvodového zdiva, má funkci pro pohyb v hlásce a směrem vzhůru se rozšiřoval. V hlásce samotné pak byly malé místnosti pro uskladnění a jiné použití.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Lukáš
na 17.7.2021 v 17:55
Dnes 17.07.2021 jsem navštívili tento hrad. Velice nás zaujal. Lukáš a Jana z Chroustovic.
Dobrý den,
moc děkuji za pěkná slova o mém milovaném hradu i za pochvalu webu. Obojího si velmi vážím. Jsem vždy velmi rád, když hrad někoho takto pozitivně osloví, a i po těch letech ještě pořád udělá dojem 😊
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Kamil
na 15.4.2021 v 2:24
Dobrý den chtěl bych se zeptat koho mám zažádat o povolení na vjezd autem pod zříceninu z bohdikovske strany plánuji tam natáčet video v historickém brnění a potřeboval bych asi povolení tak se ptám
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď způsobenou technickou chybou. Co se týká vjezdu k hradu automobilem, je potřeba si na katastru zjistit vlastníka komunikace, kterou chcete použít a s tím pak vyjednat povolení k vjezdu.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Liechtenstein
na 15.1.2021 v 9:22
Rodina Lichtenštejnu se česky píše tak jak vidíte, původní německý přepis, který se používá dodnes, je Liechtenstein.
Dobrý den,
ano – modrá turistická značka je v pohodě a cesta je pěkná, sám ji často používám. Takže doporučuji 👍
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
dotaz
na 21.7.2020 v 20:49
dobrý den
mocmocmoc pěkné stránky ale já bych ráda věděla jak nejblíž se dá dostat autem nebo je pod hrad zákaz vjezdu ???? i když tam cesta vede
moc děkuji za odpověd
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu, která mě hodně těší.
Co se týče možností přístupu na hrad, odpovídal jsem na stejný dotaz 15.5.2011 – zkuste jej v knize hostů najít a najdete odpověď na svoji otázku 🙂
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
P.S. Dáváte té naší krásné češtině hodně zabrat…
Nový hrad
na 25.2.2020 v 11:17
Vážený pane Jokle,
že děláte krásné webové stránky jak pro Obec Bohdíkov tak i pro ZŠ Bohdíkov vím, ale to co jsem mohla shlédnout na stránkách Nového hradu mně úplně ohromilo. V mládí jsem hrad hodně navštěvovala, protože pro mě měl takové zvláštní kouzlo a vždy jsem si představovala, jak asi mohl vypadat. Teď už jsem tam dlouho nebyla, ale pořád si plánuji, že se tam podívám (je to ostuda, když bydlím v Bohdíkově). Dneska jsem zjistila, že hrad má i webové stránky, tak jsem si všechno pročetla. Moc děkuji za čtenářský zážitek Vám a všem co se na zpracování modelu hradu podíleli, je to naprosto úchvatné a dokonalé.
Dobrý den,
moc děkuji za tak hezká slova i pochvalu webu a mé práce – to mě opravdu moc těší a jsem rád, že můj web může ukázat všem, co máme náš hrad rádi, jaký byl a jak vypadal v dobách své největší slávy. A ještě více jsem rád, že i v Bohdíkově, který odjakživa považuje Nový hrad víceméně za „svůj“, se našel někdo další, kdo objevil, že má (od roku 1997) i své webové stránky 😊 To je pro mě úspěch!! 😊😊
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
Hrad..
na 12.2.2020 v 16:32
Dobrý den, musím říct že máme chatu kousek od hradu, na Lužné, je škoda jak je zničen, každe léto jsme tam chodili a je čím dál v horším stavu, je pravda že dlouho už sem tam nebyla, chci tam jít v létě s mýma dětma, ale občas sme se tam báli, že na nás něco spadne. Máme i knihu a historii hradu, je úžasné co se tam stalo a vědět že je to kousek od nás.. Ale jak říkám je to škoda..
Dobrý den,
skutečnost, že je hrad v horším stavu, než dříve je a bude samozřejmě čím dál víc znát… Tak to je, všechno má svůj začátek i konec, a i Nový hrad, jako vše ostatní, podléhá zubu času a pomalu se rozpadá. Ale drží se na své roky dobře. Hodně dobře! Je obdivuhodné, že všechny věže stále stojí a drží… je to výsledek, na polohu hradu a dobu vzniku, neuvěřitelně kvalitní práce, která odolává i po 650-ti letech chátrání… Osobně smekám před staviteli hradu, jak dobrou práci odvedli. A přes všechnu nezastavitelnou erozi a sílu přírody je jasné, že hrad či jeho části tady budou ještě hodně dlouho po nás a budou svou krásou a tajemstvím oslovovat ještě mnoho dalších generací…
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
Pavel Strnad
na 22.9.2019 v 11:26
Vážený pane Jokle,
ohromně si vážím a obdivuji lidi jako Vy, kteří obětují nezištně spoustu energie a peněz na něco zajímavého a všeobecně prospěšného. Neumím si ani představit kolik úsilí jste musel vynaložit na vznik a udržování těchto úžasných stránek o nádherné zřícenině. S rodinou jsme o dovolené místo navštívili, a hlavně díky Vašim informacím a 3D modelům, které nám umožnily představit si cely komplex v jeho někdejší mohutnosti, to byl hluboký zážitek. Kéž by naše společnost mela vice takových nadšenců, místních patriotu, kteří propaguji a zpřístupňují naše kulturní dědictví ostatním. Přeji Vám hodně úspěchů a štěstí!
S úctou Pavel Strnad
Dobrý den,
moc děkuji za krásná slova Vašeho uznání, kterých si velmi vážím a jsou pro mě tím největším motorem do další práce, protože vím, že má smysl. Jsem vždy velmi rád, když můj web pomůže přinést všem lidem informaci a představu o historii a podobě mého zamilovaného místa.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Anton Nazarenko
na 10.4.2019 v 15:08
Vážený pane Jokle,
nejdříve bych chtěl pochválit Vaše webové stránky. Jsou moc povedené a přináší zajímavé informace. Co se grafické stránky týče, vytkl bych zejména font textů, který ruší celkové vzezření. Chápu, že font ve stylu švabachu více sedí k tématu stránek, ale kolikrát je text kvůli tomu znančně nečitelný. Měl bych ale i pár dotazů. Zaprvé, máte moc pěkně propracovaný a vymyšlený model hradu. Ale moc mi tam nesedí bergfrtit, co si pamatuji, tak místo, kde by měl stát, mi velikostí spíš sedělo ke studni než k obrané věži. Ve Vašem modelu se mi zdá také věž příliš vysoká a uzká, což mi k jejím pozůstatkům nesedí. Dále bych chtěl upozornit na drobný detail, a to titul Ing., který zde máte napsaný jako Inž. Chápu, že se to takto psávalo, ale dnes už jde spíše o archaickou formu a v textu to působí rušivě. Také bych poprosil, zda byste tu mohl trochu lépe uvést poznámkový aparát, například přesně daný okud jste jakou část přesně čerpal, Vaše uvedení zdrojů mi zde přijde poněkud nedostačující. A chtěl bych se ještě zeptat, zda plánujete vydání monografie hradu, když se jím už tolik let zabýváte a odmítáte odpovědět na některé dotazy, kniha shrnující Vaše bádání by měla potenciál být zajímavá. Také jsem si všiml, že Vám vadí, že lidé si spíš otevřou internet a přečtou Vaši stránku, než aby zašli hrad navštívit. Pokud Vám to tedy vadí, tak jste stránky zakládat neměl a informace jste si mohl nechat pro sebe.
Děkuji předem moc za Vaši reakci a odpovědi,
s přáním pěkného dne
Anton Nazarenko, DiS.
Dobrý den pane Nazarenko,
děkuji za Váš příspěvek a pokusím se odpovědět na všechny Vaše otázky. Vidím, že Vaše lokace směřuje na UP v Olomouci, tak zdravím do Olomouce.
– Moc děkuji za pochvalu webu, která vždy potěší a dodá sil do další práce.
– Co se týká použití historizujícího fontu v menu a nadpisech, to je samozřejmě záměr a myslím si, že k zaměření webu o středověké zřícenině patří. Pro mě osobně čitelný je a nehodlám jej měnit.
– U modelu hradu jste mě upřímně rozesmál. Opravdu 🙂 Jednak model rozhodně nemám „vymyšlený“, to tedy opravdu ne a když už nebudete brát moji odbornost, a klidně nemusíte, tak osobu Doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka, který je garantem historické správnosti modelu, byste už měl! Pokud tedy tušíte, kdo pan M. Plaček je…
O umístění (včetně rozměrů) bergfritu, se rozepisovat ani nebudu, jestli jste schopen napsat, co jste napsal, nemám k tomu co říct. Evidentně neznáte práce ani Dr. Arch. Inž. Zdeňka Gardavského, ani Doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka a na hradě jste nikdy nebyl.
– Titul Inž. používat lze – viz čistě kvůli vám doplněné vyjádření Ústavu pro jazyk český AV ČR na stránce Vysvětlivky k hradním objektům.
– Uvedení zdrojů je z mého pohledu dostačující.
– Vydání monografie hradu neplánuji a že neodpovídám na všechny otázky je v odborných kruzích standardní, pochopitelné a má svůj důvod. S tím úzce souvisí i Vaše poslední připomínka, že mi snad vadí, že lidé otevřou internet a přečtou si tyto stránky, než aby zašli hrad navštívit… Vůbec nechápu, jak jste k této hlouposti přišel… Osobně se neznáme a také korespondenci s Vámi vedu poprvé, tak fakt nevím… Je ale pravdou, že existuje mnoho lidí, kteří si mailem napíší o cokoliv, aniž by vykonali minimum práce a čekají, že dostanou roky práce na stříbrném podnose bez hnutí prstem. Měl jsem i případ, kdy si student bez okolků napsal o naskenování a zaslání publikace, protože se mu nechtělo do knihovny. Už jenom existence tohoto poměrně rozsáhlého webu s jedinečným 3D modelem Váš názor vyvrací.
Jako uzavření mé odpovědi na Váš příspěvek bych rád uvedl, že web novyhrad.cz je mým soukromým vlastnictvím a je moje svobodné rozhodnutí a právo, jak vypadá a co v něm a jakou formou uveřejním či nikoliv. Pokud k němu máte výhrady, plně je respektuji a ctím Váš svobodný názor. Stejný přístup očekávám i od Vás ke mně. Na internetu je řada jiných stránek o této krásné zřícenině, takže je možné přejít kamkoliv jinam a není třeba setrvávat zde.
S pozdravem a přáním pěkných jarních dnů
Václav Jokl
Karel Braník
na 21.9.2017 v 16:48
Zdravím pane Jokl.
Mám maličký dotaz okolo pověsti tohoto hradu.
Jak zde uvádí vaše stránky, byla zde hradní paní jmenována Ofka. Vím, že ta pověst je velmi stará a určitě za ty generace ji mnoho lidí přikrášlilo, ale chci se zeptat, má pravdivé jádro? Děje se tam prý spousta věcí a to bílá paní počítaje k nim. Dosti lidí prý uvadí, že ji tam lze spatřit, naposledy v 2015. Sám zde v odpovědích uvádíte, že jste téže něco zažil. Co si o tomhle všem myslíte vy.
Dobrý den,
k pověsti i možným „zvláštním“ úkazům na Novém hradě jsem se zde v Knize hostů již na pár místech vyjádřil, např. 20.1.2009 k dotazu paní Petry a myslím si, že tato odpověď nejlépe vystihuje, co se v oné poslední větě na konci textu pověsti snažím říct 🙂 Pověst sama o sobě je jen jakýmsi příběhem, který má za úkol ve většině případů jen zatraktivnit dané místo a u hradů, zámků, starých objektů a míst se stalo jakýmsi „povinným prvkem“. Vždyť co by to bylo za hrad bez bílé paní či bezhlavého rytíře! To by ani nešlo 🙂 A tak i Nový hrad má několik pověstí, já sám vím zhruba o šesti, ale všechny se točí kolem stejného příběhu, a proto zde uvádím jen tu jednu, řekněme takovou základní. Co se její pravdivosti týče, daný příběh ani postavy nelze samozřejmě historicky nikterak doložit a já osobně si nemyslím, že se někdy něco takového stalo. Ale jedna souvislost její existence mi do mozaiky znalostí o Novém hradu zapadá… A to taková, že spíše než o romantický příběh nenaplněné lásky má ukázat na jisté nestandardní jevy, které se na místě hradu vyskytují a pro které bychom dnes pravděpodobně použili odbornější termín paranormální jevy. A zde se opět musím vrátit k mé odpovědi na příspěvek z 20.1.2009, kde uvádím: „…Prožil jsem na tomto kousku země věci, které nelze vyslovit nahlas, pokud si chci ponechat pověst rozumného člověka, díval jsem se na věci a dotknul se jevů, kterým by nikdy nikdo neuvěřil…“ Tolik má odpověď, a ať bude kdokoliv naléhat jakkoliv, nic víc neřeknu, ani nenaznačím 🙂 Je to mezi mnou a hradem a my víme proč…
S pozdravem a přáním pěkných dnů
Václav Jokl
Jana Pospíšilová
na 28.4.2017 v 10:05
Dobrý den pane Jokle,
navštívili jsme s manželem po několikáté zřízeninu hradu, je kouzelná. Tentokrát nás to oslovilo natolik, že jsme doma sedli k internetu a hledali odpovědi na své otázky.
Objevili jsme Vaše stránky, za které Vám patří obdiv a poklona. Je z nich cítit Váš krásný vztah k tomuto místu.
Chtěla jsem se zeptat, zda by byla možnost Vašeho osobního výkladu přímo na místě zříceniny a za jakých podmínek. Naši přátelé o tuto možnost projevili také zájem.
Předem děkuji za odpověď a přeji krásné dny.
Dobrý den,
jsem rád, že se Vám na hradě líbilo a také moc děkuji za pochvalu mé práce, to moc potěší! Co se týče společného výletu na hrad a povídání si o jeho historii, nemám nic proti tomu, takže se stačí jen domluvit na termínu a ideálně pěkném počasí a můžeme vyrazit 🙂
S pozdravem a přáním pěkných dnů
Václav Jokl
Ivan Kubla
na 8.9.2016 v 10:07
Dobrý den,
hrad jsme letos navštívili a je s podivem, že není více propagovaný a (mám za to) že by si zasloužil stavební ošetření (sanaci), neboť se jedná o skutečnou historickou památku značného rozsahu a významu. Ve Francii, Británii a jinde by taková památka byla velkou turistickou atrakcí. Tady nikde ani cedulka :-(…
Jinak Vaše stránka je fantastická, model je výjimečný a moc oceňuji tak velkou práci, kterou bylo nutno k takovému zpracování vynaložit. Mohu jen poděkovat a škoda, že nejsou takto senzačně zpracovány i jiné, dle mého názoru význačné, i třeba méně známé, památky.
Ještě jednou moc děkuji a s pozdravem
Ivan Kubla
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce na modelu, opravdu díky!
Co se týče propagace a vysoké návštěvnosti, je to vždy dvousečné. Ano, hrad by si ji jistě zasloužil, na druhou stranu se právě malá návštěvnost zasloužila o jeho poměrně zachovalý stav a hlavně jistou dávku jedinečnosti a zajímavého místa. A také fakt, že je v soukromém vlastnictví samo o sobě brání jeho většímu zviditelnění.
S pozdravem a přáním stále ještě hezkého léta
Václav Jokl
Martin
na 28.7.2015 v 12:41
Dobrý den, na hrad jsem se vypravil cíleně společně s rodinou. Z nedalekého kempu v Aloisově to byla pěkná tůra. Již předem jsem si z dovolením vytiskl pověst o hradu, opálil okraje, zaroloval a udělal pečeť. Na hradě poté schoval a čirou náhodou ji syn samozřejmě našel. 🙂 Po přečtení ji uložil zpět na místo nálezu – pro další návštěvníky….
Dobrý den,
dnes jsme zříceninu navštívili a byli jsme mile překvapení rozlehlostí a zachovalostí některých částí. Ještě víc nás po návratu domů překvapily vaše perfektní stránky plné informací, takže si tady v klidu studujeme námi pořízené fotografie, popisujeme si místa dle vašeho plánu….a je to paráda, zábava. Máte náš velký obdiv…
Dobrý den,
moc děkuji za slova Vašeho uznání, kterých si velmi vážím. Jsem vždy rád, když můj web pomůže přinést i dalším lidem informaci o mém zamilovaném místě.
Dobrý den,
děkuji za příjemnou informaci o použití odkazu na stránky hradu a samozřejmě také za pochvalu webu.
Mějte se hezky,
Václav Jokl
Tereza a Milan
na 23.1.2015 v 12:58
Dobrý den, 🙂
Jsme moc rádi, že zde žijí i jiní historičtí a kunsthistoričtí nadšenci, než jsme my dva. Narazili jsme na Vaše internetové stránky náhodou a natolik nás navnadily, že jsme se dnes na Nový hrad vydali.
Vybaveni Vašimi plány jsme obešli všechny pozůstalé části hradu a kdyby nebylo na cestách tolik bahna, tak by to byl bezvadný výlet. Během cesty nás ale napadlo několik otázek, které byste nám snad mohl zodpovědět.
1. V nejvzdálenější věži (kterou na plánku značíte písmenem E) si někdo udělal dřevěný „domeček“, nebo skladiště či něco podobného. Víte o tom co to je a k čemu to má sloužit?
2. Existuje nějaká organizace (spolek nebo občanské združení), která se stará o zachování a obnovu tohoto hradu?
3. Kdo je momentálním vlastníkem zříceniny Nového hradu a pozemku, na kterém hrad stojí?
Děkujeme za odpověď a také za Vaše nadšení, kterého si velice ceníme 🙂
Dobrý den,
omlouvám se za značně pozdní odpověď, ale váhal jsem, jestli ji vůbec napsat. Na všechny otázky, na které se ptáte, totiž odpovědi v této knize hostů již existují, stačí jen trošku hledat…
Takže opět a jen stručně:
1. dřevěné opláštění jižní věže si svého času zhotovila jistá skupina lidí za účelem dlouhodobého přebývání na tomto místě.
2. Žádná organizace za účelem obnovy hradu neexistuje, jelikož je hrad v soukromém vlastnictví
3. Hrad je v majetku rodiny Mornstein-Žerotínů z Bludova
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Burke
na 14.7.2014 v 13:01
Dobrý den,
zaujal váš 3d model, muselo to dát hodně práce, a na modelu je to vidět, je velice pěkný, a pro představu jak hrad vypadal je to výborný pomocník. Chtěl jsem se zeptat na ty čtvercové věže v hradbách, ty neměly dřevěné patro v úrovni cimbuří?, i pod ním?, nebyly kryté střechou?
JB
Dobrý den,
moc děkuji za vaše hezká slova o modelu hradu, která mě opravdu moc potěšila. Jeho zpracování stálo ze všeho nejvíce obrovské množství času, pak práce a financí, ale věřím, že výsledek stojí za to a jsem rád, že dělá radost nejenom mě samotnému, ale každému, kdo si kdy přál spatřit hrad v jeho plné síle.
Jak uvádím v odpovědi na příspěvek z 28.11.2011, tak samozřejmě všechny věže hradu byly zastřešené a uzpůsobeny k uložení věcí či přebývání posádky. Dodnes jsou patrná místa pro kotvení trámů, které rozdělovaly prostor ve věžích na jednotlivá patra a i zastřešení bylo samozřejmostí. Hrad, jaký je vidět na 3D modelu, takto hezky, čistě a vzdušně ve skutečnosti reálně nevypadal – tehdy tam byla řada dalších dřevěných stavení a přístřešků, všechny věže měly vnitřní dřevěnou konstrukci a zastřešení, na hradbách byly lávky, ochozy a zábradlí, dole na plošinách ustájení pro koně, jistě i nějaká další dřevěná hospodářská stavení atd., atd., ale ty nejsou na modelu vyobrazeny záměrně, jelikož by model nebyl přehledný a nebyla by z něj patrna geniální stavební a obranná kompozice hradu jako takového.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Vojtěch Vinkler
na 4.5.2014 v 13:02
Dobrý den vám přeji. Rád bych vám moc moc poděkoval za mnoho informaci, které nám s sestřenici vaše stránka poskytla. Moc jsme se o hrad zajímali a ještě zajímáme. No a chtěl bych se vás zeptat jestli nevíte co se stalo, že 2 brána není nafocená. Pokud ano budu moc vděčný za odpověď. Víte ten hrad, ono je škoda že je zničený. Podle mně by byl nádherný. Ale zase by nebyl tak zajímaví. Budu tedy čekat na odpověď.
Vojtěch Vinkler, milovník hradu:-).
Dobrý den,
2 brána není nafocena z velmi jednoduchého důvodu – není co fotit. Jak se uvádí na stránce Historie – Stav a formy vývoje, 2 brána je patrná pouze v základech a proto její fotka chybí. Ona totiž nebyla tou klasickou mohutnou branou, jako ostatní hradní brány, šlo jen o rozdělení rozsáhlého území mezi 1. a 3. branou, a to z důvodu lepší obrany. Její předpokládanou podobu můžete vidět v galerii 3D model a samozřejmě měla nějaké dřevěné dveře.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Kristýna Pospíšilová
na 1.5.2014 v 13:04
Dobrý den,nechci rušit ale ráda bych Vás požádala, jestli nemáte nějaký lépe srozumitelný plánek hradu.S bratrancem jsme tam byli,ale bez plánku to nebylo nic moc…. Děkuji za odpověď 😀
Ale jinak nás hrad velice zaujal a jakmile jsme došli domů,hledali jsme různé informace a mylím si že tato stránka nám dala hodně informací moc nás ohromila tato stránka a hlavně POVĚST 😀 klidně by jsme ji četli znova 🙂
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a pokud byste na něm aspoň maličko hledala, tak jeden půdorysný plánek hradu je dostupný na stránce Fotogalerie a obecně si myslím, že tyto stránky snad o hradu poskytují dostatek informací, než aby to bez plánku nebylo „nic moc“.
S pozdravem
Václav Jokl
Pospa
na 9.4.2014 v 13:06
Dobrý den.
Dnes jsme navštívili s rodinou zříceninu Fuchtenberg. Škoda, že jsme před tím nečetly Vaše stránky – užili bychom si návštěvu mnohem více. V každém případě jsem o hradu nevěděl a našel jej více-méně náhodou. O to příjemněji mne překvapila bohatá historie a detailně popsané stavební prvky hradu. Velmi oceňuji čas věnovaný tvorbě těchto stránek – určitě se sem ještě vrátím.
Dobrý den,
moc díky za pochvalu mého webu i za ocenění času, který to vyžaduje. Také jsem velmi rád, že jste hrad „objevil“ a že Vás zaujal, jak historicky, tak i stavebně. A pokud se vrátíte, tak se Vám hrad odmění zase něčím novým a nepřestane Vás překvapovat s každou další návštěvou.
S pozdravem
Václav Jokl
Lenka
na 3.4.2014 v 13:05
Dobrý den, máme chalupu v nedaleké Komňátce a na hrad občas naše kroky zabloudí. První návštěva se moc nevydařila, tehdy tříletý syn se ošklivě zranil a dodnes nám to připomíná jizva. Přesto se tam rádi vracíme a oceňujeme práci kterou jste udělal pro objasnění historie tohoto místa. Stránky jsem našla protože dnes již dvanáctiletý syn si do školy na téma zajímavé místo v okolí vybral právě Nový hrad 🙂 takže děkujeme za pomoc s referátem.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu mé práce a jsem rád, že jste díky synovi objevili tyto stránky a pomohly nejen v referátu, ale hlavně s pohledem na celkový historický vývoj a život tohoto krásného hradu.
Na úvod vám alespoň popřeji dobrý den (je to taková hezká slušnost),
jinak děkuji za zvláštně hezký příspěvek, který chápu tak, že se vám můj web o Novém hradu líbí a že je zde o hradu vše – a pokud jsem to odhadl správně, tak mě Váš příspěvek velmi těší.
S pozdravem
Václav Jokl
ing. Josef Bubeník
na 29.11.2013 v 13:10
Dobrý den, moc pěkně zpracované téměř do detailu. Protože se amatérsky zajímám o rod Tunklů, kteří vlastnili i hrad Brníčko, zajímalo by mě zda máte informace popřípadě i studii tohoto hradu. Mám na mysli podrobnější informace než jsou dostupné na stránkách. Chybí tam i studie hradu tak jak ji máte u Nového hradu.
Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
bohužel o hradu Brníčko žádné informace nemám. Moji srdeční záležitostí je jen Nový hrad 🙂
S pozdravem
Václav Jokl
Eduard
na 24.11.2013 v 13:11
23.11.2013 nás přítel pozval na výlet z Hanušovic na tento hrad. Byli jsme překvapeni rozlohou, nikdy jsme o něm neslyšeli. Protože nejsme vzděláni v geologii, zajímalo by nás, na jaké hornině je tento hrad postaven. Díky za případnou odpověď.
Dobrý den,
hrad svojí rozlohou překvapí téměř každého, vždyť byl také ve své době největším hradebním systémem na severní Moravě a že se o něm moc neví, je alespoň z mého pohledu vlastně dobře 🙂
Jinak hrad leží na skalnatém ostrohu, tedy celý na skále, ale o jakou horninu se přesně jedná nevím. Každopádně to u nějakého geologa zjistím a dám vědět.
S pozdravem
Václav Jokl
Michal Václavek
na 19.11.2013 v 13:12
Ahoj, prohlížím stránky a nestačím žasnout… gratuluji.
Michal
Ahoj Michale,
ty víš, že pochvala webu od tebe mě vždy osobně hodně potěší a cením si ji velmi vysoko, takže kamarádsky díky a postav na to kafe, už jedu 🙂
Vašek
Petr
na 17.11.2013 v 13:13
Děkuji za odpověď,na kterou jsem se mimochodem těšil.Jelikoš dnes bylo počasí velice příjemné,musel jsem na tento unikát vyrazit osobně.Z Olšan je to kousek a tak nic nebránilo vyrazit.Můj fotoaparát si opět užil,tam člověk zapomene na běžné starosti proti těm,co obývaly tyto chladná,nevlídná stavení.Do muzea v Šumperku se delší dobu chystám,přesto se budu těšit na Vámi dodané příspěvky o tamních nálezech! Když stojím na základech kruhové věže,napadá mně myšlenka ,že tam někde dole,musí být původní vchod do ní.Jak by se tam vlastně chodilo?..Jinak zmizely podpůrné klády od stěny,která se zjevně hodlá odporoučet k zemi.Ale dle letmého pohledu,to zas tak dramaticky nevypadá!.Ta mezera je sice velká ale kolmost zdi se zdá dobrá…Asi to klame…Přeji hodně zdaru.P
Dobrý den,
do hlásky (bergfritu, kruhové věže) nebyl nikdy vstup na úrovni země, ale z obranných důvodů vždy z vyvýšeného místa a tak tomu bylo jistě i zde. Předpokládám, že vstup do hlásky byl z prvního patra hradního paláce dřevěným můstkem, popřp. v dobách mírových klasicky ze země žebříkem.
S pozdravem
Václav Jokl
Petr
na 9.11.2013 v 13:14
Velice rád se na tento skvost vracím osobně a nepřeje li počasí jako dnes, zabrouzdám na Vaše, velice zdařilé stránky a kochám se aspoň tam. Máte to tady moc hezké. Jednou jsem četl, že snad při vykopávkách byla objevena zasypaná pec a hřebíky atd. Je na tom něco pravdy ? Díky. Petr
Dobrý den,
moc děkuji za tak hezkou pochvalu webu, které si velmi vážím.
Co se týče pece a dalších vykopávek, tak tato informace je správná. Opravdu byly nalezeny kachle s pece kulatého tvaru a další předměty denní potřeby i části zbraní a to vše z místa za třetí hradní branou, kde bývala obytná místnost – pravděpodobně pro posádku a obsluhu brány. Nalezené předměty i kresbu pravděpodobné podoby pece je možné si prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Já se již delší dobu chystám o přinesení kompletní textové i obrazové dokumentace z těchto vykopávek na svůj web, ale na rovinu se přiznám, že nevím, kde vzít čas… snad přes zimu. Pokusím se 🙂
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
turista z Polabí
na 5.10.2013 v 13:15
Tento hrad jsme měli v plánu navštívit o letošní dovolené. Měli jsme však o něm informaci pouze z automapy. Jelikož nám onen den zbylo již málo času, tak jsme hrad neobjevili. Z okolních komunikací jsme k němu totiž nenašli žádné informační tabule a dotazy směrem k místním nás k jeho objevení nedovedly. Proto pro nás zůstal o dovolené jako jediný hrad neobjevený. Po přečtení zdejších příspěvků na těchto krásných stránkách (díky za ně) je jisté, že se v ona místa ještě vydáme.
Určitě budeme více vybaveni informacemi získanými z těchto stránek.
Dobrý den,
určitě si návštěvu hradu nenechte ujít a přijeďte – budete překvapeni, opravdu a i to malé hledání cesty, která vás na hrad dovede, bude odměněno úžasným zážitkem a zvláštním pocitem, kterým na Vás hrad zapůsobí. On není jen historickým objektem, zříceninou s kamene a malty, která kdoví proč stále ještě pevně drží, ani pouhým rozsáhlým systémem hradeb a věží, co stále stojí a každý den bojují s časem, Nový hrad je něco víc, tisíckrát víc – uvidíte!
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
goat
na 1.10.2013 v 13:16
Perfektní stránky, dík. Ačkoliv jsem v Jeseníkách skoro doma, hrad jsem objevil až teď. A hodně mě překvapilo, že tak rozsáhlá zřícenina je skoro naznámá.
Dobrý den,
moc díky za pochvalu mého webu a jsem rád, že jste hrad „objevil“ a mohu říct, že Vaše zjištění jeho rozsáhlosti v kontrastu s poměrně malým povědomím o jeho existenci je velmi časté a při první návštěvě o to více překvapující. Takže přijďte víckrát a hrad se vám odmění v každém ročním období svým úžasným kouzlem a atmosférou….
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Vladimír Gut
na 23.9.2013 v 13:17
Dobrý den, škoda, že jsem si nenašel tyto skvěle připravené webové stránky před návštěvou hradu. Mnohé věci z dispozice a členění hradních staveb jsem odhadl správně, ale něco mi přece uniklo. Díky rekonstrukcím jsem teď moudřejší.
Opravdu dokonalá práce. (Škoda jen, že přímo na hradě alespoň nějaký plánek chybí, přišel jsem první bránou a tou pak zase odešel, k jižní věži jsem vůbec nedošel.)
Vladimír Gut, Praha
Dobrý den,
a děkuji za pochvalu mé práce a hezká slova o mém webu, která jsou pro mě hodně důležitá. Také jsem moc rád, že Vám informace z webu pomohly a splnily tak jejich hlavní význam – ukázat hrad v jeho největší síle, takový jaký byl, jak to doopravdy bylo a existovalo. Je to návrat časem – pro mě stále kouzelný a uchvacující, který splnil jeden můj velký sen.
Ohledně informačních cedulí na hradě jsem psal už několikrát, takže stačí projít starší příspěvky a budete v obraze, ale dobrá vůle a snaha je stále, takže to i přes všudypřítomné kazisvěty určitě zase zkusím…
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Radovan
na 3.8.2013 v 13:18
Dobrý den,
nedávno jsem zachytil publikaci o regionu Šumperecka, jde o několik historických statí. Jedna z nich je věnována též Novému Hradu – na základě vyobrazení z pozdějších století ( po pádu hradu ) se autor domnívá, že hrad byl patrně ještě obydlen po svém vyvrácení v 15.století ? Co si tom myslíte, pochopitelně není problém prokázat archeologickým průzkumem. Na zmíněných vyobrazeních je hrad zobrazen s červenými střechami – pokud nejde o fantazii kreslíře. Bohužel jsem publikaci pouze prohlédl, nezakoupil, tak mi již uniklo v kterém století byl takto vyobrazen.
Dobrý den,
publikaci, kterou uvádíte, znám a Nový hrad je na ní vyobrazen pouze jako autorova fantazie. Stavební dispozice věží a hradeb, natož paláce či celkového půdorysu hradu je naprosto mimo realitu a dle mého šlo jen o mapové zakreslení „nějakého“ hradu, aby bylo patrno, že se v tomto místě nachází. Takže nejen červené střechy, ale i celá kresba je spíše pouhou fantazií, než realitou.
Co se týče obydlenosti hradu po jeho dobytí, je možné, že to po nějakou krátkou dobu snad bylo možné, ale hradní palác byl zničen a zbývající obytné prostory v horním hradu také, zachovány snad mohly zůstat nějaké dřevěné přístřešky v dolním hradu. Ale dle mého úsudku nebyl hrad po dobytí dále obýván v tom pravém významu chápání celoročního aktivního obývání.
Dobrý den,
moc díky za pochvalu, která mě opravdu velmi těší a je pro mě tím nejdůležitějším hnacím motorem v pokračování.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Tomáš Chytil
na 22.2.2013 v 13:20
Luxusní stránky ke krásnému hradu, byli jsme již na Novém Hrádku u Znojma, Novém Hradě u Adamova (oba doporučuji) a na tento se chystáme. Opakuji se, ale opravdu krásně zpracované stránky s vyčerpávajícím obsahem. Díky
Dobrý den,
moc děkuji za vaše hezká slova, která mě opravdu moc potěšila. Je pro mě velikou poctou a osobním zadostiučiněním, jestli je možné z těchto virtuálních, nehmotných a nehmatatelných stránek poznat či alespoň vycítit moji obrovskou lásku k tomuto hradu a kus poctivě odvedené práce.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Helena
na 10.10.2012 v 13:21
Moc děkuji za hodně pečlivě zpracované stránky o hradu, já sama nebydlím až tak daleko, ale navštívila jsem ho teprve včera a jsem jím úplně okouzlena. Moc díky za Vaši práci. Určitě se tam podívám ještě několikrát.
Dobrý den,
a děkuji za hezká slova o mém webu, která jsou pro mě hodně důležitá. A jsem moc rád, že Vás hrad okouzlil…
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Pavel Novotný
na 2.9.2012 v 13:49
Dovoluji si opravit ve vámi uvedené historii toto.Otcem Jiřího z Poděbrad byl
Viktorín Boček z Kunštátu syn Bočka ml.z Kunštátu a Poděbrad,který dědil po Heraldu z Kunína Města.
Dobrý den,
já v historii uvádím: „Roku 1414, po smrti Heralda z Kunštátu, zdědil Boček z Kunštátu, otec krále Jiřího z Poděbrad… „, tedy uvádím jako otce Jiřího z Poděbrad Bočka z Kunštátu a předpokládám, že Vaše oprava, či spíše upřesnění je jen ve jméně Viktorín, jelikož jeho otec (Viktorína) byl rovněž jménem Boček (starší z Poděbrad). Tedy oba dva byli Bočkové, jen otec krále Jiřího byl Viktorín Boček.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Květa Vysloužilová
na 15.7.2012 v 13:51
Dobrý den.
Příběh o panně Ofce jsem našla v knize Heleny Lisické „Z českých a moravských hradů“ a již mnoho krát mne inspirovala k návštěvě těchto romantických míst. Také díky Vašim stránkám o Novém hradu, jsem uskutečnila výlet ostravských seniorů za kouzlem Nového hradu a všem se hrad, pověst i detaily, které jsem načerpala z Vaší mravenčí práce, moc líbil. Děkuji. Kde by bylo možno shlédnout Váš model Nového hradu ?
S pozdravem
Květa Vysloužilová
Dobrý den,
moc děkuji za Vaše hezká slova o mé práci pro Nový hrad a jsem rád, že se Vám výlet vydařil a na Novém hradě se vám líbilo.
Co se týče modelu, tak ten je zatím jen ve formě obrázku, tak jak ho můžete vidět na mých internetových stránkách. V brzké době budou k zakoupení i 4 ks. pohlednic Nového hradu – 2 zobrazující stávající stav zříceniny a 2 s vyobrazením, jak hrad vypadal v dobách své největší slávy.
Pokud se ptáte na skutečný, fyzický model hradu, tak ten zatím nemám a po pravdě netuším, kdy budu mít – musel by se najít někdo, kdo takový skutečný model dokáže vytvořit a to velice přesně.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Martin
na 27.6.2012 v 13:53
Dobrý den, po dlouhé době mám další zvědavou otázku na Vás a to, jak je to se sklepením hradu. Bylo – nebylo nějaké? možná jste se již k tomuto vyjadřoval a já to přehlédl. Děkuji
Dobrý den,
na otázku možných sklepení jsem odpovídal v příspěvku ze dne 17.03.2009, ale rád odpovím ještě jednou. Co se týče sklepních prostor, je vysoký předpoklad, že v klasické (podzemní) podobě na hradě nebyly. Jednak celý hrad stojí na skále a i podle jeho raného určení k tomu nebyl důvod. Jako sklepení se stálou vhodnou teplotou a tmou pro uskladňování mohly být (nejpravděpodobněji) využívány k tomu vytvořené místnosti v hlásce, která měla dostatečný průměr kamenných zdí a pro toto využití se nabízí. Ale je to samozřejmě jen předpoklad…
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
ivanakah
na 8.5.2012 v 13:54
Dobrý den, kdysi jsem jezdila na tento hrad se spolkem přátel nového hradu a s brontosaury – byla jsem u natírání trámu krví a u jeho vkládání do 3. hradní brány…ráda bych se znovu brzy na hrad podívala…kdysi v jižní věži fungoval přístřešek s „kuchyní“ pro pocestné – bylo možné k němu na místě i nalézt klíč…funguje toto i nadále? z fotografií je patrné, že je přístřešek v jižní věži pořád…a nevíte náhodou zda stále funguje spolek přátel nového hradu? děkuji velice za odpověď ivana hrubá
Dobrý den,
v první řadě se moc omlouvám za pozdní odpověď. Co se týče fungování přístřešku v jižní věži a jestli je volně přístupný opravdu nevím (jak se na hrad vypravím, prozkoumám a dám vám vědět), stejně tak jako nemám žádnou informaci o spolku přátel Nového hradu.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
tereza
na 18.4.2012 v 13:56
Dobrý den prosím vás jak jste to zjistil že tak ten hrad vypadal?
Dobrý den,
to už tak u pověstí bývá… a pověstí o Novém hradu existuje více (časem je zde všechny mě známé uveřejním) a není nic neobvyklého, že se některé liší. Pokud si vyhledáte, co je pověst, zjistíte, že kromě jistého historického základu může být vše ostatní různě pozmněno, přikrášleno atd.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Bohumil Toms
na 8.4.2012 v 13:57
Dobrý den. Vaše zpracování uvedených hradů muselo stát hodně práce. Můj kompliment. B.
Dobrý den,
moc děkuji za Váš kompliment! Zpracování modelu stálo ze všeho nejvíce obrovské množství času, pak práce a financí, ale věřím, že stále prozatímní výsledek stojí za to.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
na 17.3.2012 v 13:58
Zdravíme ze Šumperka.
Děkujeme za super stránky o krásném místě a taky zásluhu o informování o Novém Hradě, jeho zřícenině. Před letní sezónou na Vás budeme odkazovat, aby více návštěvníků mohlo spatřit tento úchvatný kout našich hor.
Pokud byste měli nějakjé novinky nebo informace, neváhejte navštívat naše facebookové stránky (www.facebook.com/jesenikytourism.cz) a vkládat informace, fotky a podobně. Snad se Vám taky podaří zříceninu zachránit od chátrání a třeba ji i někdy začít opravovat!
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a také moc děkuji za vaši propagaci Nového hradu, které si vážím.
O záchraně či opravě jsem se již nejednou vyjádřil ve starších příspěvcích a i přesto, že mám Nový hrad velmi rád, opravdu ji vidím jako nereálnou.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Petr Šmahel
na 31.12.2011 v 14:00
Velmi pěkné a velmi zajímavé stránky.
Moc děkuji. Petr Šmahel
Dobrý den,
a děkuji za hezká slova o mém webu, která jsou pro mě opravdu hodně důležitá.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Martin
na 28.12.2011 v 14:01
Dobrý den
Moc se mi líbí tyto stránky a historie tohoto hradu chtěl jsem se zeptat jestli nemáte nějaké zkušenosti nebo nepotkal jste v okolí hradu „lovce pokladu“ nebo-li někoho s detektorem kovu? Sám se tomuto koníčku věnuji. Rád se toulám přírodou s detektorem ale nemějte strach drancování přírodních památek mě neláká hledám většinou na místech kde nemužu nikomu a ničemu škodit pole, louky… Jen me tak zajímá jaký na nás hledače mate nazor?
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu. Zkušenosti s hledači s detektory samozřejmě mám, je to koníček i jednoho mého dobrého kamaráda, a tak jako u všech lidských skutků a činností není prioritní to, čím se člověk zabývá, ale jestli je to člověk dobrý či nikoliv. Takže jsou určitě hledači jak špatní, po kterých zůstává destrukce a poničená příroda i nalezené památky, tak i dobří, jejich činnost je rozumná a prospěšná.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Pavel Lolek
na 14.12.2011 v 14:02
Dobrý den,o vikendu jsem poprvé navštívil zříceninu Nového Hradu a to i díky těmto stránkám.Ohromila mě jeho velikost,od západní věže k přední,jihovýchodní jsem napočítal kolem 550 kroků,asi 500metrů což je úctyhodné. S pozdravem P.Lolek
Dobrý den,
jsem moc rád, že tento web dokáže přilákat na hrad, to mě opravdu těší. Rozloha hradního areálu je stále, i na dnešní dobu, impozantní a řadí tak Nový hrad stále mezi největší na Moravě, i když jen jako zříceninu. A stále dokáže svojí velikostí zapůsobit….
S pozdravem a přáním hezkých svátků
Václav Jokl
Honza J
na 19.8.2011 v 14:03
Dneska jsem Nový Hrad navštívil a moc se mi líbil. Jen škoda, že mne tam zastihla nepříjemná bouřka. Jsem rád, že jste za svůj hrad vděčni a jednou se vám ho možná podaří zrestaurovat.
Dobrý den,
jsem rád, že se vám na hradě líbilo a za tu bouřku buďte tak trochu rád, tento zážitek je právě na Novém hradě jedinečný. O rekonstrukci jsem zde již psal mnohokrát, takže stačí prozkoumat starší příspěvky.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Ladislav Leopold
na 24.7.2011 v 14:04
Dobrý den. Ten model je perfektní! Bohužel bude asi následovat stejný osud jako bludovský hrad. Ten byl také velký a také v držení žerotínů. Viděl jsem mnoho hradních zřícenin ale tahle je pozoruhodná.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu modelu. Jak jsem již zde psal několikrát, osud hradní zříceniny je bohužel zpečetěn a ani já osobně nevěřím, že by tomu mohlo kdy být jinak. Finanční náročnost je téměř nepředstavitelná… Takže užijme si a pokochejme se tím, co máme ještě před očima, nechme do tváře zavanout vánek historie dávných časů a přenesme se v mysli a představách někam tam daleko, kdy tu stál hrad v plné síle a majestátně vládnul dalekému okolí…
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Lenka Klopcová
na 18.7.2011 v 14:05
Dobrý den,
pravidelně pročítám na stránkách Nového hradu knihu hostů. Rozhodla jsem se přispět svojí troškou do mlýna. O labyrintu vybudovaném na Novém hradě se ví i v Čechách, konkrétně na zámku v Loučni, kde si jich návštěvníci mohou projít celkem 11. Musím říct, že jako rodačka z Hanušovic jsem byla velmi potěšena. Myslím, že to je dobrá reklama pro náš hrad.
Přeji hodně zdaru!
Lenka K.
Dobrý den,
děkuji za informaci.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Pavel K.
na 15.7.2011 v 14:06
Dobrý den,
Už od malička navštěvuji hrady, zámky, zříceniny a nejrůznější tvrze. Už několik let sleduji etapovost a vývoje hradu a jsem příznivec takovýchto projektů. Velmi často ho a rád navštěvuji, o hrad se zajímám a spolupráce s Vámi by byla pro mě jen přínosem 🙂 Držím Vám palce a podporuji takovéto vyznavače památek a fadím Vám. Stránky máte velice krásně detailně propracované, i co se týče fotodokumentace. Muselo to dát práci i vymodelovat věrný obraz jednoho z našeho rozhlohou největších hradů. Hodiny, dny, měsíce a roky práce. Je škoda, že hrad je ve vlastnictví rodu Mornsteinů-Zierotínů z Bludova a že s ním nemají takřka žádné plány a nechají ho tak osyřet i na další roky… Už poněkolikáté mě napadlo, že by hradu prospělo jeho zviditelnění v krajině tím, že by se okolní stromy vykácely, avšak kořeny těchto stromů jistým způsobem hrad drží pohromadě. Ale nápad by to byl myslím hezký a zajímavý, jako tomu bylo na hradě Brníčku u Dlouhomilova. Zřícenina hradu by více vynikla do krajiny nad řekou Moravou, byla by to nádherná podívaná.
Ještě přináším obrázek hradu kolem roku 1470 tak, jak ho vyobrazila firma Beatris a myslím si, že se jedná taky o velmi povedenou malbu, se kterou jistě budete souhlasit. Vyobrazení s Vašími obrazy je takřka stejné, což dokazuje, že hrad ve své největší slávě doopravdy tak vypadal a my lidé Vám za to děkujeme!
S přátelským pozdravem Pavel K.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu i za rozeznání mnoha let práce na modlu hradu, které bylo a stále je hodně. Také blízká spolupráce s naším předním odborníkem na středověk Doc. Ing. PhDr. Miroslavem Plačkem, který je oficiálním garantem historické správnosti modelu, staví tuto náročnou práci do odborné roviny a je zárukou historické reálnosti modelu Nového hradu. S tím např. ostře kontrastuje zmíněná pohlednice firmy Beatris, o níž jsem se již vyjádřil v odpovědi na příspěvek ze dne 26. 12. 2009 a dále se již vyjadřovat opravdu nebudu.
Co se týče odlesnění kopce a zviditelnění hradní zříceniny, byl by to jistě poutavý pohled, ale reálnost této myšlenky je malá. K jistému kácení v určitých intervalech dochází, ale ne v rámci celého prostoru, což by mohlo mít na soudržnost povrchu negativní vliv.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Lukas Karman
na 8.7.2011 v 14:07
Dobrý den všem,
o víkendu jsme si vyjeli na výlet ze Šumperka na Nový Hrad a opravdu mne překvapila jeho rozlehlost. Jsem vděčný za tyto stránky, ze kterých čiší nadšení pro zdokumentování této památky a kde jsem se dozvěděl o hradu mnoho zajímavého.
Přispěji též svou troškou do mlýna… Při procházce rozvalinami hradu jsme narazili na útvar podobný mělké studni (pravděpodobně pozůstatek hlásky) a na jeho dně (cca 1m) jsme spatřili, kromě několika ropuch, také chráněného mloka skvrnitého (http://cs.wikipedia.org/wiki/Mlok_skvrnit%C3%BD), kterého jsem viděl naposledy před 30 lety v Beskydech! Řádně jsme jeho přítomnost fotograficky zadokumentovali, mohu poskytnout i nějaké to foto 🙂 Na zřícenině je toho tedy opravdu k vidění daleko více, než se zdá! Mimochodem, prošli jsme si i kamenný labyrinth, takže konečně klid v duši (?) 🙂
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu. Mloka skvrnitého jsem já osobně na hradě viděl poprvé v roce 1984 na tom samém místě jako vy a od té doby o jejich výskytu na hradě vím. Mají tam dobré podmínky, a byť je jejich počet nevelký, stále se drží a to je dobře. Tímto bych chtěl poprosit každého, aby mloky nechali být a dopřáli jim klidný pobyt v této krásné zřícenině, protože jsou to právě oni, kdo za poslední stovky let obývají Nový hrad nejdéle.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Zdeněk Honzera
na 24.6.2011 v 14:08
Hradům zdar a Novému zvlášť.
Během našeho vodáckého putování v rámci školního výletu po řece Moravě jsme neodolali a vyšplhali jsme se na Nový hrad. Očekávali jsme zbytky bezvýznamného hrádku. O to víc jsme žasli nad velikostí a zachovalostí impozantního hradního komlexu. Úžasné romantické místo. Stojí za to si tento středověký odkaz prohlédnout. A pokud by se podařilo na hradě instalovat informační tabuli (marně jsme ji hledali), která by návštěvníkům příbížila základní poznatky o hradu (tak jako tyto perfektní webové stránky),nemělo by to chybu.
S pozdravem Zdeněk Honzera a studenti 6.X Gymnázia Trutnov.
Dobrý den,
ohledně informačních cedulí na hradě jsem psal už několikrát, takže stačí projít starší příspěvky a budete v obraze, ale dobrá vůle a snaha je stále, takže to určitě zase zkusím…
S pozdravem krásných prázdnin a výstižným heslem hradům zdar a Novému zvlášť zdravím na gympl do Trutnova.
Václav Jokl
Lucie
na 11.6.2011 v 14:09
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nejsou nějaké staré fotografie Jiřího Tunkla, který byl kdysi majitelem Nového hradu? Jinak parádní stránky, moc ráda sem na ně chodím, hodně mě tento hrad zajímá a díky Vám toho hodně vím, moc děkuji.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu, ale bohužel Vás nepotěším – obraz, kresba, rytina či jiná obrazová podoba Jiřího Tunkla neexistuje a ani historikům není její existence známa.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Dobý den,
děkuji moc za pochvalu webu. Odkaz na fotky z Pivovarské čtvrtky zatím nechám tady a jak se bude rozšiřovat web hradu, tak je zařadím do samostatné kategorie.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Josef K.
na 13.5.2011 v 14:15
Málokdy viděná práce na webu, gratuljui. Na web jsme se dostal pátraje po trasách „Hanušovické čtvrtky“ kam se chystám vyrazit a Nový Hrad určitě nepominu. K předchozím příspěvkům – na hradech bývala většinou stálá posádka do 20 mužů, v případě ohrožení se posilovala. Většina hradů (ne tak Nový hrad) bývala dobývána rychlým přepadem tzv. z chodu. Někde jsme četl, že obléhán byl např. hrad Lanšperk u Ústí nad Orlicí, dobytý husity tuším r. 1429 bránilo údajně asi 400 obránců a asi 100 jich padlo.
Dobý den,
moc děkuji za pochvalu webu.
Na Pivovarské čtvrtce budou k vidění mé dvě tabule s modelem hradu ve formátu A2, tak doufám, že návštěvníky potěší.
Obrana Nového hradu byla specificky složitá, s předem daným výsledkem. Kombinace rozlohy a „neochoty či nemožnosti“ majitelů zajistit dostatečný počet bránící posádky byl pro hrad smrtící a jeho dobytí byla spíše otázka času než vojenské partie. I tak odvedla posádka hrdinský výkon, který přešel do psaného písma i ústně předávaných legend.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Pavla Cupalová
na 13.5.2011 v 14:13
Dobrý den,
při plánování prázdninových výletů s použitím Atlasu Turistických známkových míst, jsem narazila na mě neznámý Nový Hrad u Hanušovic. Chtěla bych se na hrad vydat, ale nikde jsem nenašla bližší informace (vím, že máte mapu v úvodu nádherných web stránek), ale já neznalá místa nevím třeba, kde by bylo pro mě nejlépe zaparkovat auto, po jaké značce se vydat a jak je to od tohoto místa daleko?
Děkuji za info.
Dobý den,
rozumné přístupové cesty jsou řekněme 3. Moje nejpoužívanější je z osady Lužná, kam se dá sjet autem (ale pozor, je tam při vjezdu/výjezdu do osady opravdu velké klesání/stoupání, většina nechává auto nahoře na louce), tam ho někde rozumně zaparkovat, popř. se zeptat místních, aby nezavazelo a vydat se dolů po polní cestě a dojít pohodlně k hradu. Druhá možnost je z osady Raškov Dvůr, přejít přes most k železniční zastávce a lesní cestou nahoru k hradu. U této varianty je pouze velký problém se zaparkováním auta, protože u mostu přes Moravu ani v okolí není nikde rozumné místo k zaparkování. No a třetí možnost je od nádraží v Bohdíkově, kde cesta za kolejemi vede také k hradu. Tato cesta je sice nejdelší, na druhou stranu s příjemnějším převýšením, které je rozložené na delší trase. Já osobně bych doporučil přístup z Lužné.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Josef Žajdlík
na 5.5.2011 v 14:16
Dobrý den,
předně musím velmi pochválit Vás web. Ty 3D modely jsou opravdu obdivuhodné. Klobou dolů.
Měl bych na Vás dotaz ohledně Nového hradu. Když jsem ze zříceniny odcházel pěšinou k osadě Lužná, připadalo mi, ža na protilehlém kopci od brány 1 (vlevo od pěšiny) jsou taky pozůstatky nějakých kamenných zdí. Míte o tomto opevnění nějaké informace nebo mne jen klamal už můj postarší zrak?
Druhý dotaz bych měl ohledně dobývání hradu v 15 st. Z textu vyplývá, že hrad neměl dost velkou posádku aby byla schopná dlouhé hradby ubránit. Dá se nějak odhadnout, kolik mohl mít hrad obránců a naopak kolik vojáků bylo potřeba k jeho zdolání?
Dobý den,
moc děkuji za pochvalu webu a modelu hradu.
Co se týče Vašeho popisu místa s pozůstatky kamenných zdí, přiznám se, že si nejsem jist místem, které popisujete, takže nemohu odpovědět. Druhý dotaz je doufám maximálně zodpovězen v menu Historie – Vysvětlivky k hradním objektům – bod 1.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Mikuláš
na 1.5.2011 v 14:18
Dobrý den, musím pochválit super web. Kéž by takových fandů České historie bylo více. Chci se zeptat – vzhledem k tomu soukromému vlastnictví, plánujeme tour po severomoravských zříceninách a napadlo mně, že zrovna na Novém hradě si uděláme spací zastávku, není tam nějaký problém s kempováním? Bývá ve všední den na hradě velká návštěvnost? – nesnášíme baťůžkáře:) díky za odpověď a váš čas jí věnovaný.
S pozdravem Mikuláš
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu i fandovství, které je pro „můj milovaný“ hrad opravdu velké.
Pokud se jedná o utáboření a přespání na hradě, nevidím v tom problém. Lidé na hrad chodí normálně, a pokud mám informace, nikdo jim problémy nedělá. Jen klasicky pozor na oheň a bude to v pohodě. No, a jestli tam přijde někdo, zrovna když tam budete vy, to přece neva, to je život. Když jsou na sebe lidi hodní a přátelští, tak spolu vyjdou a třeba najdou i nové přátele. Každopádně ve všední dny je tam celkem klid 😉
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Naďa
na 28.1.2011 v 14:19
Zdravím pane Jokl. Především bych vám chtěla velmi poděkovat za váš nádherný web. Navštěvuji vaše stránky pravidelně a s potěšením sleduji 3D modely. Moc krásně to vypadá a už se těším na finální podobu hradu. Jsem z Kopřivné a každoročně vyrážíme na výlet, který pořádá naše paní starostka p. Gerešová. Loni se nás sešlo dost a výlet byl nádherný. Bylo tam hodně dětí a tak se četla v krátkosti historie hradu a pověst o hradní panně Ofce. Paní starostka měla také přichystané různé hry pro děti a byla to zkrátka nádhera, taky počasí nám přálo. Hrad je nádherné a romantické místo.
Přeji Vám mnoho úspěchů a vytrvalosti ve Vaší krásné a záslužné práci.
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce! Model hradu je v podstatě hotov, jen chci ještě zdokonalit tvarování a textury skal, aby vypadaly více podobně těm skutečným. Jinak je „první“ fáze hotova, alespoň tedy v podobě, jakou jsem si kdysi přál. Ve skutečnosti je hrad ukrytý mezi kopci a pohledově také vypadal jinak než na současném modelu (všechny věže byly zastřešené a uzpůsobeny k přebývání posádky, byla tam řada dalších dřevěných stavení a přístřešků, podpůrných konstrukcí, lávek, ochozů atd…), ale to by model nebyl přehledný a nebyla by z něj patrna stavební kompozice hradu jako takového. Proto jsem zatím směřoval model k maximální přehlednosti v jaké je teď a musím říct, že jsem opravdu spokojen a že se mi splnil můj dávný sen uvidět hrad v jeho původní podobě, v nejvýznamnější fázi jeho výstavby, důležitosti a síly. Tím ale samozřejmě nic nekončí a v další fázi bude model doplňován právě již zmíněnými stavebními prvky, ochozy, zastřešením věží atd.
Jinak musím samozřejmě pochválit paní starostku Gerešovou, protože dobře vím, jak pozitivní i osobní vztah ke hradu má a jak se snaží o jeho podporu a propagaci.
A od 24.2.2011 do 4.9.2011 bude ve Vlastivědném muzeu v Šumperku výstava Putování středověkem, kde bude k vidění moje prezentace Nového hradu včetně ukázek modelu.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jok
Tomáš
na 13.1.2011 v 14:21
Dobrý den,
na tyto stránky jsem už několikrát zabrousil a vždy mě mile překvapila úroveň vystavených informací, modelů a nákresů. Je vidět, že autor se v tom „vyžívá“, což je dobře:) Ačkoliv jsem ze Šumperka, na Nový hrad jsem se poprvé dostal až loni na jaře a naposledy včera. Jak už tu někde padlo, překvapila mě jeho rozlehlost a docela se divím, že například Brníčko, kde toho zůstalo podstatně méně než na Novém hradě, je proti němu tak známé a propagované. O Novém hradě se běžný turista z větší vzdálenosti prakticky nedozví, což je velká škoda. To, že tam neproudí davy batůžkářů má sice své plusy, ale přece jen tím hrad ztrácí kus prestiže, kterou by si zasloužil. Už proto jsem rád, že existuje tento web, kde každý člověk prahnoucí po informacích najde to, co hledá.
Sám mám taky stránky – tedy spíše takový blog, ale snažím se tam propagovat okolí Šumperka a Nový hrad jsem nemohl opomenout. Dovolil jsem si i u sebe zveřejnit adresu na Vaše stránky, protože je považuji za velmi povedené a užitečné. Sám jsem se z nich hodně dozvěděl.
Zdravím ze Šumperka a přeji hodně zdaru při dalším bádání.
Tomáš Kelar
Dobrý den,
děkuji za pochvalu stránek – moc si jí vážím a jak jsem napsal v odpovědi na příspěvek níže, budou letos nové a hodně zajímavé informace.
Že není Nový hrad příliš známý, je už takový jeho úděl. Každopádně se ale za poslední roky informovanost výrazně zlepšila a je to dobře, na druhou stranu je povětšinou všechno zlé také pro něco dobré a možná, že pro hrad samotný je menší návštěvnost přínosem, alespoň já osobně to tak vidím. Za odkaz na můj web samozřejmě děkuji.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jokl
Zdeněk
na 6.1.2011 v 14:22
Dobrý den,
předem bych chtěl smeknout klobouk nad vaší prací, protože je to jeden s nejlépe zpracovaných webů o historii nějakého hradu.
K otázce, má současný majitel nějáký zájem o zakonzervování (obnovu atd.) hradu?
Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
děkuji za pochvalná slova a mohu slíbit, že letos se web o Novém hradu ještě zásadně rozšíří a přinese další nové informace – a budou stát za to!
Co se týče současného majitele, tak žádnou informaci nemám, ale dovoluji si předpokládat, že s hradem žádné plány nemá, natož pak plány jakékoliv obnovy, vyčištění areálu či konzervace stávajícího stavu. Mám ale letos v plánu se za majitelem vypravit a nějaké informace získat.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jokl
Radovan
na 6.12.2010 v 14:24
Dobrý zimní den pane !
Moc hezké provedení hradu (3D)! Vaše stránky jsou opravdu povedené, několik nových pohledů předčilo mé očekávání. Těším se na hotový model.
I Vám dobrý zimní den,
děkuji za pochvalu, které si vážím. Model, v jeho první fázi, je v podstatě hotov, zbývají jen drobné dodělávky, takže další pohledy na hrad postupně přidám. V této chvíli můžu slíbit nějaké hezké pf2011.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jokl
Radka
na 8.7.2010 v 14:25
Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz ohledně přístupnosti na hrad. Je možné projít až k hradu s kočárkem?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
s kočárkem se dostanete bez větších problémů až k hradu a potom, při troše šikovnosti a úměrně vynaložené síle, až ke třetí hradní bráně, teoreticky až na její nádvoří. Ale to už by chtělo pomoc nějaké ochotné chlapské ruky 🙂
S pozdravem a přáním krásného a teplého léta
Václav Jokl
Libor Líbal
na 19.4.2010 v 14:26
Dobrý den,
na začátku musím pochválit Vaše stránky. Jsou opravdu supr. Prostudoval jsem si je před návštěvou hradu a tak mi hodně pomohly v orientaci na hradě. Přesto bych měl pár dotazů.
Jsem chovatel koní a tak by mě zajímalo,kde měli na hradě ustájené koně?Při té přiležitost mě napadá,jestli neplánujete rozšířit Vaše kapitoly o vývoji hradu a jeho majitelích i o kapitolu „život na hradě“. Všude se člověk dočte o tom jak se hrad stavěl a jak si žil pán,ale skoro nikde se nedočtete o tom kde spali vojáci,sloužící apod.
Na další dotaz mě přivedla jedna starší paní se kterou jsem se bavil na nádraží. Ta mi vyprávěla o nějakých chodbách. Jedna měla vést do Hanušovic a druhá do Bohdíkova.Popravdě moc jsem ji nevěřil. Co Vy na to?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu stránek, moc si jí vážím a jsem rád, že pomohly na hradě samotném. Ustájení koní i prostor pro další hospodářská zvířata a v podstatě celé nejdůležitější zázemí bylo jistě na dolním hradě. Z pohledu na dispozici hradu je to patrné a i z drobných nálezů to jednoznačně vyplývá. Z počátku, v raných fázích budování hradu, nebylo toto území nikterak chráněno, protože hrad byl příliš malý a nevýznamný, než aby se na něj vojensky útočilo a tak to bylo postačující. Z vývojem hradu, kdy jeho význam i rozloha stoupaly, bylo potřeba toto hospodářské a řemeslné zázemí chránit a tak vznikla palisáda, později kamenná hradba posílená baštami. Co se „normálního“ života na hradě týče, je možné ho plně srovnat s životem na podobných objektech a tudíž vyjít z dostupné literatury, která to popisuje u jiných hradů. Každopádně jsem tuto otázku rozvíjel s Doc. Ing. PhDr. Miroslavem Plačkem a on mi vcelku přesně takový „hradní život 13. – 15. století“ popsal, takže se zde časem určitě objeví.
O podzemních chodbách jsem již několikrát psal v příspěvcích níže, takže se prokousejte staršími příspěvky a odpověď určitě najdete.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Dobrý den,
vypadá to hezky 🙂 Konkrétní informace o stavu modelu a hlavně zásadních změnách, které se od podzimu 2009 udály (a že jsou opravdu zásadní), najdete na stránce 3D Model. Faktické obrázky snad do měsíce….
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Rostislav Muschálek
na 28.2.2010 v 14:33
Dobrý den,
na Šumpersku nebydlím už asi 5 let, ale jsem fanda historie, středověké především a hrady a tvrze jsou mou jedinou představou kvalitního výletu.
Nový Hrad jsem objevil na základě nekvalitní turistické mapy asi v roce 1992 a od té doby jsem jej navštívil určitě 30x. Je mou srdeční záležitostí, protože si jej pamatuji jako téměř zapomenutý a zarostlý nálety. O to větší bylo mé překvapení, když jsem ho poprvé obešel. Je to určitě perla pevnostního stavitelství s nepříliš typickou „městskou“ fortifikací. Vámi zpracovaný model je fascinující, stejně jako tento web. Přeji hodně úspěchů v další činnosti a těším se po delší pauze na návštěvu „našeho“ hradu.
Rosťa Muschálek
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce, opravdu díky !
Model dozná v nejbližší době několik upřesňujících změn a bude možné ho pomalu odhalovat – bude totiž již velmi, velmi blízko finální, historicky reálné verzi.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dan Vepřek
na 8.1.2010 v 14:37
Dobrý den prosimvas mohl by jte říci kolik by tam mohlo být vojáků
Dobrý den,
pokud byste vyvinul jen trošku úsilí, tak na těchto stránkách najdete velmi přesnou odpověď na vaši otázku. Rozumím tomu, že naprosto nejjednodušší je otázku napsat do Knihy hostů a počkat si na odpověď, ale to by tento web nemusel vůbec existovat, stačila by jediná stránka Kniha hostů.
A jelikož mám svoji rodnou řeč opravdu rád, zkuste si po sobě alespoň jednou přečíst, co a jak jste napsal, než to odešlete a pokud vám to nevadí, věřte, že já mám obrovský problém na takto napsané otázky vůbec odpovídat.
S pozdravem
Václav Jokl
Petra Straková
na 7.1.2010 v 14:34
Ahoj Vašku,
tak tedy děkuji za milou odezvu, četla jsem ji s velkým potěšením! Pro doplnění dodávám, že finální model hradu doslova vyrazil dech jak našim žákům, tak i spoustě mých známých, kteří dosud neměli ani páru o existenci těchto skvělých stránek. Smekám před Tvým dílem a alespoň „virtuálně“ posílám energii do další náročné a neúnavné práce!
🙂
Petra
Zdravím Vás, pane Jokl!
Musím Vám sdělit, že tento Váš internetový počin velice obdivuji a doslova jej „hltám“! Na náš hrad chodím často, a proto mě těší, že se našel někdo, komu jeho osud není lhostejný a kdo vynakládá spousty hodin práce na to, aby tento milý a zpustlý hrádek vešel alespoň do podvědomí širší veřejnosti. Na Vaše stránky jsme zabrousili i s našimi žáky v hodinách informatiky a výsledkem jsou krásná pozadí pracovních ploch na školních PC z Vašich fotografií. S tím souvisí i nekonečné dotazy žáků vážící se k hradu /však už jich tu pár máte 🙂 /.
Moc děkuji za „PF“, konečně mám jasno!!!
Zdraví Petra Straková, ZŠ Bohdíkov
Ahoj Petruš,
nech toho vykání, pochválit můžeš aji přímo 🙂 a za tvá hřejivá slova chvály tááááákhle moc děkuji. Moc se mi líbí, že používáš termín „náš“ hrad, protože bez ohledu na to, komu majetkově či katastrálně skutečně patří (on leží na katastru Lužné, který spadá pod Kopřivnou a paní starostka Gerešová by ti to rychle vysvětlila :-), takže k Bohdíkovu, který si na něj bůhví proč odpradávna přivlastňuje téměř domácí práva, fakt nijak nepatří), tak pro lidi, kteří ho máme opravdu rádi, je prostě NÁŠ a basta.
A že je vaše školička téměř patronem hradu dobře vím, však taky paní ředitelka už protekčně viděla celý model včetně videa obletu hradu, tak se jí zeptej a že ji zdravím 🙂 A počkej až na hotový model, tento má ještě mnoho úmyslných chyb, pak budeš mít teprve jasno!
Měj se krásně
Vašek
Radovan
na 2.1.2010 v 14:39
Velice se omlouvám panu Joklovi, ale musím reagovat na příspěvek pana z Olomouce. Vím, že každý má právo na svůj názor, nicméně bych pánovi z Olomouce doporučil, aby si místo moralistických úvah vzal zednickou lžici a kladívko a provedl na Novém hradě něco užitečného….
Dobrý den,
omluva přijata, ale budu to tu muset už začít nějakým způsobem moderovat a čistit příspěvky, které odvádějí obsah této Knihy hostů do formy, která se mi nelíbí.
Vzít si zednickou lžíci a kladívko a provádět na Novém hradě něco užitečného by byl zásah do soukromého vlastnictví a to jednoduše nejde. A majitel by mu něco podobného ani nedovolil.
S pozdravem
Václav Jokl
Honza Turek (Olomouc)
na 1.1.2010 v 15:40
Zdravím.
Já vím že to je i záležitost peněz. A neočekávám že tam bude ňáke bohaství. Jen to co pohledu té doby byly jen krámy, co nebylo tehdy třeba zachraňovat. Podle mně má větší cenu historiská hodnota té budovy. Ale je pravdou že dnešním světě peníze znamenají víc než vnitřní hodnoty a člověk. To se penězi vyčíslit nedá.
A podobný osud jako hrad postihuje dnešní době i jednu budovu na kraji šumperka. vlastník o ní nepečuje. A kdysi když ji chtělo město odkoupit, tak se mu to co nabízeli zdálo málo, tak radši ji nechá chatrat.
A zakázat vstup. to jak by asi mohl. Když je to daleko od civilizace, uprostřed lesa. A tabule zákazu by jsi nikdo nic nedělal, pokud by tam vydržela, a nikdo ji neukradl…
A vlastník, je vůbec v české republice, viděl ste ho aspoň jednou.
Dobrý den,
pane Turek, prosil bych zde pouze o stručné a hlavně věcné dotazy týkající se Nového hradu či tohoto webu. Nechci, aby se zde obsah změnil na filozofická zamýšlení či chat. Děkuji.
S pozdravem
Václav Jokl
Radovan
na 31.12.2009 v 14:43
Bohužel nepředpokládám, že se v budoucnu stane zázrak a přístup k památkám se změní. Každopádně Vám přeji do Nového roku další úspěchy v bádání a velice chválím uveřejněný rekonstruovaný pohled na hrad. Odvedl jste opravdu kus práce. Těším se na další.
S pozdravem
Radovan Černohorský
Dobrý den,
děkuji za přání i za pochvalu prvního ucelenějšího pohledu na hrad. Ten je kvůli bezpečnosti zatím sice záměrně „znehodnocen“ některými nereálnými texturami a různými úmyslnými chybami, ale jako jistý pohled na stavební dispozici má vysokou vypovídající hodnotu a měl by potěšit 🙂
S pozdravem
Václav Jokl
Radovan
na 30.12.2009 v 14:48
Dobrý sváteční večer, když pročítám některé příspěvky, mám pocit, že jsme v říši pohádek a na Nové hradě se ukrývá Svatý grál a kulatý stůl krále Artuše… Nezpochybňuji, že je to zajímavá archeologická lokalita ( jako i ostatní hrady ), ale zůstaňme na zemi ! A jedna podstatná připomínka – archeologický výzkum totiž stojí peníze.
Dobrý den,
romanticko-dobrodružné představy ve stylu Indiana Jonse vždy jitřily fantazii mnohých lidí a tady tomu prostě není jinak. Hrad nepochybně ještě nějaká svá tajemství skrývá, ale obávám se, že Svatý grál ani stůl krále Artuše to fakt nebudou 🙂 Naprosto správně uvádíte peníze, ale ty tady kupodivu nestojí na prvním místě, nejpodstatnější je soukromé vlastnictví hradu. Je na majiteli, co udělá a co ne a žádný stát mu jeho vlastnictví prostě a jednoduše zhodnocovat nebude. Mohl by snad dosáhnout na nějaké dotační tituly, ale to vše je podmíněno odbornými posudky, plány, rozbory a milionem potvrzení. A i tak vždy musí počítat s finanční spoluúčastí, která by zde byla obrovská. V případě současných majitelů si dovoluji předpokládat, že nikdy k ničemu nedojde, možná časem k zabránění vstupu do hradní zříceniny pro veřejnost, tomu jedinému bych věřil.
S pozdravem a přáním hezkého Silvestra
Václav Jokl
Honza Turek (Olomouc)
na 26.12.2009 v 14:52
zajimavý byl i tom članku Kamna na Novém Hradě u Hanušovic / Vladimír Goš … že tam bylo popsano jak se vlastně na novém hradě vlastně stavěli zdi, že se , nepoužívalo lešení, ale do zdi vložily tramky na kterých se vlastně položily desky , na kterých pak vlastně stály zedníci co stavěly danou zeď, je tam i malá zminka o vesnici která byla současně s hradem. zajimavě je tam popsono co znamená ten název hradu – že na tu dobu to byl neobvyklí název, ale nebyl tam důvod proč „strašná hora“, a na jiném webu našel o tom co znamená název toho kopce — tak mě skrátka zajímal vás názor, myslel jsi že třeba víte k tomu něco víc… protože vás beru jako odborníka na nový hrad – a vy sám máte tam psáno – Obecné dotazy, návrhy, připomínky atd, je možné zanechat v Knize hostů. Na všechny slušné a neanonymní příspěvky se budu snažit co nejdříve odpovědět. Tak se skrátka zeptal … říká se za zeptání nikomu pusa neupadne … Jestli něco špatně napsal , tak se tedy omlouvám!
Dobrý den,
u vás mám problém, že máte „spoustu“ otázek a některé míří do mého „chráněného území“, tedy informací pro mě velmi vzácných a rozhodně neveřejných. Na ostatní je možné najít odpovědi při troše vlastního přičinění. Víte, problém není v tom, že bych nechtěl odpovědět nebo že bych byl nezdvořilý, ale já se o Nový hrad zajímám od roku 1983 a za tu dobu jsem mu věnoval značnou část mého života. Informace, které jsem za ty dlouhé roky zjistil a nastřádal, mě stály opravdu mnoho a to nejen úsilí či peněz, ale třeba času mé rodiny, který jsem jim vzal a už nikdy nevrátím. A dnes si prostě jen někdo napíše a chce vědět odpovědi na své otázky. A ještě předpokládá, že ty nejvzácnější napíšu na internet, kde je duševní či jakékoliv jiné „vlastnictví“ neznámý pojem a všechno je všech. Ani náhodou. Jak jsem již psal níže, jsem ledasco, ale nejsem blázen… Vy máte právo se zeptat a já mám svaté právo neodpovědět, když nechci.
Co se týče obsahu webu, vím, že mnohé schází, ale není to pro mě v tuto dobu důležité, já už 2 roky dělám na modelu hradu, který je téměř hotov a stál mě „všeho“ až až. Ale jsem spokojený a šťastný, protože jsem si splnil jeden z životních snů – spatřit hrad v jeho plné kráse a síle. A příští rok bude na webu, jen tak, za nic, že si otevřete internet a podíváte se. Vy se ťuknutím myši přenesete z dnešních zbytků zapomenuté zříceniny do roku 1450 a já budu uvnitř nosit jen dobrý pocit.
Co se týče odborných a kvalitních zdrojů a prací o Novém hradu, jsou z mého pohledu 2, a to práce Dr. Arch. Ing. Zdeňka Gardavského a Doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka. O firmě Beatris se raději ani vyjadřovat nebudu, stačilo mi vidět jejich úžasnou pohlednici s rekonstrukcí Nového hradu, což je něco neuvěřitelného. Vytvořit od stolu takovýto nepravdivý paskvil, který historicky, stavebně, terénně či dispozicí neodpovídá naprosto ničemu, nemá s Novým hradem nic společného a ještě to prodávají za peníze, jasně vypovídá o jejich „serióznosti“. Ostatně v oblasti historického vývoje hradu je vše podstatné popsáno a uvedeno právě v práci Gardavského a Plačka a kdokoliv další (včetně Beatris) bude jen vytvářet klony a odnože z těchto prací, nic víc.
Název Furchtenberk, tedy jako něco, čeho je důvod se bát, byl namístě. Odpověď je však příliš složitá a musel bych popsat pár stránek, abych podstatu právě tohoto pojmenování nastínil. Svůj důvod to však mělo.
Tuším, že jsem vás vůbec nepotěšil, ale o tom hold život je. Ne vždy dostaneme od života to co chceme, včetně odpovědí na všechny své otázky.
S pozdravem
Václav Jokl
Martin
na 26.12.2009 v 14:50
Dobrý den a pěkné svátky, zobrazení hradu na PF předčilo mé očekávání. Teď ještě s větší netrpělivostí budu čekat na celý hrad. Odhalení studny si asi také necháte někdy do budoucna 🙂 nebo bude naznačená v zobrazení hradu? Z mé strany jde pouze o mou zvědavost, ale chápu, že ji nechcete jen tak odhalit. Jen taková laická otázka, na nádvoří za 3 bránou je v současnosti asi terén v jiné úrovni, než ve středověku. Mám takové tušení, ale to je jen mé laické přesvědčení, že by tam mohla být i ta studna. Nebo pak někde blíže k příkopu z přední přístupové strany. Škoda, že se na hradě neprovádí nějaký odborný výzkum, dost věcí by se asi objasnilo. Tak s pozdravem M ze Šumperka
Dobrý den,
jsem velmi rád, že se pf líbí, ba co víc, že předčilo vaše očekávání 😉 Studna, i přes své jisté tajemství, je součástí modelu – krásná kulatá, kamenná i s rumpálem :-). Nakonec ono to až zas tak velké tajemství není, jen je v dnešní době zapomenuta její poloha. Byla na třetím nádvoří, vpravo za třetí hradí branou.
Terén je všude na hradě značně vyvýšen (tedy za celé ty dlouhé roky zapadán) a někde i více jak 2 metry. Jen vyčištění areálu by byla obrovská práce, ale to se podle mě nikdy nestane 🙁
S pozdravem a přáním hezkých svátků
Václav Jokl
Honza Turek (Olomouc)
na 26.12.2009 v 14:49
Zdravím
podle mně to nepřijde nemožné , celkový alcheologický průzkum … jednou třeba nastane, a třeba se vám poštěští to zažit. Někdy stačí doufat. Ale zas pokud se nepletu to že na mnohých místech je nános až dva metry chrání ten hrad, vlastně i kdyby jednou spadlo vše tak to co je pod zemí zůstane, a tak vlastně je to tajemství co ukrývá ten hrad střeženo do doby než přijde čas, a ti správní lidé kteři by ten archeologický průskum provedli, i já by bral kdyby se stal zázrak , a mnohé bylo vyjeveno. Neboť mi přijde škoda že ty hrady v jeseníkách leží v troskách ,na mnohé z minulosti se zapomnělo mnohdy i proto že se to bralo za samohřejmé a známé,a dnes jen mužem hádat co a jak bylo a Nový hrad dá se říst je mnohem lepším stavu , po některých místech zůstaly jen trosky , a nebo hůř ani v průvodci není zminka. Copak by byl problem budoucnu dát do hromady, lidi co mají archeologické znalosti, lidi co by jsi dali práci s okrytím a domluvit spolupraci na tom projektu šumperské muzeum. Pokud se nepletu tak vy byste bral kdyby ten čas který ste vložil přineslo náké ovoce. U všeho na zašátku je myšlenka a slovo , které na správném místě dokáží divy. Někdy se něco nestane jen proto že tomu nevěříme.
Dobrý den,
K otázkám kolem průzkumu, záchraně, obnově atd. jsem se již vyjádřil k příspěvku p. Hnyka ze 16.11.2008 a na tom se nic nemění. Rozsah prací a logistického zabezpečení by byl obrovský. Spolu s odkrývkou by se musela provádět téměř okamžitá fixace, protože odkrývka by způsobila velmi rychlé narušení zakonzervovaného stavu, muselo by se přemístit a uložit spousta materiálu a to vše bez záruky historických nálezů, které by takto značný rozsah všech přímých i nepřímých prací opodstatnily, o finančních nákladech ani nemluvě. To vše pod neustálým odborným dohledem, dokumentováním atd., atd… A vůbec to nejdůležitější – hrad je v soukromých rukou.
S pozdravem
Václav Jokl
Honza Turek (Olomouc)
na 25.12.2009 v 14:55
Omlouvám se ! už nebudu otravovat. Jen mě to zajimalo. a ten ! – že by špatná gramatika . Když má někdo špatnou vadu řeči, tak neni divu, že něco není správně napsáno.
Zajimá mě to z toho důvodu. Lužná je mé nejvíc oblíbený místo děství. Bratršov bylo rodiště mého otce. Tak jsi něco ještě pamatuji co on mi vyprávěl. jaká tehdy byla škola, že se učily několik tříd v jedné učebně, a že podmínky to byli podobné jako z filmu krakonoš a lyžníci … proto je obdivuhodné že vesnický učitel zvládl na tehdejší dobu alchelogický pruzkum, a vlastně pomocí žáků kteří nedosáhli plnoletosti … což mluví samo o sobě , že to není jen náký obyčejný učitel.
Takže zajimá mě vše co se týše Nového Hradu. Váš web je udělán dokonale, ale neobsahuje všechny dostupné informace , oproti knize která existuje :
– Nový hrad – zřícenina hradu zvaného též Furchtenberk kterou vydalo nakladatelství beatris první vydání v březnu 2005 … http://www.knihkupec.com/vypis.php?out=detail&did=64370
a pak je článek z novin: – „Kamna na Novém Hradě u Hanušovic / Vladimír Goš“
a tak zde na webu k porovnání k dostupným informacím některé věci schází … dočetl se i to že můzeum v šumperku minulosti podniklo náké kroky pro záchranu, a zřídilo spolek přátel nového hradu. Sám jste psal že ste spolupracoval s muzeem a přitom jinde píšete že o tom nic nevíte žel . nemyslím to ve zlém.
Ale bral sem vám jako odborníka na nový hrad …. a protože to tema mně zajíma … tak se obrátil na vás , ale z odpovědi pochopil že vás to otravuje když se někdo ptá … Proto se omlouvám že se ptal. Nejsem dokonalý, nemám žádný titul, a navíc mám hendikemt … jen mám zájem, a když se o něco zajímám pídím se i po drobných mališkostech. Které chápu že pro jiného nemusí být důležité. Proto se tím to omlouvám že sem obtěžoval …
Zdravím 😉
Mám zas pár otázek!
Máte náký názor na původní název hradu Furchtenberk … Proč „strašná hora“ ? Co asi zde bylo předtím než tu byl hrad , že dostal takové tajemné jméno. ČEHO SE ASI BYL DŮVOD BÁT ?
Jaký je váš názor na to že se kopec na kterém stojí hrad jmenoval Gabelsberk.?
A co znamená německý název kopce Gabelsberk, v tomhle případě? = nalezl tohle : Účel osad jmen typu Jablonné zjistil prof. Dominik Filip ve své knize Krátká kronika…7. Bude asi obtížněji dosažitelná, proto některé závěry ocituji. Byly zřizovány …osady strážného lidu, zvané Stráže na cestách a zemských branách. Obyvatelé byli svobodní, nekonali roboty (Chodové). Hlídali jednak vojenské pohyby, ale kontrolovali i kupecké karavany a jejich placení cla. Přes pomezní prales existovaly i jiné přechody, které bylo třeba hlídat – proti podloudníkům, byly jen stěží průchodné.
Hlavně ovšem prof. Filip zjistil, že … na důležitých stezkách se ve středověku stavěly celnice, kde se vybíraly poplatky za přepravovanou sůl. Nazývaly se gablony a poplatek byl znám jako gabela.
V Evropě našel prof. Filip na 50 takových lokalit, zvláště ve Francii a již. Německu,8 což je dobře možné, jestliže v ČR jich máme přes 20. Nejstarší písemnou zmínku o kterési Gabloně uvádí k roku 930 – bohužel bez přímého udání pramene. víc k tomu nazvu Gabel – je na teto straně : http://tisicileti.cz/index.php?clanek=6&menu=004
Na této straně je psano k novému hradu : Je tedy třeba hledat na jeho místě starou gablonu, se všemi jejími souvislostmi a starší než- li středověký hrad – město
Pak mám otázku:
A vesnice v době hradu byla tam jak je Lužná , nebo blíž ?
Dobrý den,
a mohu se zeptat já vás, proč potřebujete odpovědi na tak specifické otázky ?
A proč dáváte za „Mám zas pár otázek!“ vykřičník ?
S pozdravem
Václav Jokl
Martin
na 22.12.2009 v 14:58
Dobrý den, připojuji se k pochvalám z této stránky a musím opravdu uznat, že stránky jsou krásně provedené. S nedočkavostí čekám na konečné zobrazení hradu 🙂 jak jsem pročítal příspěvky, byl zde dotaz na studnu, ale žádná odpověď. Byla – nebyla, nebo snad jen nějaká nádrž na dešťovou vodu? Co myslíte, děkuji za odpověď a ještě jednou vyslovuji obdiv k těmto stránkám, s pozdravem
Dobrý den,
moc děkuji za tak výraznou pochvalu webu, která mě velmi těší. Zobrazení celého hradu bohužel stále čeká na odborné posouzení a mě se to i přes stálou snahu nedaří urychlit… Nejde sice o nic významného, co se týče stavebních dispozic je vše hotovo a nic se již měnit nebude, tedy dal by se model považovat za hotový, ale jsem precizionista a několik drobností musí schválit, potvrdit, upřesnit či doladit odborník na daný věk. Chci mít model opravdu precizní a stavebně-historicky věrohodný. Nezbývá než čekat, mě i vám… Ale jako malý dárek jsem připravil alespoň pf2010, kde můžete uvidět hrad v jeho celé kráse, i když jen z jižního pohledu. Jako představa o tom, v jaké kvalitě modelu se asi pohybuji, to doufám trochu napoví.
Co se studny na hradě týče, je to sice v mnoha ohledech jisté tajemství, ale studna na hradě byla. Vím kde a vím jak asi hluboká. I čistá logika vám nakonec musí dát stejnou odpověď, hrad tohoto rozsahu, významu a síly by nebyl nic bez vlastního zdroje vody, respektive by se bez vlastní studny nikdy nevyvinul z malého strážního hrádku do své konečné podoby. Mít vodu bylo tenkrát to nejhlavnější, v podstatě zákon pro započetí výstavby. Dva okolní kopce jsou vyšší než ten, na kterém hrad stojí a proč myslíte, že i přes tuto strategickou nevýhodu byl postaven právě zde. Jedním z nevýznamnějších důvodů byla právě možnost vlastního zdroje vody na tomto místě.
S pozdravem a přáním hezkých Vánoc
Václav Jokl
Radovan
na 18.12.2009 v 14:59
Zdravím ještě jednou k těm vykopávkám v 70.letech. Vše už mám opravdu hodně zasuto v paměti, ale dle mého názoru jsou v tomto typu hradu jakékoliv rozsáhlé podzemní chodby pohádkou z říše bajek.
Dobrý den,
na tento příspěvek se vztahuje odpověď o příspěvek níže.
Každopádně nebudu souhlasit se slovem rozsáhlé. Rozsáhlé ani náhodou.
S pozdravem
Václav Jokl
Honza Turek (z Olomouce)
na 6.12.2009 v 15:01
Zdravím. Omlouvám se za chyby. Ale mám vadu řeči. 🙁 což není žádná legrace. K té chodbě , vím co ste psal : (Cituji : Já s určitostí vím o jedné, existenci a trasu druhé jsem zkoumal, ale zásadně se nepotvrdila a třetí je také naprostá fikce. )
ale ptal se na to jak ste to zkoumal, a jak dlouho vám trvalo než ste ji objevil? A jestli ste ji hledal podle nákých dokumentů nebo že ste jsi prochodil teren a podle virgule, nebo přístrojů a pak jsou tu jevy kterými dává podzemí svou přítomnost vědět např. strom propadlý, stojící šikmě. Nebo měl možnost nalezt pomocí psychotronika nebo senzibila? Nechsi po vás udaje kde , a kam vedou o tom ste tak už psal , ale spíš jak ste ji zhruba nalezl ? Tak sem to myslel . Díky za odpověď.
Dobrý den,
poslední dva příspěvky mě staví do nepříjemné situace, protože díky jejich podstatě na ně vlastně ani nechci odpovídat. Oba totiž směřují na jedno z největších tajemství hradu, které si zatím hodlám za každou cenu ponechat. Tudíž se na mě nezlobte, nejen že neodpovím, ale že ani nenaznačím, je to pro mě příliš cenné…
S pozdravem
Václav Jokl
Lukáš
na 5.12.2009 v 15:02
Je pravda že hrad tu byl postaven kvuli zlodějum ?
Dobrý den,
určitě ne. Důvod jeho výstavby je myslím dobře popsán v Historii – Nástin dějin a Etapovost vývoje. Z počátku to byl jen malý strážní hrad a jistým způsobem strážil a kontroloval cestu z Olomouckého biskupství směrem na Wroclav, ale posádka neměla možnost zasahovat proti případným lapkům v širokém okolí, respektive měla jen minimální manévrovací prostor kolem hradu. S růstem hradního areálu, zdokonalením vojenských prvků a vzrůstající vojenskou i politickou důležitostí se stal nejsilnějším hradem široko daleko a jeho majitel mohl na svém rozlehlém území zasahovat proti komukoliv kdekoliv a kdykoliv, tedy třeba i proti případným zlodějům. Ale důvod jeho vzniku byl jiný.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Honza Turek ( z Olomouce)
na 5.11.2009 v 17:17
Dobrý den. Hrad znám už nějaký ten pátek. To jak psal Pán Radovan: Kdysi v 70 letech že tam s partou studentů podnikal napůl amatérské archeologické průzkumy. To jsi pamatuji jako malé dítě když mi to říkal táta, že jeho učitel tam snimi tam kopal. Pamatuji jsi že se o hradu traduje že z něj vedou chodby, ale nikdy mně nenapadlo skoumat teren, kde je náká stopa že pod zemi je chodba. Tak by mně zajimalo, jen jestli ste se do té chodby pokoušel nějak dostat? jaký čas trávil v hledání? Než ste ji našel. Také kdysi šlyšel pověst která se nějak zminovala o studni, kdysi jsem jsi milně myslel že ta díra po hlásce že byla ta studna, je o té studni náká zmínka? dálší pověst co kdysi šlyšel bylo také o duchu náké dívky, a něco s kolébkou že tím ji dá se vysvobodit ale už jsi víc nepamatuji. A k tomu stavu hradu 😛 nebylo by zajimavé dát do hromady partu lidí , a tak samy od sebe , postupně spravovat, a pak vidět za deset let tu změnu k lepšímu ? Nebyl by to zajimavý koníček ? Kamení tam je dost nejen okolo zhříseniny, např. jsou tam na lužné i haldy kamení z polí sebrané. Mohla by to být příjemná dřina, navracet kameny tam kde byly, spravit díry v hradbách, ap. A snad by za to někomu ruce neutrhly 😛 V jeseníkách těch hřícenin hradů je mnoho, a některé dopadly mnohem hůř. Ale škoda je že I dnes Jeseníky nejsou hrad na každém kroku. 😉 To je vše zatím
Dobrý den,
přiznám se, že jsem si Váš příspěvek četl několikrát, takhle „vzít do vlastních rukou“ češtinu jsem už dlouho neviděl 🙂 Dostala pěkně zabrat… zhříseniny, šlyšel, náká…. skoro mám pocit, že jste to psal jen ze srandy. Ale budiž. Na hradě již nějaké malé lokální průzkumy probíhaly a podařilo se najít zajímavé věci, které by měly být ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, zkusím se poptat. O podzemních chodbách jsem tady již psal, stejně tak jako o možnostech jakýchkoliv záchranných, udržovacích či obnovovacích prací, takže zkuste pročíst Knihu hostů, je to tam dobře popsáno.
S pozdravem
Václav Jokl
Radovan
na 30.10.2009 v 17:18
Dobrý den,
dnes jsem opět navštívil v podvečer 16.00 – 17.00 hrad. Odbočím trochu od historie,stavebního vývoje,fortifikací a dalších věcí, které zde máte již dávno a dávno popsány ( perfektně ). A které mě taktéž bytostně zajímají. Ale pokud se člověk obírá minulostí, často se dostane i jinam. Cesty totiž nevedou pouze prostorem, ale stejně tolik jich vede i časem. Jsou na hradě místa opravdu plná hodně špatné minulosti a energie.
Dobrý den,
s prostorem na hradě se „špatnou“ či „dobrou “ energií to nebude až tak jednoznačné. V mém okolí se nachází řada lidí, na které hrad (jako celek) a pobyt v jeho území, působí různě. Na některé padá tíseň, možná i strach, necítí se dobře a chtějí pryč, na druhé, mezi něž patřím i já, působí pobyt na hradě neuvěřitelně dobře a příjemně, jakoby pocit přítomnosti přítele, který nad vámi drží ochrannou ruku – těžko definovatelný, ale velmi silný pocit bezpečí. No a teď to řešte… 🙂 Prostě na každého jinak.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Pavel
na 16.10.2009 v 17:20
Velice zdařilá a nádherně zmapující stránka o Novém hradu u Hanušovic. Sám jsem příznivec takovýchto projektů a už od malička se zajímám o historii, hrady, zámky apod. Děkuji Vám, že takový schopný člověk povznesl opet Nový hrad z ponurých lesů!
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova o mém webu, kterých si opravdu velmi vážím.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Miloš, Dolní Studénky
na 9.10.2009 v 17:21
Dobrý den.
Prosím Vás,z jakého důvodu vylučujete možnost tajné chodby na Bludov? Z důvodu historického, geografického…? Případně, kam vedla Vámi potvrzená chodba?
Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den,
chodba na hrad Bludov je nesmysl, podívejte se na mapu – členitost terénu, geologické podmínky horniny,která se mezi hrady nachází a hlavně pro tento účel nekonečná vzdálenost! Dále to odporuje historickému významu a postavení hradů v průběhu jejich výstavby a života a jeho různým državám – není tady žádná logická souvislost, ba naopak. Prostě nesmysl… A o cestě, o které vím, tady samozřejmě nic nenapíšu ani nenaznačím 🙂 To je tak jako s modelem, něco v životě dlouho děláte, věnujete tomu mnoho a mnoho času ze svého života, spoustu peněz a úsilí a pak to jen tak napíšete na internet ? Jsem ledasco, ale nejsem blázen 🙂
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Miloš, Dolní Studénky
na 4.10.2009 v 17:22
Dobrý den.
Ještě jednou Vám musím napsat, samozřejmě omluvu. Když jsem se podíval na Vašs stránky dnes, tak odkaz na polohu hradu byl jedna z prvních věcí, kterou jsem uviděl. :))) Možná to bude tím, že jsem tento údaj minule hledal „moc usilovně“ v horní liště a nějak mi nedošlo, že by mohl být dole na hlavní stránce. Právě jsem totiž zrovna dočetl pověst, takže ten údaj mi tam chyběl. Možná by stálo za námahu tento údaj dát přímo do horní lišty.
Dovolte mi ještě jeden dotaz. Co Nový hrad a tajné chodby? Údajně by měly vést na Bludovský hrad. Historické prameny o tom nehovoří?
Dobrý den,
údaj o poloze zůstane tam, kde je – mě osobně jeho umístění takhle opravdu stačí. Co se chodeb z hradu týče, předpokládány jsou 3, ale ani jedna na hrad Bludov, to je naprostá hloupost. Já s určitostí vím o jedné, existenci a trasu druhé jsem zkoumal, ale zásadně se nepotvrdila a třetí je také naprostá fikce. Takže jedna ano, druhá tak na 10% a toť vše.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Miloš, Dolní Studénky
na 27.9.2009 v 17:23
Dobrý den.
Chystám se podívat na Nový hrad a tak jsem na internetu hledal nějakou vhodnou „přístupovou cestu“. Díky tomu jsem našel i Vaši stránku. Musím uznat, je velmi důkladně propracovaná. Jediné, co jsem zde hleda marně, je mapa. Pro mě, jako „znalého okolí“ to takový problém není, ovšem pro náhodného návštěvníka to může být problém, protože Nových hradů je u nás několik. (Alespoň podle http://www.mapy.cz).
Přeji mnoho úspěchů ve Vaší další práci a těším se na finální 3D podobu „Vašeho“ hradu.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu mého webu o Novém hradu, ale když se vám stránky líbí, asi jste se nedíval pozorně, vždyť přímo na titulní stránce je dole přímý odkaz na mapu (Poloha hradu – přesná poloha na mapy.cz) + gps souřadnice. Ať přemýšlím jak přemýšlím, lepší a rychlejší místo pro tento odkaz něž je titulní strana mě opravdu nenapadá :o)
A jedno malé tajemství, finální podoba hradu je v podstatě hotová. Horní hrad je kompletně hotov a v dolním jen pár drobných dodělávek. Věřte, je to nááádhera! Zveřejnění musí ještě chvilku počkat, protože mě čekají odborné konzultace, ale ty by mohly být do měsíce hotovy a pak už něco ukážu ;o)
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Jaromír z Prostějova
na 19.8.2009 v 17:24
Dobrý den.
S potěšením jsem si prostudoval tyto stránky a musím ocenit jejich sofistikovanost a na naše poměry nezvyklou podrobnost a pečlivost, která je inspirující. Je vidět, že autor „svému hradu“ propadl tělem i duší.
Tuto hradní zříceninu jsem navštívil nedávno a udělala na mě hluboký dojem. Zajímavé je, že na mě působí dojmem u nás málo viděného zavřeného hradu a možná by archeologický průzkum mohl ledaco odhalit.Je ale jisté, že k němu nikdy nedojde.
Každopádně děkuji za soubor informací které jsem zde našel.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu, ani nevíte, jaký je to hnací motor pro další práci… Co se případného archeologického průzkumu týče, vím, že by se nemělo nikdy říkat nikdy, ale v tomto směru jsem bohužel spíše pesimista…
S pozdravem
Václav Jokl
Zdenda
na 9.8.2009 v 17:25
Dobrý den.
Včera jsem vzal rodinku na prázdninový výlet a dorazili až na hrad.
Je to opravdu nej.zřícenina na Moravě.Krásná podívaná až to člověka přenese do dob dávno minulých.Strávili jsme tam prozkoumáváním a relaxací skoro celý den.
Škoda jen stěny u 3hradní brány.
V hradní kuchyni ukuchtily skautský gulášek a bylo fajn.
Dřevěná vestavba v jižní věži (sauna ?) taky vypadá dobře,tu ocenil hlavně 14 letý syn.Momentálně budují s kamarády lesní obydlý.
Stránky máte zpracované perfektně a držím vám palce i ostatním fandům.
Dobrý den,
pokud je zřícenina Nového hradu pro vás ta nej, tak mě to velice těší, i pro mě je ta nej! Škoda není jen stěny u 3. hradní brány, škoda je celého nádherného hradu, ale skutečnost je prostě taková a nejde s ní nic dělat.
A pochopitelně a zcela úpřímně děkuji za pochvalu webu!
S pozdravem
Václav Jokl
Josef Krška
na 4.6.2009 v 17:26
Zdravím všechny příznivce výletů do přírody a historie, zvlášť Vás, pane Jokl. Na tyto bezvadné stránky jsem bohužel zabrousil až teprve dnes, i když Nový hrad znám z mých návštěv už pár let. Včera 3.6. jsem si se psem Samem dopřál opět tříhodinový pobyt v troskách tohoto hradu a jako vždy se v představách snažím vrátit zpátky v čase do středověku. V tu chvíli dozdívám pobořené zdi, procházím se podél cimbuří a dívám se z hlásek do okolí jakoby hrad stál v plné své kráse. Pokaždé se mi tím \\\“nabijí baterky\\\“ na hodně dlouho. Ale zpět do reality – na dotaz ohledně kamenného bludiště /kruhů/. Včera jsem zjistil, že tento spíše labyrint má pouze jeden vchod ohraničený na výšku postavenými kameny. Po projítí všech cestiček uvnitř kruhů /některé kameny byly mírně posunuty, tak jsem se snažil je vrátit na původní místo/ jsem bez bloudění doputoval do středu k malé mohylce z větších kamenů. Před stavitelem tohoto díla \\\“smekám klobouk\\\“ jednak za nápad, tak i za určitě nemalou námahu při realizaci. Pokud zatím nikdo autora neobjevil, tak já bych si tipnul na partu hipíků kolem 6Otých let 🙂 Závěrem si dovolím doporučit zakoupení a přečtení publikace Nový Hrad – zřícenina hradu zvaného též Furchtenberg severně od Šumperka od autorů Juroš-Vojkovský z května 2008. Vám, pane Jokl, děkuji za tyto krásné stránky, fotky a modely a k jejich další tvorbě Vám přeji hodně nadšení a elánu.
Josef Krška
Dobrý den,
i já se na hradě často vracím do dob jeho slávy a snažím se dokreslit co kde bylo a jak zde asi lidé vedli své životy. Pravdou je, že si to dnes všichni velmi idealizujeme, ale reálný život té doby byl o všem jiném, jenom né o romantice…
Děkuji za pochvalu a hlásím, že zatím nadšení a elán stále mám :o)
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Michal Minář
na 27.5.2009 v 17:27
Dobrý den,
všiml jsem si že slečna/paní Pája psala o „soustavě kamenů“. Jedná se nejspíše o bludiště, nemohu to říct s určitostí, protože netuším kdo ho dělal a za jakým účelem, ale z vnější strany jsou dva vchody naproti sobě, když člověk prochází cestičkou vymezenou kamením, měl by dojít do středu kruhu. Je to docela zábavné, doporučuji každému, ať si to zkusí.
Závěrem bych chtěl panu Joklovi poděkovat za velmi pěkný web.
S pozdravem Michal Minář.
Dobrý den,
vezmu to od konce a poděkuji za vaše poděkování :o)
Co se toho kamenného kruhu týče, přiznám se, že nevím kdo jej stvořil, co znamená či má-li vůbec nějaký význam a upřímně řečeno, ani mě to nikdy nezajímalo. S hradem jako takovým, jak ho historicky chápu a vnímám já, to nemělo a nemá žádnou souvislost – nic víc, nic míň.
S pozdravem
Václav Jokl
JaM
na 25.5.2009 v 17:29
Dobry den, je nejaky kalendar akci na Novem hrade, pro tento rok?
Diky za info.
Jan
Dobrý den,
vůbec netuším že nějaký kalendář akcí na Novém hradě existuje 🙂 Nový hrad je středověká zřícenina 🙂
S pozdravem
Václav Jokl
ELiška
na 3.5.2009 v 17:31
Dobrý den. Velice jsem překvapená těmito stránkami. Je to přehledně zpracované a je tu dost informací. Hledala jsem informace a jedině tady jsme narazila na to co jsem očekávala. Myslím si,že Nový hrad je jedna z nejhezčích zřícenin na Moravě a proto bych všem chtěla doporučit nějaký ten výlet a pokochat se krajinou.
Eliška (15)
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a samozřejmě se připojuji k doporučení návštěvy na Novém hradu.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Radovan
na 17.3.2009 v 17:32
Dobrý den…Nový hrad je opravdu historický skvost a Vaše stránky o tomto jsou velice povedené. Skoro každý rok se na hradě zastavuji, je to pro mě magické místo. Kdysi v 70 letech jsem tam s partou studentů podnikal napůl amatérské archeologické průzkumy ( tehdy to jinak nešlo ). V okolí hradní hlásky bylo zaznamenáno větší množství různých nálezů zbraní. Naprosto unikátní byl objev gotického meče ( cca.70 % torzo ). Taktéž palác byl možná nevelký, ale rozhodně ne strohý – naznačují tomu objevy koleček z oken, sklo. Pravdou je, že to již bylo v té době běžné. Sklepní prostory jste nezaznamenal ?
Přeji Vám hodně úspěchů !!!
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu mého webu ! I já jsem v součinnosti s Vlastivědným muzeem Šumperk zkoušel krátký čas na hradě něco odkrývat, ale spíše pro přesné určení poloh objektů než pro vlastní nálezy. Palác byl velmi strohý, spodní část byla pouze kamenná a průchodná k hlásce. Samozřejmě tento prostor byl uzavřený s okny a rozdělen pravděpodobně na 2 části. Daleko zajímavější byla patrová část (je otázkou, jestli to bylo patro jedno nebo dvě), která sloužila pro pána hradu, byla vyomítána a opatřena dřevěným obložením. Tento postup byl uplatňován vcelku běžně, jako tepelná izolace. Rozměrově byl ale palác velmi malý a neposkytoval dostatek prostoru, je možné, že kamenné bylo pouze první patro a další patro jako dřevěná nástavba, tuto otázku budu konzultovat s odborníky na tehdejší stavby.
Co se týče sklepních prostor, tak ty na hradě nebyly, on totiž celý stojí na skále a i podle jeho ranného určení k tomu nebyl důvod. Jako sklepení se stálou vhodnou teplotou a tmou pro uskladňování byly využívaný k tomu vytvořené místnosti v hlásce.
S pozdravem
Václav Jokl
cmech6
na 15.3.2009 v 17:33
Dobrý den,
velice díky za naprosto skvělé stránky! Především díky nim jsme se rozhodli v průběhu naší dovolené částečně zasněžený hrad navštívit (5 dětí, 2 maminky a 1 tatínek). I když jsem byl Vašimi stránkami varován, zůstal jsem na vrcholu zcela unešen krásou místa a velikostí tohoto hradu. Značně tomu také přispěla cesta po žluté, lemovaná příkrými stráněmi s množstvím balvanů, jež plně dokresluje magičnost místa. Finální ranou byl pro nás však byl pohled na destruované kusy velké věže válející se v jejím okolí – to jsem zatím nikde jinde neviděl. Proto by mě velmi zajímalo, jakým způsobem zde k destrukci velké věže došlo (cílené stržení?) neboť jsou zde znaky (především fakt, že tyto spadlé kusy i přes svou velikost jsou kompaktní, tvarové nezměněné včetně středověké omítky – zatažené) které by tomu nasvědčovali. Rozhodně již tato věc by si zasluhovala bližší poznání a zkoumání.
Vaše stránky jsou (rovněž jako hrad) naprosto unikátní a nezbývá nic jiného než zatleskat a poděkovat. Jest na škodu, že takových nadšenců není více a tak by nám po destruovaných částí hradů nezbylo alespoň povědomí o jejich vzhledu ve formě fotografií, zaměření apod. Váš soukromý 3D model hradu jest však naprostým unikátem a velmi Vám fandím, abyste v jeho zpracování došel do vítezného cíle.
Nevím, jak je na tom stavebně-technický stav jednotlivých objektů, ale je evidentní, že dolní stěna 3. brány je na tom velmi špatně. Je zde sice „pokus“ o zpomalení její destrukce, ale obávám se, že bez aktivního zásahu (nákladné mikroinjektáže?) dojde k jejímu zborcení. Pak i samotný přístup do prostoru bývalého paláce je značně obtížný (navíc s malými dětmi) a šplhající návštevníci reliktům zdiva určitě neprospívají. Je toho mnoho, ale bohužel, pakliže se nenajdou ochotné ruce, nezbude nám nic jiného, než takto naříkat. Nemáte informace jak přesně na tom je již několikrát zmiňovaný Spolek přátel Nového hradu (Masarykova 58, Olomouc), zda vůbec, příp. jak moc je aktivní? Byla by to opravdu moc velká škoda. Zároveň věřím, že tento spolek, či jiný, prokáže-li svou ochotu, nebude mu vlastník bránit, spíše naopak, neboť vzhledem k nedávnému zamítnutí kasační stížnosti Nejvyššího správního soudu došlo k precedensu (Stará Duba a opevněné městečko Odranec ve Středočeském kraji), že vlastníkem takovýchto objektů je vlastník pozemků a je tak možné jej sankcionovat za porušení zákonem stanovených podmínek ohledně vlastnictví nemovité kulturní památky a ti se tak již nadále nemohou skrývat za bílé místo v zákonech, přesvědčujíc své okolí, že památka je státní, nikoliv jejich a starat by se tak měl stát.
Závěrem ještě jednou díky a dovolím si pár připomínko-proseb:
1) přidávám se k hlasům, že půdorys hradu zde není ideálně zařazen, určitě bych k odkazu „3D Model“ a k „Historie“ přiřadil půdorys z „Fotogalerie“ (klidně prolinkován na příslušné fotky), protože ten jediný je přehledný a pěkně zpracovaný;
2) když Jste se zhostil tak náročného úkolu, jakým je detailní zaměření skutečného stavu hradu a jeho výsledné vymodelování 3D, určitě by bylo vhodné zde popsat s jakou přesností je Vaše zaměření zpracováno (klidně i s odkazy – např.: „500 mm – dobová fotografie“, apod.) jakých přístrojů bylo užito a jakého software – čistě pro ucelení informací o Vašem postupu (např. zaměřeno 127 bodů s přesnotí…, ostatní dopočteno interpolací, apod…);
3) zároveň by bylo velmi záslužné zde sestavit detailní přehled pramenů z kterých je možno čerpat, ať již z pohledu historického, tak stavebně-technického, ale i archelogického.
Doufám, že Vás mé připomínko-prosby příliš nezaskočí a když už, tak si z nich nic nedělejte. Již tak Jste vykonal o 100% víc, než kdokoliv jiný a Váš vztah a zájem o hrad budiž jen příkladem pro ostatní!
Ještě jednou mnohokráte díky a hodně štěstí.
Jan Procházka somebody@email.cz
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce, opravdu díky ! Pokusím se odpovědět na všechny vaše otázky, a že jich je :o)
– O destrukci hlásky je psáno v Historii – Stav a formy vývoje – věž byla roztříštěna násilným výbuchem a její hmota vymrštěná ze svého místa. Obrovitost balvanů zdiva, dosahujících více jak stometrové kubatury a váhy až tří set tun prozrazuje sílu a nákladnost výbuchu…. dnešní výbušniny by rozmetaly hlásku na štěrk, ale tehdejší možnosti způsobily pouze rozmetání horní části a „pouhé“ odhození celistvých bloků nedaleko od místa. Výbuch jako zničující síla je jednoznačný.
– O možnostech záchrany čehokoliv na hradě, stejně tak jako o současných majetkových vztazích jsem již psal v knize hostů v odpovědi na dotaz Petra Hnyka z 16.11.2008.
– O spolku Přátel Nového hradu osobně nic nevím a ani jsme se nikdy neviděli. Předpokládám ale, že pro hrad nic konkrétního nevykonávají
– Půdorysný plán hradu zatím nechám ve fotogalerii, tak jako doposud. V historii je půdorys hradu vidět v etopovosti vývoje a ve 3D modelu je rozložení také patrné. Každopádně po dopracování modelu se zcela změní stránka 3D model, kde bude vše pohromadě a úplně jinak, takže vydržte… No a nakonec tak trochu a nenápadně nutím návštěvníky projít celý web, než najdou plánek :o)
– Přesnost modelu bude maximální, to je účel mé práce i cíl. Proto to trvá tak dlouho, proto se to vleče… Na objektech, které stojí a kde je to možné (všechny velké věže, 3. a 4. brána…) je přesnost modelu v jednotkách centimetrů, na objektech středního a horního hradu, které nestojí, ale jsou patrny v základech a v terénu (palác, hradby, budovy na 3. nádvoří…) s přesností do 1/2 metru, ostatní (dolní hrad, příkopy…) do 1 metru. Toto vše mohu zaručit, jinak bych to nedělal, protože by to pro mě osobně nemělo cenu.
– Software je podle mě použit ten nejlepší možný, na měření vzdáleností a ploch Laserový měřič, pro orientaci a vzájemnou dispozici objektů např. i letecké snímkování… počet zaměřených bodů se blíží tisící a bude vyšší.
– Odkazy na prameny naleznete v Historii – Vysvětlivky k hradním objektům, body 2, 3, 5 a vlastivědný sborník Severní Morava, svazek 65, 1993, Miroslav Plaček, Nový hrad u Kopřivné.
Uf, snad jsem zodpověděl vše potřebné. Na druhou stranu se při modelování stále vynořují další a další otázky a ty jsou složitější (zrovna se staví hradní palác a to je neuvěřitelná fuška), takže v pohodě…
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Pája
na 14.3.2009 v 17:34
Dobrý den,
o víkendu jsme navštívili s přáteli toto zajímavé místo. Mimo jiné nás zaujala soustava kamenů, seskupených do určitého obrazce. Mně to připomínalo bludiště, ostatní v tom viděli zase něco jiného. Chtěla jsem zeptat co tyto kameny měly nebo mají představovat? Díky za odpověď a přeji hodně sil a štěstí při vaší snaze zachránit Nový hrad. Je tu krásně a určitě jsme sem nezavítali naposled. Díky.
Dobrý den,
na toto kamenné dílo se ptá mnoho lidí, ale já opravdu nevím, co to je. Nejsem autorem a ani neznám toho, kdo to vytvořil, takže bohužel nepomohu. Snad něco mýtického, snad něco duševního či jen inspirace bájnými bludišti a nebo, pro každého, co si bude přát :o)
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Tofl
na 6.3.2009 v 17:44
Zdravím,
velice mě překvapili nové stránky o Novém hradě. Jsou velice povedené a člověk tu přehledně nalezne veškeré důležité informace. Bydlím ve Vernířovicích a do Hanušovic nebo přes ně jezdívám, ale na Novém hradě jsem doposud nebyl. Snad se mi letos poštěstí a tak úžasné místo konečně navštívím. Buď sám nebo s účastníky víkendové akce hnutí Brontosaurus, kterou budu pořádat na ekofarmě v Hynčicích n/Mor.
Přeji mnoho štěstí při úpravě stránek a spoustu kladných vzkazů
S pozdravem
Tomáš
Dobrý den,
děkuji za hezká a pochvalná slova a na hrad si určitě najděte čas, stojí to za to. Vím, že po světě stojí hodně hradů a různých objektů a staveb z dob dávno minulých, ale Nový hrad je něčím zvláštní, však uvidíte…
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Mladé Stromy
na 23.1.2009 v 17:45
Dobrý den,
jsme z klubu Mladé Stromy,na hradě jsem byli v loni moc se nám tam líbilo,letos půjdeme tam taky. Máte pěkné stránky!!!
Dobrý den,
a děkuji za pochvalu. A samozřejmě, ať se vám na hradě líbí.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Richard
na 22.1.2009 v 17:46
Dobrý den, zdravím všechny kamarády Fürchtenberka a krásné jesenické přírody. Znám tyto stránky a jsem rád za jejich existenci, hrad mne zajímá už od dětství a často tam jezdím trávit příjemné víkendy s přáteli. Nečetl jsem celou knihu hostů, ale možná vám tady zodpovím některé otázky. Coby malý kluk si hrad pamatuju jen jako místo kde nikdo nebyl a vždy jsem tam našel uklidnění, s příchodem internetu jsem o sem o hard začal více zajímat. Minulý rok jsme na hradě umístili nástěnku s informacemi o hradě, které vycházely z této stránky, aby se každý návštěvník mohl něco dozvědět, nicméně vliv počasí a přístup lidí nástěnka nepřežila. Pár slov k „bezdomovcům“ : pochybně vzhlížející dřevěná chýše je skladem nářadí dříve fungujícího spolku přátel hradu, bohužel dnešní doba nepovoluje viditelnou činnost. Přátele hradu tak vystřídali trempové a ty bych s bezdomovci nespojoval, i když je pravda, tak špinaví někdy vypadají;-)
Dobrý den,
jak jsem již psal, informace přímo na hradě by byly dobrá věc, ale ty nenechavé ruce některých z nás, či jen nějaká zvláštní potřeba něco zničit, proti tomu je téměř marný boj…. ale uvidíme, zkusím letos opět poškádlit paní štěstěnu, třeba bude mít víc štěstí :o)
A trempové ? No nevím, nevím… Já na trampingu vyrostl, strávil jsem na cestách necestách, osadách a u ohňů s kamarády mnoho nocí a dní a prochodil nejedny boty, dodnes mi celta voní nejkrásněji na světě, dodnes považuji svůj prastarý maskáč za nejkrásnější oblečení, dodnes se s každým na cestě rozdělím o jídlo a dodnes je nejkrásnější spaní pod širákem, ale na hradě jsem vždy potkal jiné lidi, to nebyli trempové, to se pozná… a nebo jsem prostě jen neměl to štěstí. A věřte mi, že špína je to poslední, čeho si na lidech všímám… No, takže příště více toho kamarádství, zalomený palce a bude dobře nám všem.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Petra
na 20.1.2009 v 17:47
Dobrý den,minulý týden jsem s rodinou strávila ve Štědrákově Lhotě.Poslední den jsme se rozhodli,že si uděláme výlet do blízkého okolí-na mapě jsem objevila Nový hrad-nevěděla jsem,co nás čeká-na jedné mapě byl zobrazen „jen“ jako zřícenina,na druhé jako „plnohodnotný“ hrad.Zpočátku jsme nemohli najít cestu(pořádné značení skutečně chybí).V Raškově,kde „naše mapa“ končila,jsem se v místním smíšeném zboží zeptala na cestu.Paní prodavačka i nějaký místní pán nás ochotně navedli: přejděte most a za kolejemi se dejte do kopce „po žluté“…a tak jsme se vydali na cestu.Vzhledem k tomu, že byla stezka zasypaná sněhem,a my jsme s sebou měli děti ve věku 3,5 roku a 16 měsíců,bylo to pro nás velmi náročné, ale nevzdali jsme se 🙂 Po chvíli se nad námi objevila věž, tyčila se hrdě mezi stromy a provázela nás po celou dobu „výstupu“…konečně jsme se s dětmi, batohy i sáněmi dostali k první bráně, a pak další branou mezi hradby. Překvapilo nás, jak je hrad rozsáhlý. Na mě osobně působil velmi hrdě a nedobytně. Bylo nám líto, že si nemůžeme přečíst nějaké bližší informace o historii hradu a okolí, a tak jsme si udělali alespoň fotky hradu v kouzelné zimní přírodě a po posilnění dětskými piškoty jsme se vydali zpátky dolů 🙂 Po návratu domů mi přišel od švagrové mail-podívej se na tyhle web.stránky o Novém hradu,jsou dost dobrý…a měla pravdu! Děkuji Vám za přehledně zpracované informace a krásné fotografie, celé stránky jsou pečlivě vypracované a je z nich cítit Vaše láska a úcta k tomuto kamennému skvostu. Přeji mu důstojnou budoucnost a Vám ať se daří,pane Jokle!
Dobrý den,
moc děkuji za vaše hezká slova, která mě přivedla do roztomilých rozpaků a moc mě potěšila. Je pro mě velikou poctou a osobním zadostiučiněním, jestli je opravdu možné z těchto virtuálních, nehmotných a nehmatatelných stránek poznat či alespoň vycítit moji obrovskou lásku k tomuto hradu, jež mě provází mým životem a dopřává mi pocit přítele, ke kterému je možné utéct se svými problémy, kam je možné se schovat před světem a kde sdílím pocit bezpečí, jako nikde jinde. V ranných to dobách, kdy se mnou na hrad chodili i mí přátelé, bylo zvláštní pozorovat, jak na některé pobyt na hradě nikterak nepůsobí, v jiných pak vyvolává strach a úzkost a mě přináší pocit domova. Prožil jsem na tomto kousku země věci, které nelze vyslovit nahlas, pokud si chcete ponechat pověst rozumného člověka, díval jsem se na věci a dotknul se jevů, kterým by nikdy nikdo neuvěřil. Možná to byla jen shoda náhod či pouhé štěstí, možná dar přítele, ke kterému se i já po celou dobu snažím být dobrým a věrným přítelem.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Martin
na 4.1.2009 v 18:10
Ahoj,
dekuji za krasne a prehledne webove stranky dnes uz pomalu zapomenuteho Noveho hradu. V Sumperku jsem se narodil a musim rict, ze me stale tento uzasny kraj necim prekvapuje.
Co me nejvice zaujalo na hrade (mimo jeho pudorysnou rozlohu, jeho velikost a rozmanitost) bylo jeho Genius loci. Navstivil jsem hradiste v zimnim podveceru.Schylovalo se k zapadu slunce a ja zustal se svou pritelkyni a mym vernym psim pritelem Samem na hrade sam. Nikde nikdo a prece jakoby nas hradem neco provazelo. Prosli jsme vsemi tremi branami, kdyz u veze A jsme se podivali dolu z hradeb. Dole jsme uvideli kameny seskladne do kruhu a uprostred nich byla mohyla ci pyramida z kamenu. Snad jako znameni prutoku energie ze zeme. Zvrchu tenhle lidsky pocin vypadal maximalne impozantne. Vse pak bylo doplneno kruhovym usporadanim stromu, ktere s jistou presnosti vytvareli pomyslnou hranici tohoto kruhoveho znameni. Sesli jsme dolu, podivat se k „tomu“ bliz. Kdyz jsme se blizili k hranici vnejsiho kruhu Sam nas predbehl a postavil se nam do cesty. Jsem presvedcen, ze psi maji mnohem vice vyvynutejsi smysl pro vnimani neceho, jak my lide rikame „nadprirozeneho“. Postavil se celem k nam a strnule se na nas dival, kdyz jsme udelali krok k nemu, nastavil se telem, jakoby nam chtel zabranit pristupu. Ptali jsme se ho co citi a on zkamenely, bez hnuti jen uprene ziral. Nepokouseli jsme se pak udelat dalsi krok a vratili se k prohlidce hradu. Vysvetleni jsem nedostal a ani ho nijak nevyzaduji.Jiste je, ze novy hrad je vyjimecnym mistem v nasem prekrasnem kraji.
Dobrý den,
tak trochu jsem nastínil moje zážitky v příspěvku nad tímto. Psi jsou úžasně vnímaví a také nejlepší přátelé, kteří narozdíl od těch lidských nikdy nezradí. Bez psů si už život nedokážu představit…
S pozdravem
Václav Jokl
Michal
na 7.12.2008 v 18:11
Nedavno me napadlo stravit s nekolika kamarady vikend na nejake zricenine a natocit tam v lete kratky mysticky snimek. Scenar uz se rysuje, ale je treba jej zasadit na konkretni misto. Jsem ze Sumperka a zatim jsem na zricenine nebyl, ale asi ji brzo navstivim, abych videl jake jsou moznosti. Jen jsem se chtel zeptat, jestli ty zabydlene milovniky hradu mam chapat jako bezdomovce? Nerad bych podnikal docela narocnou vypravu, abych pak zjistil, ze nas tam budou prudit bezdomovci 🙁
Dobrý den,
položil jste složitější otázku, než je na první přečtení patrno…. No, víte, já fakt nevím, také by mě to zajímalo. Několikrát jsem se s těmito lidmi (za předpokladu, že jsou tam stále ti stejní) pokusil o kontakt, ale … nic. Na mě tam působí asi jako na všechny návštěvníky, čímž v podstatě odpovídám. Buďto je to tak, jak píšete nebo možná ještě „hůř“, ale jak jsem již psal, fakt nevím. Podstatu ani důvod jejich přebývání v jižní věži neznám a popravdě se po ní ani nepídím, to by asi měli jiní…
A až něco natočíte, dejte vědět, třeba bysme to zde na webu mohli vystavit.
S pozdravem
Václav Jokl
Jan Krejsa
na 26.11.2008 v 18:12
Dobrý den,
včera jsme vyrazili s mámou na výlet na Lužnou, byl hezký zimní den, s tím , že si prohlědneme nějakou zříceninu na Lužné (jak nám kdosi poradil). To co jsem tam, ale viděl mi doslova vyrazilo dech….něco tak velkého jsem skutečně nečekal. Byť jsem rodákem ze Šumperka neměl jsem o této památce ani tušení a tak jsem rád, že jsem se o slávě tohoto hradu mohl dozvědět alespon z těchto Vašich hezkých stránek. Jak je vidět mám tu pořád co objevovat) Zdá se mi velká škoda, že o hradu dohromady nikdo neví a myslím, že by každý obyvatel šumperkého okresu měl být hrdý na to že pochází z kraje s tak bohatou historií a taky ji trochu znát. Pár informačních cedulí podél toku Moravy u Raškova nebo na silnici kolem Lužné by určitě neškodilo. Zdá se , že záchrana hradu ted spočívá plně v rukou rodiny Žerotínů z Bludova. (nebo se pletu?) Bylo by škoda nevyužít dnes dotací Evropské unie k záchraně nebo dokonce obnově hradu. Hrad by si to určitě dnes po 500 letech zasloužil. To by se ten Matyáš Korvín divil))….Viděl jsem také, že na hradě se už nejací milovníci hradu zabydleli, ale zajímalo by mě jestli třeba neexistuje nějaká občanská iniciativa , která by se snažíla hrad zachránit. V každém případě ,ale díky za tyto stránky. Honza
Dobrý den,
a děkuji za hezká slova o webu, která jsou pro mě důležitá. Podle mého o hradu ví hodně lidí, není až tak neznámý, jak by se třeba mohlo zdát. O cedulích jsem se pokusil trochu rozepsat v příspěvku níže a cedule u silničních cest ? Nevím, asi by to chtělo nějakou iniciativu obce Kopřivná a Bohdíkov, je ale otázkou, jestli by to bylo hradu ku prospěchu, kdo chce, tak si hrad i tak najde. A Matyáš Korvín by se asi opravdu divil, i když pravděpodobně daleko více jiným výdobytkům techniky než pár posledním objektům, které ještě stojí :o)
S pozdravem
Václav Jokl
Petr Hnyk
na 16.11.2008 v 10:10
Dobrý den, včera jsme projížděli s manželkou údolím Moravy. Chtěli jsme se trochu projít a tak jsme celkem náhodně zastavili poblíž železniční zastávky Raškov. Byla tam žlutá značka na nějakou zříceninu a protože staré hrady máme rádi, tak jsme romantickou cestou podél potoka vyrazili vzhůru. Nahoře jsme byli překvapeni jak je hrad rozsáhlý a na zříceninu zachovalý. Zajímá nás, jestli hrad někdo udržuje, aby se zachoval minimálně ve stávající podobě. Rostoucí stromy uvnitř hradu jsou sice pěkné, ale obáváme se o narušení zdí.
Doma jsem pomocí Wikipedie našel tyto stránky. A to bylo další překvapení. Úžasně podrobné, mnoho zajímavých informací, včetně nákresů, starých i nových fotek. Škoda, že někde na hradě není aspoň část těchto informací na nějaké tabuli. Stručnou historii a nákres původní podoby hradu bychom si rádi prohlédli přímo na místě.
Divíme se, že hrad nemá u silnice žádnou upoutávku. Takto o něm vědí jen místní a znalci.
Ještě jednou vám děkujeme za tyto stránky a těšíme se na 3D model hradu v dalších podobách.
Dobrý den,
v první řadě moc díky za pochvalu mého webu, která mě opravdu velmi těší. Ve stručnosti se pokusím odpovědět na vaše otázky. Hrad už hezkých pár staletí bohužel nikdo neudržuje a upřímně nevěřím, že se to kdy změní. To že se rozpadá před očima je smutné konstatování skutečnosti, které všechny co mají hrad rádi bolí… ale je to zhruba tak vše, co se s tím dá dělat. Nový hrad, který není zanesen v katastrálních mapách, je sice pro náš stát „nějakou“ památkou, ale to je opět tak vše. Žádná ochrana, natož pak nějaké plány alespoň částečné fixace současného stavu… Pozemek, na kterém stojí a tvrdošíjně vzdorují času poslední zbytky a torza objektů, je v majetku rodiny Mornstein-Žerotínů z Bludova a já netuším, jestli mají s hradem nějaké plány. Dovoluji si pouze předpokládat, že nikoliv.
Co se týče informační tabule přímo umístěné na hradě, jsem všemi deseti pro, ale jelikož těchto pokusů již několik bylo a všechny skončily stejně (cedule zmizely), nevím, jak to udělat jinak. Vůbec první byla vypalovaná na dřevě a lakovaná a vydržela asi 14 dní…
A proto všechno se snažím Nový hrad zachránit alespoň v dokonalých, realistických modelech, mnoha tisících fotek a vést tyto stránky, aby každý mohl uvidět hrad v dobách jeho slávy, být ohromen jeho rozlohou a propracovaností obrané struktury, uvidět tu neuvěřitelnou lidskou dřinu, která ho dokázala vybudovat a třeba mu vzdát hold a smeknout, protože jejich práce tu stojí dodnes… kdeže bude ta naše za 500 let…
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Rion
na 31.8.2008 v 14:15
Zdravím všechny, zejména tvůrce a správce těchto stránek. Je dobré vidět povedenou webovou stránku o Novém Hradě, bezpochyby si ji zaslouží. Přeji hodně štěstí a sil s pokračováním těchto stránek. RION
Také zdravím a moc děkuji za hezká slova, která jsou pro mě opravdu velmi důležitá. Jsou vlastně tím nejsilnějším hnacím motorem mé práce, protože vypovídají o tom, že se tato práce daří, je navštěvovaná a snad se i líbí. Ještě jednou díky.
S pozdravem a přáním ještě trošky hezkého léta
Václav Jokl
Boháček Karel
na 18.7.2008 v 18:16
Dobrý den. Moc pěkný web, je tady vidět dost práce. Ještě bych to doplnil půdorysy.
Dobrý den,
i vám moc děkuji za hezká slova. Půdorysy jsou v jednoduché podobě vidět na etapovosti vývoje a hezký a dostatečně velký půdorys je na stránce Fotogalerie vpravo nahoře – Plánek hradu s popisem. V poslední době hodně řeším podobu hradby horního hradu, její tvar a uchycení na hlásku, v tom se Gardavský a Plaček značně liší a zatím těžko přesně říci, bylo-li to tak či onak. Budu muset za Doc., Ing.,PhDr. Miroslavem Plačkem zajet a domluvit se, kterou verzi dopracovat v modelu. Z měření prostoru vychází, že oba způsoby byly možné… a teď to řešte :o) Každopádně na půdorysu od Dr. Arch. Ing. Zdeněka Gardavského, který se mi zatím jeví být věrohodnější, jde hradba kolem hlásky a uzavírá horní hrad, kdežto u Plačka je nalepena na hlásku, s kterou tvoří uzavřený útvar – dobře vidět na prozatímním 3D modelu.
Mějte se fajn a krásné léto
Václav Jokl
Martin
na 16.7.2008 v 12:17
Dobrý den, děkuji za skvělou stránku o Novém Hradu, tento kdysi mocný hrad si určitě zaslouží pozornost. Jenom škoda že se z něj dochovalo tak málo.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu, moc si jí vážím! Je určitě škoda, že takto rozsáhlý a krásný hrad se nám v plné síle nedochoval do dnešních dnů, ale to už tak bývá…, je to osud mnoha staveb, které při putování časem prostě neměly to štěstí. Na druhou stranu je to i po těch dlouhých letech stále krásná a tajemně romantická zřícenina a má své kouzlo.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Kamila
na 19.6.2008 v 18:26
Ať se již na celou pověst díváte jakkoliv, vězte, že závěrečná část poslední věty pravdivá není…???
Na úvod vám alespoň popřeji dobrý den (je to taková hezká slušnost),
a také nevím jak mám váš příspěvek v Knize hostů chápat. To je otázka ? Nebo je pro vás tato věta něčím nesrozumitelná ? Já doufal, že je z ní naopak jasné, co chce říci….
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Denis Tomíček
na 23.5.2008 v 14:29
Nové hrady jsou velmi zajímavé a důležité historií pro nás občany, na hradech jsem byl min. 10x a stále tam chodím rád.
Dobrý den,
podle názvu v množném čísle Nové hrady, předpokládám, že nebudete z daleka, protože tento název je u nás v okolí hodně používán a to už od dob, co si pamatuji. Správně je ale pouze Nový hrad. Nakolik je historie Nového hradu pro nás důležitá netuším, u každého to bude jinak a pokud se nebude jednat o seriózní historický výzkum, bude to vždy více otázka srdeční, než historická.
Ale je dobře, že Nový hrad, i přes svůj značný věk a vysokou míru destrukce, stále dokáže přilákat své návštěvníky a nabídnout jim pohledy do dávných časů a přinést do dnešních uspěchaných a komerčních dnů klid a romantické snění…
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den,
prosím, smím se zeptat, jak to myslíte na konci výkladu pověsti? Bílá páni je stále na hradě přítomna? 🙂
PS: Tento web je naprostý skvost, nikdy jsem nic tak poctivého neviděl. Udělal jsem si ucelený obraz o Novém hradu, který jsem o státním svátku nedávno navštívil, a tím Vám děkuji!
Dobrý den,
a moc děkuji za tak hezká slova a pochvalu mé práce, to hodně potěší.
Co se týká odpovědi na vaši otázku – je jednoduchá a není záporná, snad to takto stačí 😉
Jinak se na letošek chystá velmi, velmi významná událost. Zatím jen maličko prozradím, že se jedná o model hradu a bude to za roky nejdůležitější a nejvýznamnější kvalitativní posun celého webu a bude to bomba. Takže je se na co těšit 😊
Ještě jednou díky za hřejivou pochvalu!
S pozdravem a hezkého brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den, chci jen poděkovat za možnost přečíst si tolik informací na jednom místě o Novém Hradu.
I přes pěší dostupnost a známost vašich stránek, jsme navštívili zříceninu prvně. Byl jsem opravdu velmi překvapen rozsáhlostí objektu.
Jaká škoda, že se takový komplex nezachoval v lepším stavu..
Mějte se dobře
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a jsem rád, že se vám na hradě líbilo a dokáže i po tolika staletích stále překvapit svým jedinečným Geniem loci. Bez ohledu na svůj stav má stále své kouzlo a bude ho mít i další stovky let, kdy my už tady dávno nebudeme…
S pozdravem a přáním všeho dobrého do letošního roku
Václav Jokl
Dobrý den , dá se na hrad dostat i s kočárkem? Děkuji za informaci, Miklová
Dobrý den,
přesně na tuto otázku jsem tady odpovídal Radce 8.7.2010, mrkněte tam 😉
Hezké léto
Václav Jokl
Dobrý den
Při nové návštěvě hradu jsem si všiml vytesaného kříže v jednom kusu kamene. Víte o tom? Nevím, co si o tom mám myslet… Jestli to je něco historického, nebo je to jen vandalská činnost někoho z dnešní doby? Není to nic ozdobného ani uměleckého, pouze vytesaný znak kříže a jsou u toho i nějaké znaky, ale ty jsou málo čitelné. Mám to i vyfocené 🙂
Dobrý den,
vysekaný kříž má svůj původ v lidové tvořivosti a historicky nemá s hradem nic společného.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den pane Jokl, tímto příspěvkem bych chtěl hlavně jen pozdvihnout vaši práci – tyto stránky ohledně hradu. Jsem rád (a určitě nejsem sám), že to takhle někdo tak pěkně zpracoval a vůbec – že to zpracoval (o svém volném čase)! Jsem tady již za poslední dva roky, co jsem objevil tyto stránky, po několikáté a uvědomil jsem si, že jsem do teď zde nezanechal žádnou pochvalu a zpětnou vazbu, kterou si zasloužíte. Hrad je úžasný, krajina kolem také. Dochovanost hradu – nad tím pokaždé já a naše rodina, žasne. Opravdu to bylo kvalitně postaveno. Nadále to zde budu sledovat a rád si budu často připomínat historii hradu díky těmto stránkám. Moc děkuji nejenom za sebe. Ať se vám daří!
Dobrý den,
a moc děkuji za tak hezká slova – jsou krásným pohlazením po duši a energií do další práce na zlepšení stránek o mém milovaném hradu. Vím, že toho za poslední roky moc nepřibylo, ale na letošní jaro chystám pár nových záběrů z dronu, ať je hrad vidět i z ptačí perspektivy a jako hlavní počin letos konečně chystám uveřejnit archeologickou část na stránce Historie. Mám už připraveno několik opravdu hodnotných a vzácných materiálů a určitě to bude další, a v tomto případě významný posun informační stránky o historii Nového hradu. Takže je se na co těšit 😊
Ještě jednou díky za hřejivou pochvalu!
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den, tuto sobotu jsem poprvé navštívila Nový hrad a byla jsem velice okouzlena. Ihned po příjezdu domů jsem si hledala všechny dostupné informace a tak narazila i na Vaše stránky. Moc děkuji za popis historie i model hradu. Jsem rada, že si takto můžu lépe hrad představit. Našla jsem i fotky někdy z roku cca 2011, kde je vidět postaveny dřevěný přístřešek v jedné z částí hradu. Nevíte co se s tímto přístřeškem stalo? Kdo, kdy a proč ho postavil? Děkuji za váš čas, který hradu věnujete a doufám, že se na hrad zase někdy vrátím.
Dobrý den,
na stejnou otázky jsem odpověděl v minulém dotazu.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den
Byl jsem na hradě a rád se tam znovu podívám. Rád bych položil pár dotazů k objasnění.
Sekce „Archeologie“ je deaktivní. Bude někdy aktivní? Je někde na internetu kvalitní zdroj informací ohledně archeologických nálezů?
Jižní věž – Ten přístřešek a interiér se stropem + vchod…. To předpokládám bylo dostavěno v dnešní době. Nebo je tam i kromě zdiva něco dobově původního?
Můžete mi něco více říct k takovému tomu kruhovému poli z kamenů pod „třetí hradní bránou“? Čeho je to pozůstatek?
Jinak mám pocit, že průměr té hlásky je dost malý pro praktické využití.
Díky za odpovědi 😉
Dobrý den,
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dnes 17.07.2021 jsem navštívili tento hrad. Velice nás zaujal. Lukáš a Jana z Chroustovic.
Dobrý den,
to mě těší, že vás hrad zaujal a má pořád svoje kouzlo. To jsem rád.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dneska jsme s manželem navštívily a byly jsme oba v úžasu, že je tak blízko Jeseníku takový krásný hrad/zřícenina….I stránky jsou moc zajimavé…Ludmila
Dobrý den,
moc děkuji za pěkná slova o mém milovaném hradu i za pochvalu webu. Obojího si velmi vážím. Jsem vždy velmi rád, když hrad někoho takto pozitivně osloví, a i po těch letech ještě pořád udělá dojem 😊
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Dobrý den chtěl bych se zeptat koho mám zažádat o povolení na vjezd autem pod zříceninu z bohdikovske strany plánuji tam natáčet video v historickém brnění a potřeboval bych asi povolení tak se ptám
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď způsobenou technickou chybou. Co se týká vjezdu k hradu automobilem, je potřeba si na katastru zjistit vlastníka komunikace, kterou chcete použít a s tím pak vyjednat povolení k vjezdu.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Rodina Lichtenštejnu se česky píše tak jak vidíte, původní německý přepis, který se používá dodnes, je Liechtenstein.
Dobrý den,
moc děkuji za upozornění na chybu u správného zápisu Lichtenštejnů – už je opravena…
S pozdravem a přáním pevného zdraví
Václav Jokl
Oblíbené místo.Každý rok já,dcera a vnoučata navštívíme tohle úžasné místo.
Dobry den, mohu Vas pozadat jak je hrad pristupny pesky z Hanusovic? Po modre turisticke? Da se to?
Vami nabizene pristupove cesty mi nevyhovuji….
Dobrý den,
ano – modrá turistická značka je v pohodě a cesta je pěkná, sám ji často používám. Takže doporučuji 👍
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
dobrý den
mocmocmoc pěkné stránky ale já bych ráda věděla jak nejblíž se dá dostat autem nebo je pod hrad zákaz vjezdu ???? i když tam cesta vede
moc děkuji za odpověd
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu, která mě hodně těší.
Co se týče možností přístupu na hrad, odpovídal jsem na stejný dotaz 15.5.2011 – zkuste jej v knize hostů najít a najdete odpověď na svoji otázku 🙂
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
P.S. Dáváte té naší krásné češtině hodně zabrat…
Vážený pane Jokle,
že děláte krásné webové stránky jak pro Obec Bohdíkov tak i pro ZŠ Bohdíkov vím, ale to co jsem mohla shlédnout na stránkách Nového hradu mně úplně ohromilo. V mládí jsem hrad hodně navštěvovala, protože pro mě měl takové zvláštní kouzlo a vždy jsem si představovala, jak asi mohl vypadat. Teď už jsem tam dlouho nebyla, ale pořád si plánuji, že se tam podívám (je to ostuda, když bydlím v Bohdíkově). Dneska jsem zjistila, že hrad má i webové stránky, tak jsem si všechno pročetla. Moc děkuji za čtenářský zážitek Vám a všem co se na zpracování modelu hradu podíleli, je to naprosto úchvatné a dokonalé.
Dobrý den,
moc děkuji za tak hezká slova i pochvalu webu a mé práce – to mě opravdu moc těší a jsem rád, že můj web může ukázat všem, co máme náš hrad rádi, jaký byl a jak vypadal v dobách své největší slávy. A ještě více jsem rád, že i v Bohdíkově, který odjakživa považuje Nový hrad víceméně za „svůj“, se našel někdo další, kdo objevil, že má (od roku 1997) i své webové stránky 😊 To je pro mě úspěch!! 😊😊
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
Dobrý den, musím říct že máme chatu kousek od hradu, na Lužné, je škoda jak je zničen, každe léto jsme tam chodili a je čím dál v horším stavu, je pravda že dlouho už sem tam nebyla, chci tam jít v létě s mýma dětma, ale občas sme se tam báli, že na nás něco spadne. Máme i knihu a historii hradu, je úžasné co se tam stalo a vědět že je to kousek od nás.. Ale jak říkám je to škoda..
Dobrý den,
skutečnost, že je hrad v horším stavu, než dříve je a bude samozřejmě čím dál víc znát… Tak to je, všechno má svůj začátek i konec, a i Nový hrad, jako vše ostatní, podléhá zubu času a pomalu se rozpadá. Ale drží se na své roky dobře. Hodně dobře! Je obdivuhodné, že všechny věže stále stojí a drží… je to výsledek, na polohu hradu a dobu vzniku, neuvěřitelně kvalitní práce, která odolává i po 650-ti letech chátrání… Osobně smekám před staviteli hradu, jak dobrou práci odvedli. A přes všechnu nezastavitelnou erozi a sílu přírody je jasné, že hrad či jeho části tady budou ještě hodně dlouho po nás a budou svou krásou a tajemstvím oslovovat ještě mnoho dalších generací…
S pozdravem a přáním hezkých dnů
Václav Jokl
Vážený pane Jokle,
ohromně si vážím a obdivuji lidi jako Vy, kteří obětují nezištně spoustu energie a peněz na něco zajímavého a všeobecně prospěšného. Neumím si ani představit kolik úsilí jste musel vynaložit na vznik a udržování těchto úžasných stránek o nádherné zřícenině. S rodinou jsme o dovolené místo navštívili, a hlavně díky Vašim informacím a 3D modelům, které nám umožnily představit si cely komplex v jeho někdejší mohutnosti, to byl hluboký zážitek. Kéž by naše společnost mela vice takových nadšenců, místních patriotu, kteří propaguji a zpřístupňují naše kulturní dědictví ostatním. Přeji Vám hodně úspěchů a štěstí!
S úctou Pavel Strnad
Dobrý den,
moc děkuji za krásná slova Vašeho uznání, kterých si velmi vážím a jsou pro mě tím největším motorem do další práce, protože vím, že má smysl. Jsem vždy velmi rád, když můj web pomůže přinést všem lidem informaci a představu o historii a podobě mého zamilovaného místa.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Vážený pane Jokle,
nejdříve bych chtěl pochválit Vaše webové stránky. Jsou moc povedené a přináší zajímavé informace. Co se grafické stránky týče, vytkl bych zejména font textů, který ruší celkové vzezření. Chápu, že font ve stylu švabachu více sedí k tématu stránek, ale kolikrát je text kvůli tomu znančně nečitelný. Měl bych ale i pár dotazů. Zaprvé, máte moc pěkně propracovaný a vymyšlený model hradu. Ale moc mi tam nesedí bergfrtit, co si pamatuji, tak místo, kde by měl stát, mi velikostí spíš sedělo ke studni než k obrané věži. Ve Vašem modelu se mi zdá také věž příliš vysoká a uzká, což mi k jejím pozůstatkům nesedí. Dále bych chtěl upozornit na drobný detail, a to titul Ing., který zde máte napsaný jako Inž. Chápu, že se to takto psávalo, ale dnes už jde spíše o archaickou formu a v textu to působí rušivě. Také bych poprosil, zda byste tu mohl trochu lépe uvést poznámkový aparát, například přesně daný okud jste jakou část přesně čerpal, Vaše uvedení zdrojů mi zde přijde poněkud nedostačující. A chtěl bych se ještě zeptat, zda plánujete vydání monografie hradu, když se jím už tolik let zabýváte a odmítáte odpovědět na některé dotazy, kniha shrnující Vaše bádání by měla potenciál být zajímavá. Také jsem si všiml, že Vám vadí, že lidé si spíš otevřou internet a přečtou Vaši stránku, než aby zašli hrad navštívit. Pokud Vám to tedy vadí, tak jste stránky zakládat neměl a informace jste si mohl nechat pro sebe.
Děkuji předem moc za Vaši reakci a odpovědi,
s přáním pěkného dne
Anton Nazarenko, DiS.
Dobrý den pane Nazarenko,
děkuji za Váš příspěvek a pokusím se odpovědět na všechny Vaše otázky. Vidím, že Vaše lokace směřuje na UP v Olomouci, tak zdravím do Olomouce.
– Moc děkuji za pochvalu webu, která vždy potěší a dodá sil do další práce.
– Co se týká použití historizujícího fontu v menu a nadpisech, to je samozřejmě záměr a myslím si, že k zaměření webu o středověké zřícenině patří. Pro mě osobně čitelný je a nehodlám jej měnit.
– U modelu hradu jste mě upřímně rozesmál. Opravdu 🙂 Jednak model rozhodně nemám „vymyšlený“, to tedy opravdu ne a když už nebudete brát moji odbornost, a klidně nemusíte, tak osobu Doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka, který je garantem historické správnosti modelu, byste už měl! Pokud tedy tušíte, kdo pan M. Plaček je…
O umístění (včetně rozměrů) bergfritu, se rozepisovat ani nebudu, jestli jste schopen napsat, co jste napsal, nemám k tomu co říct. Evidentně neznáte práce ani Dr. Arch. Inž. Zdeňka Gardavského, ani Doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka a na hradě jste nikdy nebyl.
– Titul Inž. používat lze – viz čistě kvůli vám doplněné vyjádření Ústavu pro jazyk český AV ČR na stránce Vysvětlivky k hradním objektům.
– Uvedení zdrojů je z mého pohledu dostačující.
– Vydání monografie hradu neplánuji a že neodpovídám na všechny otázky je v odborných kruzích standardní, pochopitelné a má svůj důvod. S tím úzce souvisí i Vaše poslední připomínka, že mi snad vadí, že lidé otevřou internet a přečtou si tyto stránky, než aby zašli hrad navštívit… Vůbec nechápu, jak jste k této hlouposti přišel… Osobně se neznáme a také korespondenci s Vámi vedu poprvé, tak fakt nevím… Je ale pravdou, že existuje mnoho lidí, kteří si mailem napíší o cokoliv, aniž by vykonali minimum práce a čekají, že dostanou roky práce na stříbrném podnose bez hnutí prstem. Měl jsem i případ, kdy si student bez okolků napsal o naskenování a zaslání publikace, protože se mu nechtělo do knihovny. Už jenom existence tohoto poměrně rozsáhlého webu s jedinečným 3D modelem Váš názor vyvrací.
Jako uzavření mé odpovědi na Váš příspěvek bych rád uvedl, že web novyhrad.cz je mým soukromým vlastnictvím a je moje svobodné rozhodnutí a právo, jak vypadá a co v něm a jakou formou uveřejním či nikoliv. Pokud k němu máte výhrady, plně je respektuji a ctím Váš svobodný názor. Stejný přístup očekávám i od Vás ke mně. Na internetu je řada jiných stránek o této krásné zřícenině, takže je možné přejít kamkoliv jinam a není třeba setrvávat zde.
S pozdravem a přáním pěkných jarních dnů
Václav Jokl
Zdravím pane Jokl.
Mám maličký dotaz okolo pověsti tohoto hradu.
Jak zde uvádí vaše stránky, byla zde hradní paní jmenována Ofka. Vím, že ta pověst je velmi stará a určitě za ty generace ji mnoho lidí přikrášlilo, ale chci se zeptat, má pravdivé jádro? Děje se tam prý spousta věcí a to bílá paní počítaje k nim. Dosti lidí prý uvadí, že ji tam lze spatřit, naposledy v 2015. Sám zde v odpovědích uvádíte, že jste téže něco zažil. Co si o tomhle všem myslíte vy.
Dobrý den,
k pověsti i možným „zvláštním“ úkazům na Novém hradě jsem se zde v Knize hostů již na pár místech vyjádřil, např. 20.1.2009 k dotazu paní Petry a myslím si, že tato odpověď nejlépe vystihuje, co se v oné poslední větě na konci textu pověsti snažím říct 🙂 Pověst sama o sobě je jen jakýmsi příběhem, který má za úkol ve většině případů jen zatraktivnit dané místo a u hradů, zámků, starých objektů a míst se stalo jakýmsi „povinným prvkem“. Vždyť co by to bylo za hrad bez bílé paní či bezhlavého rytíře! To by ani nešlo 🙂 A tak i Nový hrad má několik pověstí, já sám vím zhruba o šesti, ale všechny se točí kolem stejného příběhu, a proto zde uvádím jen tu jednu, řekněme takovou základní. Co se její pravdivosti týče, daný příběh ani postavy nelze samozřejmě historicky nikterak doložit a já osobně si nemyslím, že se někdy něco takového stalo. Ale jedna souvislost její existence mi do mozaiky znalostí o Novém hradu zapadá… A to taková, že spíše než o romantický příběh nenaplněné lásky má ukázat na jisté nestandardní jevy, které se na místě hradu vyskytují a pro které bychom dnes pravděpodobně použili odbornější termín paranormální jevy. A zde se opět musím vrátit k mé odpovědi na příspěvek z 20.1.2009, kde uvádím: „…Prožil jsem na tomto kousku země věci, které nelze vyslovit nahlas, pokud si chci ponechat pověst rozumného člověka, díval jsem se na věci a dotknul se jevů, kterým by nikdy nikdo neuvěřil…“ Tolik má odpověď, a ať bude kdokoliv naléhat jakkoliv, nic víc neřeknu, ani nenaznačím 🙂 Je to mezi mnou a hradem a my víme proč…
S pozdravem a přáním pěkných dnů
Václav Jokl
Dobrý den pane Jokle,
navštívili jsme s manželem po několikáté zřízeninu hradu, je kouzelná. Tentokrát nás to oslovilo natolik, že jsme doma sedli k internetu a hledali odpovědi na své otázky.
Objevili jsme Vaše stránky, za které Vám patří obdiv a poklona. Je z nich cítit Váš krásný vztah k tomuto místu.
Chtěla jsem se zeptat, zda by byla možnost Vašeho osobního výkladu přímo na místě zříceniny a za jakých podmínek. Naši přátelé o tuto možnost projevili také zájem.
Předem děkuji za odpověď a přeji krásné dny.
Dobrý den,
jsem rád, že se Vám na hradě líbilo a také moc děkuji za pochvalu mé práce, to moc potěší! Co se týče společného výletu na hrad a povídání si o jeho historii, nemám nic proti tomu, takže se stačí jen domluvit na termínu a ideálně pěkném počasí a můžeme vyrazit 🙂
S pozdravem a přáním pěkných dnů
Václav Jokl
Dobrý den,
hrad jsme letos navštívili a je s podivem, že není více propagovaný a (mám za to) že by si zasloužil stavební ošetření (sanaci), neboť se jedná o skutečnou historickou památku značného rozsahu a významu. Ve Francii, Británii a jinde by taková památka byla velkou turistickou atrakcí. Tady nikde ani cedulka :-(…
Jinak Vaše stránka je fantastická, model je výjimečný a moc oceňuji tak velkou práci, kterou bylo nutno k takovému zpracování vynaložit. Mohu jen poděkovat a škoda, že nejsou takto senzačně zpracovány i jiné, dle mého názoru význačné, i třeba méně známé, památky.
Ještě jednou moc děkuji a s pozdravem
Ivan Kubla
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce na modelu, opravdu díky!
Co se týče propagace a vysoké návštěvnosti, je to vždy dvousečné. Ano, hrad by si ji jistě zasloužil, na druhou stranu se právě malá návštěvnost zasloužila o jeho poměrně zachovalý stav a hlavně jistou dávku jedinečnosti a zajímavého místa. A také fakt, že je v soukromém vlastnictví samo o sobě brání jeho většímu zviditelnění.
S pozdravem a přáním stále ještě hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den, na hrad jsem se vypravil cíleně společně s rodinou. Z nedalekého kempu v Aloisově to byla pěkná tůra. Již předem jsem si z dovolením vytiskl pověst o hradu, opálil okraje, zaroloval a udělal pečeť. Na hradě poté schoval a čirou náhodou ji syn samozřejmě našel. 🙂 Po přečtení ji uložil zpět na místo nálezu – pro další návštěvníky….
Dobrý den,
dnes jsme zříceninu navštívili a byli jsme mile překvapení rozlehlostí a zachovalostí některých částí. Ještě víc nás po návratu domů překvapily vaše perfektní stránky plné informací, takže si tady v klidu studujeme námi pořízené fotografie, popisujeme si místa dle vašeho plánu….a je to paráda, zábava. Máte náš velký obdiv…
Dobrý den,
moc děkuji za slova Vašeho uznání, kterých si velmi vážím. Jsem vždy rád, když můj web pomůže přinést i dalším lidem informaci o mém zamilovaném místě.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den. Dovolil jsem si odkaz na Váš web použít v článku o velmi pěkné túře ze Šumperka do Hanušovic. :-).. http://www.zivotnacestach.cz/ze-sumperka-na-mestske-skaly-a-novy-hrad/ .. Rovněž díky za doplňující zajímavé informace na tomto webu.
Dobrý den,
děkuji za příjemnou informaci o použití odkazu na stránky hradu a samozřejmě také za pochvalu webu.
Mějte se hezky,
Václav Jokl
Dobrý den, 🙂
Jsme moc rádi, že zde žijí i jiní historičtí a kunsthistoričtí nadšenci, než jsme my dva. Narazili jsme na Vaše internetové stránky náhodou a natolik nás navnadily, že jsme se dnes na Nový hrad vydali.
Vybaveni Vašimi plány jsme obešli všechny pozůstalé části hradu a kdyby nebylo na cestách tolik bahna, tak by to byl bezvadný výlet. Během cesty nás ale napadlo několik otázek, které byste nám snad mohl zodpovědět.
1. V nejvzdálenější věži (kterou na plánku značíte písmenem E) si někdo udělal dřevěný „domeček“, nebo skladiště či něco podobného. Víte o tom co to je a k čemu to má sloužit?
2. Existuje nějaká organizace (spolek nebo občanské združení), která se stará o zachování a obnovu tohoto hradu?
3. Kdo je momentálním vlastníkem zříceniny Nového hradu a pozemku, na kterém hrad stojí?
Děkujeme za odpověď a také za Vaše nadšení, kterého si velice ceníme 🙂
Dobrý den,
omlouvám se za značně pozdní odpověď, ale váhal jsem, jestli ji vůbec napsat. Na všechny otázky, na které se ptáte, totiž odpovědi v této knize hostů již existují, stačí jen trošku hledat…
Takže opět a jen stručně:
1. dřevěné opláštění jižní věže si svého času zhotovila jistá skupina lidí za účelem dlouhodobého přebývání na tomto místě.
2. Žádná organizace za účelem obnovy hradu neexistuje, jelikož je hrad v soukromém vlastnictví
3. Hrad je v majetku rodiny Mornstein-Žerotínů z Bludova
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Dobrý den,
zaujal váš 3d model, muselo to dát hodně práce, a na modelu je to vidět, je velice pěkný, a pro představu jak hrad vypadal je to výborný pomocník. Chtěl jsem se zeptat na ty čtvercové věže v hradbách, ty neměly dřevěné patro v úrovni cimbuří?, i pod ním?, nebyly kryté střechou?
JB
Dobrý den,
moc děkuji za vaše hezká slova o modelu hradu, která mě opravdu moc potěšila. Jeho zpracování stálo ze všeho nejvíce obrovské množství času, pak práce a financí, ale věřím, že výsledek stojí za to a jsem rád, že dělá radost nejenom mě samotnému, ale každému, kdo si kdy přál spatřit hrad v jeho plné síle.
Jak uvádím v odpovědi na příspěvek z 28.11.2011, tak samozřejmě všechny věže hradu byly zastřešené a uzpůsobeny k uložení věcí či přebývání posádky. Dodnes jsou patrná místa pro kotvení trámů, které rozdělovaly prostor ve věžích na jednotlivá patra a i zastřešení bylo samozřejmostí. Hrad, jaký je vidět na 3D modelu, takto hezky, čistě a vzdušně ve skutečnosti reálně nevypadal – tehdy tam byla řada dalších dřevěných stavení a přístřešků, všechny věže měly vnitřní dřevěnou konstrukci a zastřešení, na hradbách byly lávky, ochozy a zábradlí, dole na plošinách ustájení pro koně, jistě i nějaká další dřevěná hospodářská stavení atd., atd., ale ty nejsou na modelu vyobrazeny záměrně, jelikož by model nebyl přehledný a nebyla by z něj patrna geniální stavební a obranná kompozice hradu jako takového.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den vám přeji. Rád bych vám moc moc poděkoval za mnoho informaci, které nám s sestřenici vaše stránka poskytla. Moc jsme se o hrad zajímali a ještě zajímáme. No a chtěl bych se vás zeptat jestli nevíte co se stalo, že 2 brána není nafocená. Pokud ano budu moc vděčný za odpověď. Víte ten hrad, ono je škoda že je zničený. Podle mně by byl nádherný. Ale zase by nebyl tak zajímaví. Budu tedy čekat na odpověď.
Vojtěch Vinkler, milovník hradu:-).
Dobrý den,
2 brána není nafocena z velmi jednoduchého důvodu – není co fotit. Jak se uvádí na stránce Historie – Stav a formy vývoje, 2 brána je patrná pouze v základech a proto její fotka chybí. Ona totiž nebyla tou klasickou mohutnou branou, jako ostatní hradní brány, šlo jen o rozdělení rozsáhlého území mezi 1. a 3. branou, a to z důvodu lepší obrany. Její předpokládanou podobu můžete vidět v galerii 3D model a samozřejmě měla nějaké dřevěné dveře.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Dobrý den,nechci rušit ale ráda bych Vás požádala, jestli nemáte nějaký lépe srozumitelný plánek hradu.S bratrancem jsme tam byli,ale bez plánku to nebylo nic moc…. Děkuji za odpověď 😀
Ale jinak nás hrad velice zaujal a jakmile jsme došli domů,hledali jsme různé informace a mylím si že tato stránka nám dala hodně informací moc nás ohromila tato stránka a hlavně POVĚST 😀 klidně by jsme ji četli znova 🙂
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a pokud byste na něm aspoň maličko hledala, tak jeden půdorysný plánek hradu je dostupný na stránce Fotogalerie a obecně si myslím, že tyto stránky snad o hradu poskytují dostatek informací, než aby to bez plánku nebylo „nic moc“.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den.
Dnes jsme navštívili s rodinou zříceninu Fuchtenberg. Škoda, že jsme před tím nečetly Vaše stránky – užili bychom si návštěvu mnohem více. V každém případě jsem o hradu nevěděl a našel jej více-méně náhodou. O to příjemněji mne překvapila bohatá historie a detailně popsané stavební prvky hradu. Velmi oceňuji čas věnovaný tvorbě těchto stránek – určitě se sem ještě vrátím.
Přeji mnoho zdaru!
AP
Dobrý den,
moc díky za pochvalu mého webu i za ocenění času, který to vyžaduje. Také jsem velmi rád, že jste hrad „objevil“ a že Vás zaujal, jak historicky, tak i stavebně. A pokud se vrátíte, tak se Vám hrad odmění zase něčím novým a nepřestane Vás překvapovat s každou další návštěvou.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den, máme chalupu v nedaleké Komňátce a na hrad občas naše kroky zabloudí. První návštěva se moc nevydařila, tehdy tříletý syn se ošklivě zranil a dodnes nám to připomíná jizva. Přesto se tam rádi vracíme a oceňujeme práci kterou jste udělal pro objasnění historie tohoto místa. Stránky jsem našla protože dnes již dvanáctiletý syn si do školy na téma zajímavé místo v okolí vybral právě Nový hrad 🙂 takže děkujeme za pomoc s referátem.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu mé práce a jsem rád, že jste díky synovi objevili tyto stránky a pomohly nejen v referátu, ale hlavně s pohledem na celkový historický vývoj a život tohoto krásného hradu.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Moc pěkny vše hradu
Na úvod vám alespoň popřeji dobrý den (je to taková hezká slušnost),
jinak děkuji za zvláštně hezký příspěvek, který chápu tak, že se vám můj web o Novém hradu líbí a že je zde o hradu vše – a pokud jsem to odhadl správně, tak mě Váš příspěvek velmi těší.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den, moc pěkně zpracované téměř do detailu. Protože se amatérsky zajímám o rod Tunklů, kteří vlastnili i hrad Brníčko, zajímalo by mě zda máte informace popřípadě i studii tohoto hradu. Mám na mysli podrobnější informace než jsou dostupné na stránkách. Chybí tam i studie hradu tak jak ji máte u Nového hradu.
Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
bohužel o hradu Brníčko žádné informace nemám. Moji srdeční záležitostí je jen Nový hrad 🙂
S pozdravem
Václav Jokl
23.11.2013 nás přítel pozval na výlet z Hanušovic na tento hrad. Byli jsme překvapeni rozlohou, nikdy jsme o něm neslyšeli. Protože nejsme vzděláni v geologii, zajímalo by nás, na jaké hornině je tento hrad postaven. Díky za případnou odpověď.
Dobrý den,
hrad svojí rozlohou překvapí téměř každého, vždyť byl také ve své době největším hradebním systémem na severní Moravě a že se o něm moc neví, je alespoň z mého pohledu vlastně dobře 🙂
Jinak hrad leží na skalnatém ostrohu, tedy celý na skále, ale o jakou horninu se přesně jedná nevím. Každopádně to u nějakého geologa zjistím a dám vědět.
S pozdravem
Václav Jokl
Ahoj, prohlížím stránky a nestačím žasnout… gratuluji.
Michal
Ahoj Michale,
ty víš, že pochvala webu od tebe mě vždy osobně hodně potěší a cením si ji velmi vysoko, takže kamarádsky díky a postav na to kafe, už jedu 🙂
Vašek
Děkuji za odpověď,na kterou jsem se mimochodem těšil.Jelikoš dnes bylo počasí velice příjemné,musel jsem na tento unikát vyrazit osobně.Z Olšan je to kousek a tak nic nebránilo vyrazit.Můj fotoaparát si opět užil,tam člověk zapomene na běžné starosti proti těm,co obývaly tyto chladná,nevlídná stavení.Do muzea v Šumperku se delší dobu chystám,přesto se budu těšit na Vámi dodané příspěvky o tamních nálezech! Když stojím na základech kruhové věže,napadá mně myšlenka ,že tam někde dole,musí být původní vchod do ní.Jak by se tam vlastně chodilo?..Jinak zmizely podpůrné klády od stěny,která se zjevně hodlá odporoučet k zemi.Ale dle letmého pohledu,to zas tak dramaticky nevypadá!.Ta mezera je sice velká ale kolmost zdi se zdá dobrá…Asi to klame…Přeji hodně zdaru.P
Dobrý den,
do hlásky (bergfritu, kruhové věže) nebyl nikdy vstup na úrovni země, ale z obranných důvodů vždy z vyvýšeného místa a tak tomu bylo jistě i zde. Předpokládám, že vstup do hlásky byl z prvního patra hradního paláce dřevěným můstkem, popřp. v dobách mírových klasicky ze země žebříkem.
S pozdravem
Václav Jokl
Velice rád se na tento skvost vracím osobně a nepřeje li počasí jako dnes, zabrouzdám na Vaše, velice zdařilé stránky a kochám se aspoň tam. Máte to tady moc hezké. Jednou jsem četl, že snad při vykopávkách byla objevena zasypaná pec a hřebíky atd. Je na tom něco pravdy ? Díky. Petr
Dobrý den,
moc děkuji za tak hezkou pochvalu webu, které si velmi vážím.
Co se týče pece a dalších vykopávek, tak tato informace je správná. Opravdu byly nalezeny kachle s pece kulatého tvaru a další předměty denní potřeby i části zbraní a to vše z místa za třetí hradní branou, kde bývala obytná místnost – pravděpodobně pro posádku a obsluhu brány. Nalezené předměty i kresbu pravděpodobné podoby pece je možné si prohlédnout ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Já se již delší dobu chystám o přinesení kompletní textové i obrazové dokumentace z těchto vykopávek na svůj web, ale na rovinu se přiznám, že nevím, kde vzít čas… snad přes zimu. Pokusím se 🙂
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Tento hrad jsme měli v plánu navštívit o letošní dovolené. Měli jsme však o něm informaci pouze z automapy. Jelikož nám onen den zbylo již málo času, tak jsme hrad neobjevili. Z okolních komunikací jsme k němu totiž nenašli žádné informační tabule a dotazy směrem k místním nás k jeho objevení nedovedly. Proto pro nás zůstal o dovolené jako jediný hrad neobjevený. Po přečtení zdejších příspěvků na těchto krásných stránkách (díky za ně) je jisté, že se v ona místa ještě vydáme.
Určitě budeme více vybaveni informacemi získanými z těchto stránek.
Dobrý den,
určitě si návštěvu hradu nenechte ujít a přijeďte – budete překvapeni, opravdu a i to malé hledání cesty, která vás na hrad dovede, bude odměněno úžasným zážitkem a zvláštním pocitem, kterým na Vás hrad zapůsobí. On není jen historickým objektem, zříceninou s kamene a malty, která kdoví proč stále ještě pevně drží, ani pouhým rozsáhlým systémem hradeb a věží, co stále stojí a každý den bojují s časem, Nový hrad je něco víc, tisíckrát víc – uvidíte!
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Perfektní stránky, dík. Ačkoliv jsem v Jeseníkách skoro doma, hrad jsem objevil až teď. A hodně mě překvapilo, že tak rozsáhlá zřícenina je skoro naznámá.
Dobrý den,
moc díky za pochvalu mého webu a jsem rád, že jste hrad „objevil“ a mohu říct, že Vaše zjištění jeho rozsáhlosti v kontrastu s poměrně malým povědomím o jeho existenci je velmi časté a při první návštěvě o to více překvapující. Takže přijďte víckrát a hrad se vám odmění v každém ročním období svým úžasným kouzlem a atmosférou….
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Dobrý den, škoda, že jsem si nenašel tyto skvěle připravené webové stránky před návštěvou hradu. Mnohé věci z dispozice a členění hradních staveb jsem odhadl správně, ale něco mi přece uniklo. Díky rekonstrukcím jsem teď moudřejší.
Opravdu dokonalá práce. (Škoda jen, že přímo na hradě alespoň nějaký plánek chybí, přišel jsem první bránou a tou pak zase odešel, k jižní věži jsem vůbec nedošel.)
Vladimír Gut, Praha
Dobrý den,
a děkuji za pochvalu mé práce a hezká slova o mém webu, která jsou pro mě hodně důležitá. Také jsem moc rád, že Vám informace z webu pomohly a splnily tak jejich hlavní význam – ukázat hrad v jeho největší síle, takový jaký byl, jak to doopravdy bylo a existovalo. Je to návrat časem – pro mě stále kouzelný a uchvacující, který splnil jeden můj velký sen.
Ohledně informačních cedulí na hradě jsem psal už několikrát, takže stačí projít starší příspěvky a budete v obraze, ale dobrá vůle a snaha je stále, takže to i přes všudypřítomné kazisvěty určitě zase zkusím…
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Dobrý den,
nedávno jsem zachytil publikaci o regionu Šumperecka, jde o několik historických statí. Jedna z nich je věnována též Novému Hradu – na základě vyobrazení z pozdějších století ( po pádu hradu ) se autor domnívá, že hrad byl patrně ještě obydlen po svém vyvrácení v 15.století ? Co si tom myslíte, pochopitelně není problém prokázat archeologickým průzkumem. Na zmíněných vyobrazeních je hrad zobrazen s červenými střechami – pokud nejde o fantazii kreslíře. Bohužel jsem publikaci pouze prohlédl, nezakoupil, tak mi již uniklo v kterém století byl takto vyobrazen.
Dobrý den,
publikaci, kterou uvádíte, znám a Nový hrad je na ní vyobrazen pouze jako autorova fantazie. Stavební dispozice věží a hradeb, natož paláce či celkového půdorysu hradu je naprosto mimo realitu a dle mého šlo jen o mapové zakreslení „nějakého“ hradu, aby bylo patrno, že se v tomto místě nachází. Takže nejen červené střechy, ale i celá kresba je spíše pouhou fantazií, než realitou.
Co se týče obydlenosti hradu po jeho dobytí, je možné, že to po nějakou krátkou dobu snad bylo možné, ale hradní palác byl zničen a zbývající obytné prostory v horním hradu také, zachovány snad mohly zůstat nějaké dřevěné přístřešky v dolním hradu. Ale dle mého úsudku nebyl hrad po dobytí dále obýván v tom pravém významu chápání celoročního aktivního obývání.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Kus pěkné práce, jak stránky, tak info o hradu.
Dobrý den,
moc díky za pochvalu, která mě opravdu velmi těší a je pro mě tím nejdůležitějším hnacím motorem v pokračování.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Luxusní stránky ke krásnému hradu, byli jsme již na Novém Hrádku u Znojma, Novém Hradě u Adamova (oba doporučuji) a na tento se chystáme. Opakuji se, ale opravdu krásně zpracované stránky s vyčerpávajícím obsahem. Díky
Dobrý den,
moc děkuji za vaše hezká slova, která mě opravdu moc potěšila. Je pro mě velikou poctou a osobním zadostiučiněním, jestli je možné z těchto virtuálních, nehmotných a nehmatatelných stránek poznat či alespoň vycítit moji obrovskou lásku k tomuto hradu a kus poctivě odvedené práce.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Moc děkuji za hodně pečlivě zpracované stránky o hradu, já sama nebydlím až tak daleko, ale navštívila jsem ho teprve včera a jsem jím úplně okouzlena. Moc díky za Vaši práci. Určitě se tam podívám ještě několikrát.
Dobrý den,
a děkuji za hezká slova o mém webu, která jsou pro mě hodně důležitá. A jsem moc rád, že Vás hrad okouzlil…
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dovoluji si opravit ve vámi uvedené historii toto.Otcem Jiřího z Poděbrad byl
Viktorín Boček z Kunštátu syn Bočka ml.z Kunštátu a Poděbrad,který dědil po Heraldu z Kunína Města.
Dobrý den,
já v historii uvádím: „Roku 1414, po smrti Heralda z Kunštátu, zdědil Boček z Kunštátu, otec krále Jiřího z Poděbrad… „, tedy uvádím jako otce Jiřího z Poděbrad Bočka z Kunštátu a předpokládám, že Vaše oprava, či spíše upřesnění je jen ve jméně Viktorín, jelikož jeho otec (Viktorína) byl rovněž jménem Boček (starší z Poděbrad). Tedy oba dva byli Bočkové, jen otec krále Jiřího byl Viktorín Boček.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den.
Příběh o panně Ofce jsem našla v knize Heleny Lisické „Z českých a moravských hradů“ a již mnoho krát mne inspirovala k návštěvě těchto romantických míst. Také díky Vašim stránkám o Novém hradu, jsem uskutečnila výlet ostravských seniorů za kouzlem Nového hradu a všem se hrad, pověst i detaily, které jsem načerpala z Vaší mravenčí práce, moc líbil. Děkuji. Kde by bylo možno shlédnout Váš model Nového hradu ?
S pozdravem
Květa Vysloužilová
Dobrý den,
moc děkuji za Vaše hezká slova o mé práci pro Nový hrad a jsem rád, že se Vám výlet vydařil a na Novém hradě se vám líbilo.
Co se týče modelu, tak ten je zatím jen ve formě obrázku, tak jak ho můžete vidět na mých internetových stránkách. V brzké době budou k zakoupení i 4 ks. pohlednic Nového hradu – 2 zobrazující stávající stav zříceniny a 2 s vyobrazením, jak hrad vypadal v dobách své největší slávy.
Pokud se ptáte na skutečný, fyzický model hradu, tak ten zatím nemám a po pravdě netuším, kdy budu mít – musel by se najít někdo, kdo takový skutečný model dokáže vytvořit a to velice přesně.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den, po dlouhé době mám další zvědavou otázku na Vás a to, jak je to se sklepením hradu. Bylo – nebylo nějaké? možná jste se již k tomuto vyjadřoval a já to přehlédl. Děkuji
Dobrý den,
na otázku možných sklepení jsem odpovídal v příspěvku ze dne 17.03.2009, ale rád odpovím ještě jednou. Co se týče sklepních prostor, je vysoký předpoklad, že v klasické (podzemní) podobě na hradě nebyly. Jednak celý hrad stojí na skále a i podle jeho raného určení k tomu nebyl důvod. Jako sklepení se stálou vhodnou teplotou a tmou pro uskladňování mohly být (nejpravděpodobněji) využívány k tomu vytvořené místnosti v hlásce, která měla dostatečný průměr kamenných zdí a pro toto využití se nabízí. Ale je to samozřejmě jen předpoklad…
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den, kdysi jsem jezdila na tento hrad se spolkem přátel nového hradu a s brontosaury – byla jsem u natírání trámu krví a u jeho vkládání do 3. hradní brány…ráda bych se znovu brzy na hrad podívala…kdysi v jižní věži fungoval přístřešek s „kuchyní“ pro pocestné – bylo možné k němu na místě i nalézt klíč…funguje toto i nadále? z fotografií je patrné, že je přístřešek v jižní věži pořád…a nevíte náhodou zda stále funguje spolek přátel nového hradu? děkuji velice za odpověď ivana hrubá
Dobrý den,
v první řadě se moc omlouvám za pozdní odpověď. Co se týče fungování přístřešku v jižní věži a jestli je volně přístupný opravdu nevím (jak se na hrad vypravím, prozkoumám a dám vám vědět), stejně tak jako nemám žádnou informaci o spolku přátel Nového hradu.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den prosím vás jak jste to zjistil že tak ten hrad vypadal?
Dobrý den,
odpověď naleznete ve starších příspěvcích v knize hostů a na stránce 3D model.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Dobrý den mohu se zeptat jakto v jedné pověsti má jméno komorná Bětuško a v druhé úplně jiny?
Dobrý den,
to už tak u pověstí bývá… a pověstí o Novém hradu existuje více (časem je zde všechny mě známé uveřejním) a není nic neobvyklého, že se některé liší. Pokud si vyhledáte, co je pověst, zjistíte, že kromě jistého historického základu může být vše ostatní různě pozmněno, přikrášleno atd.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Dobrý den. Vaše zpracování uvedených hradů muselo stát hodně práce. Můj kompliment. B.
Dobrý den,
moc děkuji za Váš kompliment! Zpracování modelu stálo ze všeho nejvíce obrovské množství času, pak práce a financí, ale věřím, že stále prozatímní výsledek stojí za to.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Zdravíme ze Šumperka.
Děkujeme za super stránky o krásném místě a taky zásluhu o informování o Novém Hradě, jeho zřícenině. Před letní sezónou na Vás budeme odkazovat, aby více návštěvníků mohlo spatřit tento úchvatný kout našich hor.
Pokud byste měli nějakjé novinky nebo informace, neváhejte navštívat naše facebookové stránky (www.facebook.com/jesenikytourism.cz) a vkládat informace, fotky a podobně. Snad se Vám taky podaří zříceninu zachránit od chátrání a třeba ji i někdy začít opravovat!
Mějte se a hodně zdaru!
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a také moc děkuji za vaši propagaci Nového hradu, které si vážím.
O záchraně či opravě jsem se již nejednou vyjádřil ve starších příspěvcích a i přesto, že mám Nový hrad velmi rád, opravdu ji vidím jako nereálnou.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Velmi pěkné a velmi zajímavé stránky.
Moc děkuji. Petr Šmahel
Dobrý den,
a děkuji za hezká slova o mém webu, která jsou pro mě opravdu hodně důležitá.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den
Moc se mi líbí tyto stránky a historie tohoto hradu chtěl jsem se zeptat jestli nemáte nějaké zkušenosti nebo nepotkal jste v okolí hradu „lovce pokladu“ nebo-li někoho s detektorem kovu? Sám se tomuto koníčku věnuji. Rád se toulám přírodou s detektorem ale nemějte strach drancování přírodních památek mě neláká hledám většinou na místech kde nemužu nikomu a ničemu škodit pole, louky… Jen me tak zajímá jaký na nás hledače mate nazor?
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu. Zkušenosti s hledači s detektory samozřejmě mám, je to koníček i jednoho mého dobrého kamaráda, a tak jako u všech lidských skutků a činností není prioritní to, čím se člověk zabývá, ale jestli je to člověk dobrý či nikoliv. Takže jsou určitě hledači jak špatní, po kterých zůstává destrukce a poničená příroda i nalezené památky, tak i dobří, jejich činnost je rozumná a prospěšná.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den,o vikendu jsem poprvé navštívil zříceninu Nového Hradu a to i díky těmto stránkám.Ohromila mě jeho velikost,od západní věže k přední,jihovýchodní jsem napočítal kolem 550 kroků,asi 500metrů což je úctyhodné. S pozdravem P.Lolek
Dobrý den,
jsem moc rád, že tento web dokáže přilákat na hrad, to mě opravdu těší. Rozloha hradního areálu je stále, i na dnešní dobu, impozantní a řadí tak Nový hrad stále mezi největší na Moravě, i když jen jako zříceninu. A stále dokáže svojí velikostí zapůsobit….
S pozdravem a přáním hezkých svátků
Václav Jokl
Dneska jsem Nový Hrad navštívil a moc se mi líbil. Jen škoda, že mne tam zastihla nepříjemná bouřka. Jsem rád, že jste za svůj hrad vděčni a jednou se vám ho možná podaří zrestaurovat.
Dobrý den,
jsem rád, že se vám na hradě líbilo a za tu bouřku buďte tak trochu rád, tento zážitek je právě na Novém hradě jedinečný. O rekonstrukci jsem zde již psal mnohokrát, takže stačí prozkoumat starší příspěvky.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Dobrý den. Ten model je perfektní! Bohužel bude asi následovat stejný osud jako bludovský hrad. Ten byl také velký a také v držení žerotínů. Viděl jsem mnoho hradních zřícenin ale tahle je pozoruhodná.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu modelu. Jak jsem již zde psal několikrát, osud hradní zříceniny je bohužel zpečetěn a ani já osobně nevěřím, že by tomu mohlo kdy být jinak. Finanční náročnost je téměř nepředstavitelná… Takže užijme si a pokochejme se tím, co máme ještě před očima, nechme do tváře zavanout vánek historie dávných časů a přenesme se v mysli a představách někam tam daleko, kdy tu stál hrad v plné síle a majestátně vládnul dalekému okolí…
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Dobrý den,
pravidelně pročítám na stránkách Nového hradu knihu hostů. Rozhodla jsem se přispět svojí troškou do mlýna. O labyrintu vybudovaném na Novém hradě se ví i v Čechách, konkrétně na zámku v Loučni, kde si jich návštěvníci mohou projít celkem 11. Musím říct, že jako rodačka z Hanušovic jsem byla velmi potěšena. Myslím, že to je dobrá reklama pro náš hrad.
Přeji hodně zdaru!
Lenka K.
Dobrý den,
děkuji za informaci.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Dobrý den,
Už od malička navštěvuji hrady, zámky, zříceniny a nejrůznější tvrze. Už několik let sleduji etapovost a vývoje hradu a jsem příznivec takovýchto projektů. Velmi často ho a rád navštěvuji, o hrad se zajímám a spolupráce s Vámi by byla pro mě jen přínosem 🙂 Držím Vám palce a podporuji takovéto vyznavače památek a fadím Vám. Stránky máte velice krásně detailně propracované, i co se týče fotodokumentace. Muselo to dát práci i vymodelovat věrný obraz jednoho z našeho rozhlohou největších hradů. Hodiny, dny, měsíce a roky práce. Je škoda, že hrad je ve vlastnictví rodu Mornsteinů-Zierotínů z Bludova a že s ním nemají takřka žádné plány a nechají ho tak osyřet i na další roky… Už poněkolikáté mě napadlo, že by hradu prospělo jeho zviditelnění v krajině tím, že by se okolní stromy vykácely, avšak kořeny těchto stromů jistým způsobem hrad drží pohromadě. Ale nápad by to byl myslím hezký a zajímavý, jako tomu bylo na hradě Brníčku u Dlouhomilova. Zřícenina hradu by více vynikla do krajiny nad řekou Moravou, byla by to nádherná podívaná.
Ještě přináším obrázek hradu kolem roku 1470 tak, jak ho vyobrazila firma Beatris a myslím si, že se jedná taky o velmi povedenou malbu, se kterou jistě budete souhlasit. Vyobrazení s Vašími obrazy je takřka stejné, což dokazuje, že hrad ve své největší slávě doopravdy tak vypadal a my lidé Vám za to děkujeme!
S přátelským pozdravem Pavel K.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu i za rozeznání mnoha let práce na modlu hradu, které bylo a stále je hodně. Také blízká spolupráce s naším předním odborníkem na středověk Doc. Ing. PhDr. Miroslavem Plačkem, který je oficiálním garantem historické správnosti modelu, staví tuto náročnou práci do odborné roviny a je zárukou historické reálnosti modelu Nového hradu. S tím např. ostře kontrastuje zmíněná pohlednice firmy Beatris, o níž jsem se již vyjádřil v odpovědi na příspěvek ze dne 26. 12. 2009 a dále se již vyjadřovat opravdu nebudu.
Co se týče odlesnění kopce a zviditelnění hradní zříceniny, byl by to jistě poutavý pohled, ale reálnost této myšlenky je malá. K jistému kácení v určitých intervalech dochází, ale ne v rámci celého prostoru, což by mohlo mít na soudržnost povrchu negativní vliv.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Dobrý den všem,
o víkendu jsme si vyjeli na výlet ze Šumperka na Nový Hrad a opravdu mne překvapila jeho rozlehlost. Jsem vděčný za tyto stránky, ze kterých čiší nadšení pro zdokumentování této památky a kde jsem se dozvěděl o hradu mnoho zajímavého.
Přispěji též svou troškou do mlýna… Při procházce rozvalinami hradu jsme narazili na útvar podobný mělké studni (pravděpodobně pozůstatek hlásky) a na jeho dně (cca 1m) jsme spatřili, kromě několika ropuch, také chráněného mloka skvrnitého (http://cs.wikipedia.org/wiki/Mlok_skvrnit%C3%BD), kterého jsem viděl naposledy před 30 lety v Beskydech! Řádně jsme jeho přítomnost fotograficky zadokumentovali, mohu poskytnout i nějaké to foto 🙂 Na zřícenině je toho tedy opravdu k vidění daleko více, než se zdá! Mimochodem, prošli jsme si i kamenný labyrinth, takže konečně klid v duši (?) 🙂
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu. Mloka skvrnitého jsem já osobně na hradě viděl poprvé v roce 1984 na tom samém místě jako vy a od té doby o jejich výskytu na hradě vím. Mají tam dobré podmínky, a byť je jejich počet nevelký, stále se drží a to je dobře. Tímto bych chtěl poprosit každého, aby mloky nechali být a dopřáli jim klidný pobyt v této krásné zřícenině, protože jsou to právě oni, kdo za poslední stovky let obývají Nový hrad nejdéle.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Hradům zdar a Novému zvlášť.
Během našeho vodáckého putování v rámci školního výletu po řece Moravě jsme neodolali a vyšplhali jsme se na Nový hrad. Očekávali jsme zbytky bezvýznamného hrádku. O to víc jsme žasli nad velikostí a zachovalostí impozantního hradního komlexu. Úžasné romantické místo. Stojí za to si tento středověký odkaz prohlédnout. A pokud by se podařilo na hradě instalovat informační tabuli (marně jsme ji hledali), která by návštěvníkům příbížila základní poznatky o hradu (tak jako tyto perfektní webové stránky),nemělo by to chybu.
S pozdravem Zdeněk Honzera a studenti 6.X Gymnázia Trutnov.
Dobrý den,
ohledně informačních cedulí na hradě jsem psal už několikrát, takže stačí projít starší příspěvky a budete v obraze, ale dobrá vůle a snaha je stále, takže to určitě zase zkusím…
S pozdravem krásných prázdnin a výstižným heslem hradům zdar a Novému zvlášť zdravím na gympl do Trutnova.
Václav Jokl
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nejsou nějaké staré fotografie Jiřího Tunkla, který byl kdysi majitelem Nového hradu? Jinak parádní stránky, moc ráda sem na ně chodím, hodně mě tento hrad zajímá a díky Vám toho hodně vím, moc děkuji.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu, ale bohužel Vás nepotěším – obraz, kresba, rytina či jiná obrazová podoba Jiřího Tunkla neexistuje a ani historikům není její existence známa.
S pozdravem a přáním krásného léta
Václav Jokl
Krásné stránky a tady jsou fotky z poslední akce Hanušovická čtvrtka. Takže hrad stále žije. http://muskle.rajce.idnes.cz/Novy_Hrad
Dobý den,
děkuji moc za pochvalu webu. Odkaz na fotky z Pivovarské čtvrtky zatím nechám tady a jak se bude rozšiřovat web hradu, tak je zařadím do samostatné kategorie.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Málokdy viděná práce na webu, gratuljui. Na web jsme se dostal pátraje po trasách „Hanušovické čtvrtky“ kam se chystám vyrazit a Nový Hrad určitě nepominu. K předchozím příspěvkům – na hradech bývala většinou stálá posádka do 20 mužů, v případě ohrožení se posilovala. Většina hradů (ne tak Nový hrad) bývala dobývána rychlým přepadem tzv. z chodu. Někde jsme četl, že obléhán byl např. hrad Lanšperk u Ústí nad Orlicí, dobytý husity tuším r. 1429 bránilo údajně asi 400 obránců a asi 100 jich padlo.
Dobý den,
moc děkuji za pochvalu webu.
Na Pivovarské čtvrtce budou k vidění mé dvě tabule s modelem hradu ve formátu A2, tak doufám, že návštěvníky potěší.
Obrana Nového hradu byla specificky složitá, s předem daným výsledkem. Kombinace rozlohy a „neochoty či nemožnosti“ majitelů zajistit dostatečný počet bránící posádky byl pro hrad smrtící a jeho dobytí byla spíše otázka času než vojenské partie. I tak odvedla posádka hrdinský výkon, který přešel do psaného písma i ústně předávaných legend.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Dobrý den,
při plánování prázdninových výletů s použitím Atlasu Turistických známkových míst, jsem narazila na mě neznámý Nový Hrad u Hanušovic. Chtěla bych se na hrad vydat, ale nikde jsem nenašla bližší informace (vím, že máte mapu v úvodu nádherných web stránek), ale já neznalá místa nevím třeba, kde by bylo pro mě nejlépe zaparkovat auto, po jaké značce se vydat a jak je to od tohoto místa daleko?
Děkuji za info.
Dobý den,
rozumné přístupové cesty jsou řekněme 3. Moje nejpoužívanější je z osady Lužná, kam se dá sjet autem (ale pozor, je tam při vjezdu/výjezdu do osady opravdu velké klesání/stoupání, většina nechává auto nahoře na louce), tam ho někde rozumně zaparkovat, popř. se zeptat místních, aby nezavazelo a vydat se dolů po polní cestě a dojít pohodlně k hradu. Druhá možnost je z osady Raškov Dvůr, přejít přes most k železniční zastávce a lesní cestou nahoru k hradu. U této varianty je pouze velký problém se zaparkováním auta, protože u mostu přes Moravu ani v okolí není nikde rozumné místo k zaparkování. No a třetí možnost je od nádraží v Bohdíkově, kde cesta za kolejemi vede také k hradu. Tato cesta je sice nejdelší, na druhou stranu s příjemnějším převýšením, které je rozložené na delší trase. Já osobně bych doporučil přístup z Lužné.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Dobrý den,
předně musím velmi pochválit Vás web. Ty 3D modely jsou opravdu obdivuhodné. Klobou dolů.
Měl bych na Vás dotaz ohledně Nového hradu. Když jsem ze zříceniny odcházel pěšinou k osadě Lužná, připadalo mi, ža na protilehlém kopci od brány 1 (vlevo od pěšiny) jsou taky pozůstatky nějakých kamenných zdí. Míte o tomto opevnění nějaké informace nebo mne jen klamal už můj postarší zrak?
Druhý dotaz bych měl ohledně dobývání hradu v 15 st. Z textu vyplývá, že hrad neměl dost velkou posádku aby byla schopná dlouhé hradby ubránit. Dá se nějak odhadnout, kolik mohl mít hrad obránců a naopak kolik vojáků bylo potřeba k jeho zdolání?
Dobý den,
moc děkuji za pochvalu webu a modelu hradu.
Co se týče Vašeho popisu místa s pozůstatky kamenných zdí, přiznám se, že si nejsem jist místem, které popisujete, takže nemohu odpovědět. Druhý dotaz je doufám maximálně zodpovězen v menu Historie – Vysvětlivky k hradním objektům – bod 1.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Dobrý den, musím pochválit super web. Kéž by takových fandů České historie bylo více. Chci se zeptat – vzhledem k tomu soukromému vlastnictví, plánujeme tour po severomoravských zříceninách a napadlo mně, že zrovna na Novém hradě si uděláme spací zastávku, není tam nějaký problém s kempováním? Bývá ve všední den na hradě velká návštěvnost? – nesnášíme baťůžkáře:) díky za odpověď a váš čas jí věnovaný.
S pozdravem Mikuláš
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu i fandovství, které je pro „můj milovaný“ hrad opravdu velké.
Pokud se jedná o utáboření a přespání na hradě, nevidím v tom problém. Lidé na hrad chodí normálně, a pokud mám informace, nikdo jim problémy nedělá. Jen klasicky pozor na oheň a bude to v pohodě. No, a jestli tam přijde někdo, zrovna když tam budete vy, to přece neva, to je život. Když jsou na sebe lidi hodní a přátelští, tak spolu vyjdou a třeba najdou i nové přátele. Každopádně ve všední dny je tam celkem klid 😉
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Zdravím pane Jokl. Především bych vám chtěla velmi poděkovat za váš nádherný web. Navštěvuji vaše stránky pravidelně a s potěšením sleduji 3D modely. Moc krásně to vypadá a už se těším na finální podobu hradu. Jsem z Kopřivné a každoročně vyrážíme na výlet, který pořádá naše paní starostka p. Gerešová. Loni se nás sešlo dost a výlet byl nádherný. Bylo tam hodně dětí a tak se četla v krátkosti historie hradu a pověst o hradní panně Ofce. Paní starostka měla také přichystané různé hry pro děti a byla to zkrátka nádhera, taky počasí nám přálo. Hrad je nádherné a romantické místo.
Přeji Vám mnoho úspěchů a vytrvalosti ve Vaší krásné a záslužné práci.
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce! Model hradu je v podstatě hotov, jen chci ještě zdokonalit tvarování a textury skal, aby vypadaly více podobně těm skutečným. Jinak je „první“ fáze hotova, alespoň tedy v podobě, jakou jsem si kdysi přál. Ve skutečnosti je hrad ukrytý mezi kopci a pohledově také vypadal jinak než na současném modelu (všechny věže byly zastřešené a uzpůsobeny k přebývání posádky, byla tam řada dalších dřevěných stavení a přístřešků, podpůrných konstrukcí, lávek, ochozů atd…), ale to by model nebyl přehledný a nebyla by z něj patrna stavební kompozice hradu jako takového. Proto jsem zatím směřoval model k maximální přehlednosti v jaké je teď a musím říct, že jsem opravdu spokojen a že se mi splnil můj dávný sen uvidět hrad v jeho původní podobě, v nejvýznamnější fázi jeho výstavby, důležitosti a síly. Tím ale samozřejmě nic nekončí a v další fázi bude model doplňován právě již zmíněnými stavebními prvky, ochozy, zastřešením věží atd.
Jinak musím samozřejmě pochválit paní starostku Gerešovou, protože dobře vím, jak pozitivní i osobní vztah ke hradu má a jak se snaží o jeho podporu a propagaci.
A od 24.2.2011 do 4.9.2011 bude ve Vlastivědném muzeu v Šumperku výstava Putování středověkem, kde bude k vidění moje prezentace Nového hradu včetně ukázek modelu.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jok
Dobrý den,
na tyto stránky jsem už několikrát zabrousil a vždy mě mile překvapila úroveň vystavených informací, modelů a nákresů. Je vidět, že autor se v tom „vyžívá“, což je dobře:) Ačkoliv jsem ze Šumperka, na Nový hrad jsem se poprvé dostal až loni na jaře a naposledy včera. Jak už tu někde padlo, překvapila mě jeho rozlehlost a docela se divím, že například Brníčko, kde toho zůstalo podstatně méně než na Novém hradě, je proti němu tak známé a propagované. O Novém hradě se běžný turista z větší vzdálenosti prakticky nedozví, což je velká škoda. To, že tam neproudí davy batůžkářů má sice své plusy, ale přece jen tím hrad ztrácí kus prestiže, kterou by si zasloužil. Už proto jsem rád, že existuje tento web, kde každý člověk prahnoucí po informacích najde to, co hledá.
Sám mám taky stránky – tedy spíše takový blog, ale snažím se tam propagovat okolí Šumperka a Nový hrad jsem nemohl opomenout. Dovolil jsem si i u sebe zveřejnit adresu na Vaše stránky, protože je považuji za velmi povedené a užitečné. Sám jsem se z nich hodně dozvěděl.
Zdravím ze Šumperka a přeji hodně zdaru při dalším bádání.
Tomáš Kelar
Dobrý den,
děkuji za pochvalu stránek – moc si jí vážím a jak jsem napsal v odpovědi na příspěvek níže, budou letos nové a hodně zajímavé informace.
Že není Nový hrad příliš známý, je už takový jeho úděl. Každopádně se ale za poslední roky informovanost výrazně zlepšila a je to dobře, na druhou stranu je povětšinou všechno zlé také pro něco dobré a možná, že pro hrad samotný je menší návštěvnost přínosem, alespoň já osobně to tak vidím. Za odkaz na můj web samozřejmě děkuji.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jokl
Dobrý den,
předem bych chtěl smeknout klobouk nad vaší prací, protože je to jeden s nejlépe zpracovaných webů o historii nějakého hradu.
K otázce, má současný majitel nějáký zájem o zakonzervování (obnovu atd.) hradu?
Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
děkuji za pochvalná slova a mohu slíbit, že letos se web o Novém hradu ještě zásadně rozšíří a přinese další nové informace – a budou stát za to!
Co se týče současného majitele, tak žádnou informaci nemám, ale dovoluji si předpokládat, že s hradem žádné plány nemá, natož pak plány jakékoliv obnovy, vyčištění areálu či konzervace stávajícího stavu. Mám ale letos v plánu se za majitelem vypravit a nějaké informace získat.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jokl
Dobrý zimní den pane !
Moc hezké provedení hradu (3D)! Vaše stránky jsou opravdu povedené, několik nových pohledů předčilo mé očekávání. Těším se na hotový model.
I Vám dobrý zimní den,
děkuji za pochvalu, které si vážím. Model, v jeho první fázi, je v podstatě hotov, zbývají jen drobné dodělávky, takže další pohledy na hrad postupně přidám. V této chvíli můžu slíbit nějaké hezké pf2011.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Václav Jokl
Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz ohledně přístupnosti na hrad. Je možné projít až k hradu s kočárkem?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
s kočárkem se dostanete bez větších problémů až k hradu a potom, při troše šikovnosti a úměrně vynaložené síle, až ke třetí hradní bráně, teoreticky až na její nádvoří. Ale to už by chtělo pomoc nějaké ochotné chlapské ruky 🙂
S pozdravem a přáním krásného a teplého léta
Václav Jokl
Dobrý den,
na začátku musím pochválit Vaše stránky. Jsou opravdu supr. Prostudoval jsem si je před návštěvou hradu a tak mi hodně pomohly v orientaci na hradě. Přesto bych měl pár dotazů.
Jsem chovatel koní a tak by mě zajímalo,kde měli na hradě ustájené koně?Při té přiležitost mě napadá,jestli neplánujete rozšířit Vaše kapitoly o vývoji hradu a jeho majitelích i o kapitolu „život na hradě“. Všude se člověk dočte o tom jak se hrad stavěl a jak si žil pán,ale skoro nikde se nedočtete o tom kde spali vojáci,sloužící apod.
Na další dotaz mě přivedla jedna starší paní se kterou jsem se bavil na nádraží. Ta mi vyprávěla o nějakých chodbách. Jedna měla vést do Hanušovic a druhá do Bohdíkova.Popravdě moc jsem ji nevěřil. Co Vy na to?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu stránek, moc si jí vážím a jsem rád, že pomohly na hradě samotném. Ustájení koní i prostor pro další hospodářská zvířata a v podstatě celé nejdůležitější zázemí bylo jistě na dolním hradě. Z pohledu na dispozici hradu je to patrné a i z drobných nálezů to jednoznačně vyplývá. Z počátku, v raných fázích budování hradu, nebylo toto území nikterak chráněno, protože hrad byl příliš malý a nevýznamný, než aby se na něj vojensky útočilo a tak to bylo postačující. Z vývojem hradu, kdy jeho význam i rozloha stoupaly, bylo potřeba toto hospodářské a řemeslné zázemí chránit a tak vznikla palisáda, později kamenná hradba posílená baštami. Co se „normálního“ života na hradě týče, je možné ho plně srovnat s životem na podobných objektech a tudíž vyjít z dostupné literatury, která to popisuje u jiných hradů. Každopádně jsem tuto otázku rozvíjel s Doc. Ing. PhDr. Miroslavem Plačkem a on mi vcelku přesně takový „hradní život 13. – 15. století“ popsal, takže se zde časem určitě objeví.
O podzemních chodbách jsem již několikrát psal v příspěvcích níže, takže se prokousejte staršími příspěvky a odpověď určitě najdete.
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Dobrý den, jak to vypadá s modelem hradu? Děkuji
Dobrý den,
vypadá to hezky 🙂 Konkrétní informace o stavu modelu a hlavně zásadních změnách, které se od podzimu 2009 udály (a že jsou opravdu zásadní), najdete na stránce 3D Model. Faktické obrázky snad do měsíce….
S pozdravem a přáním krásného jara
Václav Jokl
Dobrý den,
na Šumpersku nebydlím už asi 5 let, ale jsem fanda historie, středověké především a hrady a tvrze jsou mou jedinou představou kvalitního výletu.
Nový Hrad jsem objevil na základě nekvalitní turistické mapy asi v roce 1992 a od té doby jsem jej navštívil určitě 30x. Je mou srdeční záležitostí, protože si jej pamatuji jako téměř zapomenutý a zarostlý nálety. O to větší bylo mé překvapení, když jsem ho poprvé obešel. Je to určitě perla pevnostního stavitelství s nepříliš typickou „městskou“ fortifikací. Vámi zpracovaný model je fascinující, stejně jako tento web. Přeji hodně úspěchů v další činnosti a těším se po delší pauze na návštěvu „našeho“ hradu.
Rosťa Muschálek
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce, opravdu díky !
Model dozná v nejbližší době několik upřesňujících změn a bude možné ho pomalu odhalovat – bude totiž již velmi, velmi blízko finální, historicky reálné verzi.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den prosimvas mohl by jte říci kolik by tam mohlo být vojáků
Dobrý den,
pokud byste vyvinul jen trošku úsilí, tak na těchto stránkách najdete velmi přesnou odpověď na vaši otázku. Rozumím tomu, že naprosto nejjednodušší je otázku napsat do Knihy hostů a počkat si na odpověď, ale to by tento web nemusel vůbec existovat, stačila by jediná stránka Kniha hostů.
A jelikož mám svoji rodnou řeč opravdu rád, zkuste si po sobě alespoň jednou přečíst, co a jak jste napsal, než to odešlete a pokud vám to nevadí, věřte, že já mám obrovský problém na takto napsané otázky vůbec odpovídat.
S pozdravem
Václav Jokl
Ahoj Vašku,
tak tedy děkuji za milou odezvu, četla jsem ji s velkým potěšením! Pro doplnění dodávám, že finální model hradu doslova vyrazil dech jak našim žákům, tak i spoustě mých známých, kteří dosud neměli ani páru o existenci těchto skvělých stránek. Smekám před Tvým dílem a alespoň „virtuálně“ posílám energii do další náročné a neúnavné práce!
🙂
Petra
Zdravím Vás, pane Jokl!
Musím Vám sdělit, že tento Váš internetový počin velice obdivuji a doslova jej „hltám“! Na náš hrad chodím často, a proto mě těší, že se našel někdo, komu jeho osud není lhostejný a kdo vynakládá spousty hodin práce na to, aby tento milý a zpustlý hrádek vešel alespoň do podvědomí širší veřejnosti. Na Vaše stránky jsme zabrousili i s našimi žáky v hodinách informatiky a výsledkem jsou krásná pozadí pracovních ploch na školních PC z Vašich fotografií. S tím souvisí i nekonečné dotazy žáků vážící se k hradu /však už jich tu pár máte 🙂 /.
Moc děkuji za „PF“, konečně mám jasno!!!
Zdraví Petra Straková, ZŠ Bohdíkov
Ahoj Petruš,
nech toho vykání, pochválit můžeš aji přímo 🙂 a za tvá hřejivá slova chvály tááááákhle moc děkuji. Moc se mi líbí, že používáš termín „náš“ hrad, protože bez ohledu na to, komu majetkově či katastrálně skutečně patří (on leží na katastru Lužné, který spadá pod Kopřivnou a paní starostka Gerešová by ti to rychle vysvětlila :-), takže k Bohdíkovu, který si na něj bůhví proč odpradávna přivlastňuje téměř domácí práva, fakt nijak nepatří), tak pro lidi, kteří ho máme opravdu rádi, je prostě NÁŠ a basta.
A že je vaše školička téměř patronem hradu dobře vím, však taky paní ředitelka už protekčně viděla celý model včetně videa obletu hradu, tak se jí zeptej a že ji zdravím 🙂 A počkej až na hotový model, tento má ještě mnoho úmyslných chyb, pak budeš mít teprve jasno!
Měj se krásně
Vašek
Velice se omlouvám panu Joklovi, ale musím reagovat na příspěvek pana z Olomouce. Vím, že každý má právo na svůj názor, nicméně bych pánovi z Olomouce doporučil, aby si místo moralistických úvah vzal zednickou lžici a kladívko a provedl na Novém hradě něco užitečného….
Dobrý den,
omluva přijata, ale budu to tu muset už začít nějakým způsobem moderovat a čistit příspěvky, které odvádějí obsah této Knihy hostů do formy, která se mi nelíbí.
Vzít si zednickou lžíci a kladívko a provádět na Novém hradě něco užitečného by byl zásah do soukromého vlastnictví a to jednoduše nejde. A majitel by mu něco podobného ani nedovolil.
S pozdravem
Václav Jokl
Zdravím.
Já vím že to je i záležitost peněz. A neočekávám že tam bude ňáke bohaství. Jen to co pohledu té doby byly jen krámy, co nebylo tehdy třeba zachraňovat. Podle mně má větší cenu historiská hodnota té budovy. Ale je pravdou že dnešním světě peníze znamenají víc než vnitřní hodnoty a člověk. To se penězi vyčíslit nedá.
A podobný osud jako hrad postihuje dnešní době i jednu budovu na kraji šumperka. vlastník o ní nepečuje. A kdysi když ji chtělo město odkoupit, tak se mu to co nabízeli zdálo málo, tak radši ji nechá chatrat.
A zakázat vstup. to jak by asi mohl. Když je to daleko od civilizace, uprostřed lesa. A tabule zákazu by jsi nikdo nic nedělal, pokud by tam vydržela, a nikdo ji neukradl…
A vlastník, je vůbec v české republice, viděl ste ho aspoň jednou.
Dobrý den,
pane Turek, prosil bych zde pouze o stručné a hlavně věcné dotazy týkající se Nového hradu či tohoto webu. Nechci, aby se zde obsah změnil na filozofická zamýšlení či chat. Děkuji.
S pozdravem
Václav Jokl
Bohužel nepředpokládám, že se v budoucnu stane zázrak a přístup k památkám se změní. Každopádně Vám přeji do Nového roku další úspěchy v bádání a velice chválím uveřejněný rekonstruovaný pohled na hrad. Odvedl jste opravdu kus práce. Těším se na další.
S pozdravem
Radovan Černohorský
Dobrý den,
děkuji za přání i za pochvalu prvního ucelenějšího pohledu na hrad. Ten je kvůli bezpečnosti zatím sice záměrně „znehodnocen“ některými nereálnými texturami a různými úmyslnými chybami, ale jako jistý pohled na stavební dispozici má vysokou vypovídající hodnotu a měl by potěšit 🙂
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý sváteční večer, když pročítám některé příspěvky, mám pocit, že jsme v říši pohádek a na Nové hradě se ukrývá Svatý grál a kulatý stůl krále Artuše… Nezpochybňuji, že je to zajímavá archeologická lokalita ( jako i ostatní hrady ), ale zůstaňme na zemi ! A jedna podstatná připomínka – archeologický výzkum totiž stojí peníze.
Dobrý den,
romanticko-dobrodružné představy ve stylu Indiana Jonse vždy jitřily fantazii mnohých lidí a tady tomu prostě není jinak. Hrad nepochybně ještě nějaká svá tajemství skrývá, ale obávám se, že Svatý grál ani stůl krále Artuše to fakt nebudou 🙂 Naprosto správně uvádíte peníze, ale ty tady kupodivu nestojí na prvním místě, nejpodstatnější je soukromé vlastnictví hradu. Je na majiteli, co udělá a co ne a žádný stát mu jeho vlastnictví prostě a jednoduše zhodnocovat nebude. Mohl by snad dosáhnout na nějaké dotační tituly, ale to vše je podmíněno odbornými posudky, plány, rozbory a milionem potvrzení. A i tak vždy musí počítat s finanční spoluúčastí, která by zde byla obrovská. V případě současných majitelů si dovoluji předpokládat, že nikdy k ničemu nedojde, možná časem k zabránění vstupu do hradní zříceniny pro veřejnost, tomu jedinému bych věřil.
S pozdravem a přáním hezkého Silvestra
Václav Jokl
zajimavý byl i tom članku Kamna na Novém Hradě u Hanušovic / Vladimír Goš … že tam bylo popsano jak se vlastně na novém hradě vlastně stavěli zdi, že se , nepoužívalo lešení, ale do zdi vložily tramky na kterých se vlastně položily desky , na kterých pak vlastně stály zedníci co stavěly danou zeď, je tam i malá zminka o vesnici která byla současně s hradem. zajimavě je tam popsono co znamená ten název hradu – že na tu dobu to byl neobvyklí název, ale nebyl tam důvod proč „strašná hora“, a na jiném webu našel o tom co znamená název toho kopce — tak mě skrátka zajímal vás názor, myslel jsi že třeba víte k tomu něco víc… protože vás beru jako odborníka na nový hrad – a vy sám máte tam psáno – Obecné dotazy, návrhy, připomínky atd, je možné zanechat v Knize hostů. Na všechny slušné a neanonymní příspěvky se budu snažit co nejdříve odpovědět. Tak se skrátka zeptal … říká se za zeptání nikomu pusa neupadne … Jestli něco špatně napsal , tak se tedy omlouvám!
Dobrý den,
u vás mám problém, že máte „spoustu“ otázek a některé míří do mého „chráněného území“, tedy informací pro mě velmi vzácných a rozhodně neveřejných. Na ostatní je možné najít odpovědi při troše vlastního přičinění. Víte, problém není v tom, že bych nechtěl odpovědět nebo že bych byl nezdvořilý, ale já se o Nový hrad zajímám od roku 1983 a za tu dobu jsem mu věnoval značnou část mého života. Informace, které jsem za ty dlouhé roky zjistil a nastřádal, mě stály opravdu mnoho a to nejen úsilí či peněz, ale třeba času mé rodiny, který jsem jim vzal a už nikdy nevrátím. A dnes si prostě jen někdo napíše a chce vědět odpovědi na své otázky. A ještě předpokládá, že ty nejvzácnější napíšu na internet, kde je duševní či jakékoliv jiné „vlastnictví“ neznámý pojem a všechno je všech. Ani náhodou. Jak jsem již psal níže, jsem ledasco, ale nejsem blázen… Vy máte právo se zeptat a já mám svaté právo neodpovědět, když nechci.
Co se týče obsahu webu, vím, že mnohé schází, ale není to pro mě v tuto dobu důležité, já už 2 roky dělám na modelu hradu, který je téměř hotov a stál mě „všeho“ až až. Ale jsem spokojený a šťastný, protože jsem si splnil jeden z životních snů – spatřit hrad v jeho plné kráse a síle. A příští rok bude na webu, jen tak, za nic, že si otevřete internet a podíváte se. Vy se ťuknutím myši přenesete z dnešních zbytků zapomenuté zříceniny do roku 1450 a já budu uvnitř nosit jen dobrý pocit.
Co se týče odborných a kvalitních zdrojů a prací o Novém hradu, jsou z mého pohledu 2, a to práce Dr. Arch. Ing. Zdeňka Gardavského a Doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka. O firmě Beatris se raději ani vyjadřovat nebudu, stačilo mi vidět jejich úžasnou pohlednici s rekonstrukcí Nového hradu, což je něco neuvěřitelného. Vytvořit od stolu takovýto nepravdivý paskvil, který historicky, stavebně, terénně či dispozicí neodpovídá naprosto ničemu, nemá s Novým hradem nic společného a ještě to prodávají za peníze, jasně vypovídá o jejich „serióznosti“. Ostatně v oblasti historického vývoje hradu je vše podstatné popsáno a uvedeno právě v práci Gardavského a Plačka a kdokoliv další (včetně Beatris) bude jen vytvářet klony a odnože z těchto prací, nic víc.
Název Furchtenberk, tedy jako něco, čeho je důvod se bát, byl namístě. Odpověď je však příliš složitá a musel bych popsat pár stránek, abych podstatu právě tohoto pojmenování nastínil. Svůj důvod to však mělo.
Tuším, že jsem vás vůbec nepotěšil, ale o tom hold život je. Ne vždy dostaneme od života to co chceme, včetně odpovědí na všechny své otázky.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den a pěkné svátky, zobrazení hradu na PF předčilo mé očekávání. Teď ještě s větší netrpělivostí budu čekat na celý hrad. Odhalení studny si asi také necháte někdy do budoucna 🙂 nebo bude naznačená v zobrazení hradu? Z mé strany jde pouze o mou zvědavost, ale chápu, že ji nechcete jen tak odhalit. Jen taková laická otázka, na nádvoří za 3 bránou je v současnosti asi terén v jiné úrovni, než ve středověku. Mám takové tušení, ale to je jen mé laické přesvědčení, že by tam mohla být i ta studna. Nebo pak někde blíže k příkopu z přední přístupové strany. Škoda, že se na hradě neprovádí nějaký odborný výzkum, dost věcí by se asi objasnilo. Tak s pozdravem M ze Šumperka
Dobrý den,
jsem velmi rád, že se pf líbí, ba co víc, že předčilo vaše očekávání 😉 Studna, i přes své jisté tajemství, je součástí modelu – krásná kulatá, kamenná i s rumpálem :-). Nakonec ono to až zas tak velké tajemství není, jen je v dnešní době zapomenuta její poloha. Byla na třetím nádvoří, vpravo za třetí hradí branou.
Terén je všude na hradě značně vyvýšen (tedy za celé ty dlouhé roky zapadán) a někde i více jak 2 metry. Jen vyčištění areálu by byla obrovská práce, ale to se podle mě nikdy nestane 🙁
S pozdravem a přáním hezkých svátků
Václav Jokl
Zdravím
podle mně to nepřijde nemožné , celkový alcheologický průzkum … jednou třeba nastane, a třeba se vám poštěští to zažit. Někdy stačí doufat. Ale zas pokud se nepletu to že na mnohých místech je nános až dva metry chrání ten hrad, vlastně i kdyby jednou spadlo vše tak to co je pod zemí zůstane, a tak vlastně je to tajemství co ukrývá ten hrad střeženo do doby než přijde čas, a ti správní lidé kteři by ten archeologický průskum provedli, i já by bral kdyby se stal zázrak , a mnohé bylo vyjeveno. Neboť mi přijde škoda že ty hrady v jeseníkách leží v troskách ,na mnohé z minulosti se zapomnělo mnohdy i proto že se to bralo za samohřejmé a známé,a dnes jen mužem hádat co a jak bylo a Nový hrad dá se říst je mnohem lepším stavu , po některých místech zůstaly jen trosky , a nebo hůř ani v průvodci není zminka. Copak by byl problem budoucnu dát do hromady, lidi co mají archeologické znalosti, lidi co by jsi dali práci s okrytím a domluvit spolupraci na tom projektu šumperské muzeum. Pokud se nepletu tak vy byste bral kdyby ten čas který ste vložil přineslo náké ovoce. U všeho na zašátku je myšlenka a slovo , které na správném místě dokáží divy. Někdy se něco nestane jen proto že tomu nevěříme.
Dobrý den,
K otázkám kolem průzkumu, záchraně, obnově atd. jsem se již vyjádřil k příspěvku p. Hnyka ze 16.11.2008 a na tom se nic nemění. Rozsah prací a logistického zabezpečení by byl obrovský. Spolu s odkrývkou by se musela provádět téměř okamžitá fixace, protože odkrývka by způsobila velmi rychlé narušení zakonzervovaného stavu, muselo by se přemístit a uložit spousta materiálu a to vše bez záruky historických nálezů, které by takto značný rozsah všech přímých i nepřímých prací opodstatnily, o finančních nákladech ani nemluvě. To vše pod neustálým odborným dohledem, dokumentováním atd., atd… A vůbec to nejdůležitější – hrad je v soukromých rukou.
S pozdravem
Václav Jokl
Omlouvám se ! už nebudu otravovat. Jen mě to zajimalo. a ten ! – že by špatná gramatika . Když má někdo špatnou vadu řeči, tak neni divu, že něco není správně napsáno.
Zajimá mě to z toho důvodu. Lužná je mé nejvíc oblíbený místo děství. Bratršov bylo rodiště mého otce. Tak jsi něco ještě pamatuji co on mi vyprávěl. jaká tehdy byla škola, že se učily několik tříd v jedné učebně, a že podmínky to byli podobné jako z filmu krakonoš a lyžníci … proto je obdivuhodné že vesnický učitel zvládl na tehdejší dobu alchelogický pruzkum, a vlastně pomocí žáků kteří nedosáhli plnoletosti … což mluví samo o sobě , že to není jen náký obyčejný učitel.
Takže zajimá mě vše co se týše Nového Hradu. Váš web je udělán dokonale, ale neobsahuje všechny dostupné informace , oproti knize která existuje :
– Nový hrad – zřícenina hradu zvaného též Furchtenberk kterou vydalo nakladatelství beatris první vydání v březnu 2005 … http://www.knihkupec.com/vypis.php?out=detail&did=64370
a pak je článek z novin: – „Kamna na Novém Hradě u Hanušovic / Vladimír Goš“
a tak zde na webu k porovnání k dostupným informacím některé věci schází … dočetl se i to že můzeum v šumperku minulosti podniklo náké kroky pro záchranu, a zřídilo spolek přátel nového hradu. Sám jste psal že ste spolupracoval s muzeem a přitom jinde píšete že o tom nic nevíte žel . nemyslím to ve zlém.
Ale bral sem vám jako odborníka na nový hrad …. a protože to tema mně zajíma … tak se obrátil na vás , ale z odpovědi pochopil že vás to otravuje když se někdo ptá … Proto se omlouvám že se ptal. Nejsem dokonalý, nemám žádný titul, a navíc mám hendikemt … jen mám zájem, a když se o něco zajímám pídím se i po drobných mališkostech. Které chápu že pro jiného nemusí být důležité. Proto se tím to omlouvám že sem obtěžoval …
Zdravím 😉
Mám zas pár otázek!
Máte náký názor na původní název hradu Furchtenberk … Proč „strašná hora“ ? Co asi zde bylo předtím než tu byl hrad , že dostal takové tajemné jméno. ČEHO SE ASI BYL DŮVOD BÁT ?
Jaký je váš názor na to že se kopec na kterém stojí hrad jmenoval Gabelsberk.?
A co znamená německý název kopce Gabelsberk, v tomhle případě? = nalezl tohle : Účel osad jmen typu Jablonné zjistil prof. Dominik Filip ve své knize Krátká kronika…7. Bude asi obtížněji dosažitelná, proto některé závěry ocituji. Byly zřizovány …osady strážného lidu, zvané Stráže na cestách a zemských branách. Obyvatelé byli svobodní, nekonali roboty (Chodové). Hlídali jednak vojenské pohyby, ale kontrolovali i kupecké karavany a jejich placení cla. Přes pomezní prales existovaly i jiné přechody, které bylo třeba hlídat – proti podloudníkům, byly jen stěží průchodné.
Hlavně ovšem prof. Filip zjistil, že … na důležitých stezkách se ve středověku stavěly celnice, kde se vybíraly poplatky za přepravovanou sůl. Nazývaly se gablony a poplatek byl znám jako gabela.
V Evropě našel prof. Filip na 50 takových lokalit, zvláště ve Francii a již. Německu,8 což je dobře možné, jestliže v ČR jich máme přes 20. Nejstarší písemnou zmínku o kterési Gabloně uvádí k roku 930 – bohužel bez přímého udání pramene. víc k tomu nazvu Gabel – je na teto straně : http://tisicileti.cz/index.php?clanek=6&menu=004
Na této straně je psano k novému hradu : Je tedy třeba hledat na jeho místě starou gablonu, se všemi jejími souvislostmi a starší než- li středověký hrad – město
Pak mám otázku:
A vesnice v době hradu byla tam jak je Lužná , nebo blíž ?
Dobrý den,
a mohu se zeptat já vás, proč potřebujete odpovědi na tak specifické otázky ?
A proč dáváte za „Mám zas pár otázek!“ vykřičník ?
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den, připojuji se k pochvalám z této stránky a musím opravdu uznat, že stránky jsou krásně provedené. S nedočkavostí čekám na konečné zobrazení hradu 🙂 jak jsem pročítal příspěvky, byl zde dotaz na studnu, ale žádná odpověď. Byla – nebyla, nebo snad jen nějaká nádrž na dešťovou vodu? Co myslíte, děkuji za odpověď a ještě jednou vyslovuji obdiv k těmto stránkám, s pozdravem
Dobrý den,
moc děkuji za tak výraznou pochvalu webu, která mě velmi těší. Zobrazení celého hradu bohužel stále čeká na odborné posouzení a mě se to i přes stálou snahu nedaří urychlit… Nejde sice o nic významného, co se týče stavebních dispozic je vše hotovo a nic se již měnit nebude, tedy dal by se model považovat za hotový, ale jsem precizionista a několik drobností musí schválit, potvrdit, upřesnit či doladit odborník na daný věk. Chci mít model opravdu precizní a stavebně-historicky věrohodný. Nezbývá než čekat, mě i vám… Ale jako malý dárek jsem připravil alespoň pf2010, kde můžete uvidět hrad v jeho celé kráse, i když jen z jižního pohledu. Jako představa o tom, v jaké kvalitě modelu se asi pohybuji, to doufám trochu napoví.
Co se studny na hradě týče, je to sice v mnoha ohledech jisté tajemství, ale studna na hradě byla. Vím kde a vím jak asi hluboká. I čistá logika vám nakonec musí dát stejnou odpověď, hrad tohoto rozsahu, významu a síly by nebyl nic bez vlastního zdroje vody, respektive by se bez vlastní studny nikdy nevyvinul z malého strážního hrádku do své konečné podoby. Mít vodu bylo tenkrát to nejhlavnější, v podstatě zákon pro započetí výstavby. Dva okolní kopce jsou vyšší než ten, na kterém hrad stojí a proč myslíte, že i přes tuto strategickou nevýhodu byl postaven právě zde. Jedním z nevýznamnějších důvodů byla právě možnost vlastního zdroje vody na tomto místě.
S pozdravem a přáním hezkých Vánoc
Václav Jokl
Zdravím ještě jednou k těm vykopávkám v 70.letech. Vše už mám opravdu hodně zasuto v paměti, ale dle mého názoru jsou v tomto typu hradu jakékoliv rozsáhlé podzemní chodby pohádkou z říše bajek.
Dobrý den,
na tento příspěvek se vztahuje odpověď o příspěvek níže.
Každopádně nebudu souhlasit se slovem rozsáhlé. Rozsáhlé ani náhodou.
S pozdravem
Václav Jokl
Zdravím. Omlouvám se za chyby. Ale mám vadu řeči. 🙁 což není žádná legrace. K té chodbě , vím co ste psal : (Cituji : Já s určitostí vím o jedné, existenci a trasu druhé jsem zkoumal, ale zásadně se nepotvrdila a třetí je také naprostá fikce. )
ale ptal se na to jak ste to zkoumal, a jak dlouho vám trvalo než ste ji objevil? A jestli ste ji hledal podle nákých dokumentů nebo že ste jsi prochodil teren a podle virgule, nebo přístrojů a pak jsou tu jevy kterými dává podzemí svou přítomnost vědět např. strom propadlý, stojící šikmě. Nebo měl možnost nalezt pomocí psychotronika nebo senzibila? Nechsi po vás udaje kde , a kam vedou o tom ste tak už psal , ale spíš jak ste ji zhruba nalezl ? Tak sem to myslel . Díky za odpověď.
Dobrý den,
poslední dva příspěvky mě staví do nepříjemné situace, protože díky jejich podstatě na ně vlastně ani nechci odpovídat. Oba totiž směřují na jedno z největších tajemství hradu, které si zatím hodlám za každou cenu ponechat. Tudíž se na mě nezlobte, nejen že neodpovím, ale že ani nenaznačím, je to pro mě příliš cenné…
S pozdravem
Václav Jokl
Je pravda že hrad tu byl postaven kvuli zlodějum ?
Dobrý den,
určitě ne. Důvod jeho výstavby je myslím dobře popsán v Historii – Nástin dějin a Etapovost vývoje. Z počátku to byl jen malý strážní hrad a jistým způsobem strážil a kontroloval cestu z Olomouckého biskupství směrem na Wroclav, ale posádka neměla možnost zasahovat proti případným lapkům v širokém okolí, respektive měla jen minimální manévrovací prostor kolem hradu. S růstem hradního areálu, zdokonalením vojenských prvků a vzrůstající vojenskou i politickou důležitostí se stal nejsilnějším hradem široko daleko a jeho majitel mohl na svém rozlehlém území zasahovat proti komukoliv kdekoliv a kdykoliv, tedy třeba i proti případným zlodějům. Ale důvod jeho vzniku byl jiný.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Dobrý den. Hrad znám už nějaký ten pátek. To jak psal Pán Radovan: Kdysi v 70 letech že tam s partou studentů podnikal napůl amatérské archeologické průzkumy. To jsi pamatuji jako malé dítě když mi to říkal táta, že jeho učitel tam snimi tam kopal. Pamatuji jsi že se o hradu traduje že z něj vedou chodby, ale nikdy mně nenapadlo skoumat teren, kde je náká stopa že pod zemi je chodba. Tak by mně zajimalo, jen jestli ste se do té chodby pokoušel nějak dostat? jaký čas trávil v hledání? Než ste ji našel. Také kdysi šlyšel pověst která se nějak zminovala o studni, kdysi jsem jsi milně myslel že ta díra po hlásce že byla ta studna, je o té studni náká zmínka? dálší pověst co kdysi šlyšel bylo také o duchu náké dívky, a něco s kolébkou že tím ji dá se vysvobodit ale už jsi víc nepamatuji. A k tomu stavu hradu 😛 nebylo by zajimavé dát do hromady partu lidí , a tak samy od sebe , postupně spravovat, a pak vidět za deset let tu změnu k lepšímu ? Nebyl by to zajimavý koníček ? Kamení tam je dost nejen okolo zhříseniny, např. jsou tam na lužné i haldy kamení z polí sebrané. Mohla by to být příjemná dřina, navracet kameny tam kde byly, spravit díry v hradbách, ap. A snad by za to někomu ruce neutrhly 😛 V jeseníkách těch hřícenin hradů je mnoho, a některé dopadly mnohem hůř. Ale škoda je že I dnes Jeseníky nejsou hrad na každém kroku. 😉 To je vše zatím
Dobrý den,
přiznám se, že jsem si Váš příspěvek četl několikrát, takhle „vzít do vlastních rukou“ češtinu jsem už dlouho neviděl 🙂 Dostala pěkně zabrat… zhříseniny, šlyšel, náká…. skoro mám pocit, že jste to psal jen ze srandy. Ale budiž. Na hradě již nějaké malé lokální průzkumy probíhaly a podařilo se najít zajímavé věci, které by měly být ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, zkusím se poptat. O podzemních chodbách jsem tady již psal, stejně tak jako o možnostech jakýchkoliv záchranných, udržovacích či obnovovacích prací, takže zkuste pročíst Knihu hostů, je to tam dobře popsáno.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den,
dnes jsem opět navštívil v podvečer 16.00 – 17.00 hrad. Odbočím trochu od historie,stavebního vývoje,fortifikací a dalších věcí, které zde máte již dávno a dávno popsány ( perfektně ). A které mě taktéž bytostně zajímají. Ale pokud se člověk obírá minulostí, často se dostane i jinam. Cesty totiž nevedou pouze prostorem, ale stejně tolik jich vede i časem. Jsou na hradě místa opravdu plná hodně špatné minulosti a energie.
Dobrý den,
s prostorem na hradě se „špatnou“ či „dobrou “ energií to nebude až tak jednoznačné. V mém okolí se nachází řada lidí, na které hrad (jako celek) a pobyt v jeho území, působí různě. Na některé padá tíseň, možná i strach, necítí se dobře a chtějí pryč, na druhé, mezi něž patřím i já, působí pobyt na hradě neuvěřitelně dobře a příjemně, jakoby pocit přítomnosti přítele, který nad vámi drží ochrannou ruku – těžko definovatelný, ale velmi silný pocit bezpečí. No a teď to řešte… 🙂 Prostě na každého jinak.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Velice zdařilá a nádherně zmapující stránka o Novém hradu u Hanušovic. Sám jsem příznivec takovýchto projektů a už od malička se zajímám o historii, hrady, zámky apod. Děkuji Vám, že takový schopný člověk povznesl opet Nový hrad z ponurých lesů!
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova o mém webu, kterých si opravdu velmi vážím.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Dobrý den.
Prosím Vás,z jakého důvodu vylučujete možnost tajné chodby na Bludov? Z důvodu historického, geografického…? Případně, kam vedla Vámi potvrzená chodba?
Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den,
chodba na hrad Bludov je nesmysl, podívejte se na mapu – členitost terénu, geologické podmínky horniny,která se mezi hrady nachází a hlavně pro tento účel nekonečná vzdálenost! Dále to odporuje historickému významu a postavení hradů v průběhu jejich výstavby a života a jeho různým državám – není tady žádná logická souvislost, ba naopak. Prostě nesmysl… A o cestě, o které vím, tady samozřejmě nic nenapíšu ani nenaznačím 🙂 To je tak jako s modelem, něco v životě dlouho děláte, věnujete tomu mnoho a mnoho času ze svého života, spoustu peněz a úsilí a pak to jen tak napíšete na internet ? Jsem ledasco, ale nejsem blázen 🙂
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Dobrý den.
Ještě jednou Vám musím napsat, samozřejmě omluvu. Když jsem se podíval na Vašs stránky dnes, tak odkaz na polohu hradu byl jedna z prvních věcí, kterou jsem uviděl. :))) Možná to bude tím, že jsem tento údaj minule hledal „moc usilovně“ v horní liště a nějak mi nedošlo, že by mohl být dole na hlavní stránce. Právě jsem totiž zrovna dočetl pověst, takže ten údaj mi tam chyběl. Možná by stálo za námahu tento údaj dát přímo do horní lišty.
Dovolte mi ještě jeden dotaz. Co Nový hrad a tajné chodby? Údajně by měly vést na Bludovský hrad. Historické prameny o tom nehovoří?
Dobrý den,
údaj o poloze zůstane tam, kde je – mě osobně jeho umístění takhle opravdu stačí. Co se chodeb z hradu týče, předpokládány jsou 3, ale ani jedna na hrad Bludov, to je naprostá hloupost. Já s určitostí vím o jedné, existenci a trasu druhé jsem zkoumal, ale zásadně se nepotvrdila a třetí je také naprostá fikce. Takže jedna ano, druhá tak na 10% a toť vše.
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Dobrý den.
Chystám se podívat na Nový hrad a tak jsem na internetu hledal nějakou vhodnou „přístupovou cestu“. Díky tomu jsem našel i Vaši stránku. Musím uznat, je velmi důkladně propracovaná. Jediné, co jsem zde hleda marně, je mapa. Pro mě, jako „znalého okolí“ to takový problém není, ovšem pro náhodného návštěvníka to může být problém, protože Nových hradů je u nás několik. (Alespoň podle http://www.mapy.cz).
Přeji mnoho úspěchů ve Vaší další práci a těším se na finální 3D podobu „Vašeho“ hradu.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu mého webu o Novém hradu, ale když se vám stránky líbí, asi jste se nedíval pozorně, vždyť přímo na titulní stránce je dole přímý odkaz na mapu (Poloha hradu – přesná poloha na mapy.cz) + gps souřadnice. Ať přemýšlím jak přemýšlím, lepší a rychlejší místo pro tento odkaz něž je titulní strana mě opravdu nenapadá :o)
A jedno malé tajemství, finální podoba hradu je v podstatě hotová. Horní hrad je kompletně hotov a v dolním jen pár drobných dodělávek. Věřte, je to nááádhera! Zveřejnění musí ještě chvilku počkat, protože mě čekají odborné konzultace, ale ty by mohly být do měsíce hotovy a pak už něco ukážu ;o)
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Dobrý den.
S potěšením jsem si prostudoval tyto stránky a musím ocenit jejich sofistikovanost a na naše poměry nezvyklou podrobnost a pečlivost, která je inspirující. Je vidět, že autor „svému hradu“ propadl tělem i duší.
Tuto hradní zříceninu jsem navštívil nedávno a udělala na mě hluboký dojem. Zajímavé je, že na mě působí dojmem u nás málo viděného zavřeného hradu a možná by archeologický průzkum mohl ledaco odhalit.Je ale jisté, že k němu nikdy nedojde.
Každopádně děkuji za soubor informací které jsem zde našel.
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu webu, ani nevíte, jaký je to hnací motor pro další práci… Co se případného archeologického průzkumu týče, vím, že by se nemělo nikdy říkat nikdy, ale v tomto směru jsem bohužel spíše pesimista…
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den.
Včera jsem vzal rodinku na prázdninový výlet a dorazili až na hrad.
Je to opravdu nej.zřícenina na Moravě.Krásná podívaná až to člověka přenese do dob dávno minulých.Strávili jsme tam prozkoumáváním a relaxací skoro celý den.
Škoda jen stěny u 3hradní brány.
V hradní kuchyni ukuchtily skautský gulášek a bylo fajn.
Dřevěná vestavba v jižní věži (sauna ?) taky vypadá dobře,tu ocenil hlavně 14 letý syn.Momentálně budují s kamarády lesní obydlý.
Stránky máte zpracované perfektně a držím vám palce i ostatním fandům.
Ahoj Zdenda ze Zábřehu
Dobrý den,
pokud je zřícenina Nového hradu pro vás ta nej, tak mě to velice těší, i pro mě je ta nej! Škoda není jen stěny u 3. hradní brány, škoda je celého nádherného hradu, ale skutečnost je prostě taková a nejde s ní nic dělat.
A pochopitelně a zcela úpřímně děkuji za pochvalu webu!
S pozdravem
Václav Jokl
Zdravím všechny příznivce výletů do přírody a historie, zvlášť Vás, pane Jokl. Na tyto bezvadné stránky jsem bohužel zabrousil až teprve dnes, i když Nový hrad znám z mých návštěv už pár let. Včera 3.6. jsem si se psem Samem dopřál opět tříhodinový pobyt v troskách tohoto hradu a jako vždy se v představách snažím vrátit zpátky v čase do středověku. V tu chvíli dozdívám pobořené zdi, procházím se podél cimbuří a dívám se z hlásek do okolí jakoby hrad stál v plné své kráse. Pokaždé se mi tím \\\“nabijí baterky\\\“ na hodně dlouho. Ale zpět do reality – na dotaz ohledně kamenného bludiště /kruhů/. Včera jsem zjistil, že tento spíše labyrint má pouze jeden vchod ohraničený na výšku postavenými kameny. Po projítí všech cestiček uvnitř kruhů /některé kameny byly mírně posunuty, tak jsem se snažil je vrátit na původní místo/ jsem bez bloudění doputoval do středu k malé mohylce z větších kamenů. Před stavitelem tohoto díla \\\“smekám klobouk\\\“ jednak za nápad, tak i za určitě nemalou námahu při realizaci. Pokud zatím nikdo autora neobjevil, tak já bych si tipnul na partu hipíků kolem 6Otých let 🙂 Závěrem si dovolím doporučit zakoupení a přečtení publikace Nový Hrad – zřícenina hradu zvaného též Furchtenberg severně od Šumperka od autorů Juroš-Vojkovský z května 2008. Vám, pane Jokl, děkuji za tyto krásné stránky, fotky a modely a k jejich další tvorbě Vám přeji hodně nadšení a elánu.
Josef Krška
Dobrý den,
i já se na hradě často vracím do dob jeho slávy a snažím se dokreslit co kde bylo a jak zde asi lidé vedli své životy. Pravdou je, že si to dnes všichni velmi idealizujeme, ale reálný život té doby byl o všem jiném, jenom né o romantice…
Děkuji za pochvalu a hlásím, že zatím nadšení a elán stále mám :o)
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den,
všiml jsem si že slečna/paní Pája psala o „soustavě kamenů“. Jedná se nejspíše o bludiště, nemohu to říct s určitostí, protože netuším kdo ho dělal a za jakým účelem, ale z vnější strany jsou dva vchody naproti sobě, když člověk prochází cestičkou vymezenou kamením, měl by dojít do středu kruhu. Je to docela zábavné, doporučuji každému, ať si to zkusí.
Závěrem bych chtěl panu Joklovi poděkovat za velmi pěkný web.
S pozdravem Michal Minář.
Dobrý den,
vezmu to od konce a poděkuji za vaše poděkování :o)
Co se toho kamenného kruhu týče, přiznám se, že nevím kdo jej stvořil, co znamená či má-li vůbec nějaký význam a upřímně řečeno, ani mě to nikdy nezajímalo. S hradem jako takovým, jak ho historicky chápu a vnímám já, to nemělo a nemá žádnou souvislost – nic víc, nic míň.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobry den, je nejaky kalendar akci na Novem hrade, pro tento rok?
Diky za info.
Jan
Dobrý den,
vůbec netuším že nějaký kalendář akcí na Novém hradě existuje 🙂 Nový hrad je středověká zřícenina 🙂
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den. Velice jsem překvapená těmito stránkami. Je to přehledně zpracované a je tu dost informací. Hledala jsem informace a jedině tady jsme narazila na to co jsem očekávala. Myslím si,že Nový hrad je jedna z nejhezčích zřícenin na Moravě a proto bych všem chtěla doporučit nějaký ten výlet a pokochat se krajinou.
Eliška (15)
Dobrý den,
děkuji za pochvalu webu a samozřejmě se připojuji k doporučení návštěvy na Novém hradu.
S pozdravem a přáním hezkého jara
Václav Jokl
Dobrý den…Nový hrad je opravdu historický skvost a Vaše stránky o tomto jsou velice povedené. Skoro každý rok se na hradě zastavuji, je to pro mě magické místo. Kdysi v 70 letech jsem tam s partou studentů podnikal napůl amatérské archeologické průzkumy ( tehdy to jinak nešlo ). V okolí hradní hlásky bylo zaznamenáno větší množství různých nálezů zbraní. Naprosto unikátní byl objev gotického meče ( cca.70 % torzo ). Taktéž palác byl možná nevelký, ale rozhodně ne strohý – naznačují tomu objevy koleček z oken, sklo. Pravdou je, že to již bylo v té době běžné. Sklepní prostory jste nezaznamenal ?
Přeji Vám hodně úspěchů !!!
Dobrý den,
moc děkuji za pochvalu mého webu ! I já jsem v součinnosti s Vlastivědným muzeem Šumperk zkoušel krátký čas na hradě něco odkrývat, ale spíše pro přesné určení poloh objektů než pro vlastní nálezy. Palác byl velmi strohý, spodní část byla pouze kamenná a průchodná k hlásce. Samozřejmě tento prostor byl uzavřený s okny a rozdělen pravděpodobně na 2 části. Daleko zajímavější byla patrová část (je otázkou, jestli to bylo patro jedno nebo dvě), která sloužila pro pána hradu, byla vyomítána a opatřena dřevěným obložením. Tento postup byl uplatňován vcelku běžně, jako tepelná izolace. Rozměrově byl ale palác velmi malý a neposkytoval dostatek prostoru, je možné, že kamenné bylo pouze první patro a další patro jako dřevěná nástavba, tuto otázku budu konzultovat s odborníky na tehdejší stavby.
Co se týče sklepních prostor, tak ty na hradě nebyly, on totiž celý stojí na skále a i podle jeho ranného určení k tomu nebyl důvod. Jako sklepení se stálou vhodnou teplotou a tmou pro uskladňování byly využívaný k tomu vytvořené místnosti v hlásce.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den,
velice díky za naprosto skvělé stránky! Především díky nim jsme se rozhodli v průběhu naší dovolené částečně zasněžený hrad navštívit (5 dětí, 2 maminky a 1 tatínek). I když jsem byl Vašimi stránkami varován, zůstal jsem na vrcholu zcela unešen krásou místa a velikostí tohoto hradu. Značně tomu také přispěla cesta po žluté, lemovaná příkrými stráněmi s množstvím balvanů, jež plně dokresluje magičnost místa. Finální ranou byl pro nás však byl pohled na destruované kusy velké věže válející se v jejím okolí – to jsem zatím nikde jinde neviděl. Proto by mě velmi zajímalo, jakým způsobem zde k destrukci velké věže došlo (cílené stržení?) neboť jsou zde znaky (především fakt, že tyto spadlé kusy i přes svou velikost jsou kompaktní, tvarové nezměněné včetně středověké omítky – zatažené) které by tomu nasvědčovali. Rozhodně již tato věc by si zasluhovala bližší poznání a zkoumání.
Vaše stránky jsou (rovněž jako hrad) naprosto unikátní a nezbývá nic jiného než zatleskat a poděkovat. Jest na škodu, že takových nadšenců není více a tak by nám po destruovaných částí hradů nezbylo alespoň povědomí o jejich vzhledu ve formě fotografií, zaměření apod. Váš soukromý 3D model hradu jest však naprostým unikátem a velmi Vám fandím, abyste v jeho zpracování došel do vítezného cíle.
Nevím, jak je na tom stavebně-technický stav jednotlivých objektů, ale je evidentní, že dolní stěna 3. brány je na tom velmi špatně. Je zde sice „pokus“ o zpomalení její destrukce, ale obávám se, že bez aktivního zásahu (nákladné mikroinjektáže?) dojde k jejímu zborcení. Pak i samotný přístup do prostoru bývalého paláce je značně obtížný (navíc s malými dětmi) a šplhající návštevníci reliktům zdiva určitě neprospívají. Je toho mnoho, ale bohužel, pakliže se nenajdou ochotné ruce, nezbude nám nic jiného, než takto naříkat. Nemáte informace jak přesně na tom je již několikrát zmiňovaný Spolek přátel Nového hradu (Masarykova 58, Olomouc), zda vůbec, příp. jak moc je aktivní? Byla by to opravdu moc velká škoda. Zároveň věřím, že tento spolek, či jiný, prokáže-li svou ochotu, nebude mu vlastník bránit, spíše naopak, neboť vzhledem k nedávnému zamítnutí kasační stížnosti Nejvyššího správního soudu došlo k precedensu (Stará Duba a opevněné městečko Odranec ve Středočeském kraji), že vlastníkem takovýchto objektů je vlastník pozemků a je tak možné jej sankcionovat za porušení zákonem stanovených podmínek ohledně vlastnictví nemovité kulturní památky a ti se tak již nadále nemohou skrývat za bílé místo v zákonech, přesvědčujíc své okolí, že památka je státní, nikoliv jejich a starat by se tak měl stát.
Závěrem ještě jednou díky a dovolím si pár připomínko-proseb:
1) přidávám se k hlasům, že půdorys hradu zde není ideálně zařazen, určitě bych k odkazu „3D Model“ a k „Historie“ přiřadil půdorys z „Fotogalerie“ (klidně prolinkován na příslušné fotky), protože ten jediný je přehledný a pěkně zpracovaný;
2) když Jste se zhostil tak náročného úkolu, jakým je detailní zaměření skutečného stavu hradu a jeho výsledné vymodelování 3D, určitě by bylo vhodné zde popsat s jakou přesností je Vaše zaměření zpracováno (klidně i s odkazy – např.: „500 mm – dobová fotografie“, apod.) jakých přístrojů bylo užito a jakého software – čistě pro ucelení informací o Vašem postupu (např. zaměřeno 127 bodů s přesnotí…, ostatní dopočteno interpolací, apod…);
3) zároveň by bylo velmi záslužné zde sestavit detailní přehled pramenů z kterých je možno čerpat, ať již z pohledu historického, tak stavebně-technického, ale i archelogického.
Doufám, že Vás mé připomínko-prosby příliš nezaskočí a když už, tak si z nich nic nedělejte. Již tak Jste vykonal o 100% víc, než kdokoliv jiný a Váš vztah a zájem o hrad budiž jen příkladem pro ostatní!
Ještě jednou mnohokráte díky a hodně štěstí.
Jan Procházka
somebody@email.cz
Dobrý den,
moc děkuji za hezká slova i pochvalu webu a mé práce, opravdu díky ! Pokusím se odpovědět na všechny vaše otázky, a že jich je :o)
– O destrukci hlásky je psáno v Historii – Stav a formy vývoje – věž byla roztříštěna násilným výbuchem a její hmota vymrštěná ze svého místa. Obrovitost balvanů zdiva, dosahujících více jak stometrové kubatury a váhy až tří set tun prozrazuje sílu a nákladnost výbuchu…. dnešní výbušniny by rozmetaly hlásku na štěrk, ale tehdejší možnosti způsobily pouze rozmetání horní části a „pouhé“ odhození celistvých bloků nedaleko od místa. Výbuch jako zničující síla je jednoznačný.
– O možnostech záchrany čehokoliv na hradě, stejně tak jako o současných majetkových vztazích jsem již psal v knize hostů v odpovědi na dotaz Petra Hnyka z 16.11.2008.
– O spolku Přátel Nového hradu osobně nic nevím a ani jsme se nikdy neviděli. Předpokládám ale, že pro hrad nic konkrétního nevykonávají
– Půdorysný plán hradu zatím nechám ve fotogalerii, tak jako doposud. V historii je půdorys hradu vidět v etopovosti vývoje a ve 3D modelu je rozložení také patrné. Každopádně po dopracování modelu se zcela změní stránka 3D model, kde bude vše pohromadě a úplně jinak, takže vydržte… No a nakonec tak trochu a nenápadně nutím návštěvníky projít celý web, než najdou plánek :o)
– Přesnost modelu bude maximální, to je účel mé práce i cíl. Proto to trvá tak dlouho, proto se to vleče… Na objektech, které stojí a kde je to možné (všechny velké věže, 3. a 4. brána…) je přesnost modelu v jednotkách centimetrů, na objektech středního a horního hradu, které nestojí, ale jsou patrny v základech a v terénu (palác, hradby, budovy na 3. nádvoří…) s přesností do 1/2 metru, ostatní (dolní hrad, příkopy…) do 1 metru. Toto vše mohu zaručit, jinak bych to nedělal, protože by to pro mě osobně nemělo cenu.
– Software je podle mě použit ten nejlepší možný, na měření vzdáleností a ploch Laserový měřič, pro orientaci a vzájemnou dispozici objektů např. i letecké snímkování… počet zaměřených bodů se blíží tisící a bude vyšší.
– Odkazy na prameny naleznete v Historii – Vysvětlivky k hradním objektům, body 2, 3, 5 a vlastivědný sborník Severní Morava, svazek 65, 1993, Miroslav Plaček, Nový hrad u Kopřivné.
Uf, snad jsem zodpověděl vše potřebné. Na druhou stranu se při modelování stále vynořují další a další otázky a ty jsou složitější (zrovna se staví hradní palác a to je neuvěřitelná fuška), takže v pohodě…
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den,
o víkendu jsme navštívili s přáteli toto zajímavé místo. Mimo jiné nás zaujala soustava kamenů, seskupených do určitého obrazce. Mně to připomínalo bludiště, ostatní v tom viděli zase něco jiného. Chtěla jsem zeptat co tyto kameny měly nebo mají představovat? Díky za odpověď a přeji hodně sil a štěstí při vaší snaze zachránit Nový hrad. Je tu krásně a určitě jsme sem nezavítali naposled. Díky.
Dobrý den,
na toto kamenné dílo se ptá mnoho lidí, ale já opravdu nevím, co to je. Nejsem autorem a ani neznám toho, kdo to vytvořil, takže bohužel nepomohu. Snad něco mýtického, snad něco duševního či jen inspirace bájnými bludišti a nebo, pro každého, co si bude přát :o)
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Zdravím,
velice mě překvapili nové stránky o Novém hradě. Jsou velice povedené a člověk tu přehledně nalezne veškeré důležité informace. Bydlím ve Vernířovicích a do Hanušovic nebo přes ně jezdívám, ale na Novém hradě jsem doposud nebyl. Snad se mi letos poštěstí a tak úžasné místo konečně navštívím. Buď sám nebo s účastníky víkendové akce hnutí Brontosaurus, kterou budu pořádat na ekofarmě v Hynčicích n/Mor.
Přeji mnoho štěstí při úpravě stránek a spoustu kladných vzkazů
S pozdravem
Tomáš
Dobrý den,
děkuji za hezká a pochvalná slova a na hrad si určitě najděte čas, stojí to za to. Vím, že po světě stojí hodně hradů a různých objektů a staveb z dob dávno minulých, ale Nový hrad je něčím zvláštní, však uvidíte…
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den,
jsme z klubu Mladé Stromy,na hradě jsem byli v loni moc se nám tam líbilo,letos půjdeme tam taky. Máte pěkné stránky!!!
Dobrý den,
a děkuji za pochvalu. A samozřejmě, ať se vám na hradě líbí.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den, zdravím všechny kamarády Fürchtenberka a krásné jesenické přírody. Znám tyto stránky a jsem rád za jejich existenci, hrad mne zajímá už od dětství a často tam jezdím trávit příjemné víkendy s přáteli. Nečetl jsem celou knihu hostů, ale možná vám tady zodpovím některé otázky. Coby malý kluk si hrad pamatuju jen jako místo kde nikdo nebyl a vždy jsem tam našel uklidnění, s příchodem internetu jsem o sem o hard začal více zajímat. Minulý rok jsme na hradě umístili nástěnku s informacemi o hradě, které vycházely z této stránky, aby se každý návštěvník mohl něco dozvědět, nicméně vliv počasí a přístup lidí nástěnka nepřežila. Pár slov k „bezdomovcům“ : pochybně vzhlížející dřevěná chýše je skladem nářadí dříve fungujícího spolku přátel hradu, bohužel dnešní doba nepovoluje viditelnou činnost. Přátele hradu tak vystřídali trempové a ty bych s bezdomovci nespojoval, i když je pravda, tak špinaví někdy vypadají;-)
Dobrý den,
jak jsem již psal, informace přímo na hradě by byly dobrá věc, ale ty nenechavé ruce některých z nás, či jen nějaká zvláštní potřeba něco zničit, proti tomu je téměř marný boj…. ale uvidíme, zkusím letos opět poškádlit paní štěstěnu, třeba bude mít víc štěstí :o)
A trempové ? No nevím, nevím… Já na trampingu vyrostl, strávil jsem na cestách necestách, osadách a u ohňů s kamarády mnoho nocí a dní a prochodil nejedny boty, dodnes mi celta voní nejkrásněji na světě, dodnes považuji svůj prastarý maskáč za nejkrásnější oblečení, dodnes se s každým na cestě rozdělím o jídlo a dodnes je nejkrásnější spaní pod širákem, ale na hradě jsem vždy potkal jiné lidi, to nebyli trempové, to se pozná… a nebo jsem prostě jen neměl to štěstí. A věřte mi, že špína je to poslední, čeho si na lidech všímám… No, takže příště více toho kamarádství, zalomený palce a bude dobře nám všem.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Dobrý den,minulý týden jsem s rodinou strávila ve Štědrákově Lhotě.Poslední den jsme se rozhodli,že si uděláme výlet do blízkého okolí-na mapě jsem objevila Nový hrad-nevěděla jsem,co nás čeká-na jedné mapě byl zobrazen „jen“ jako zřícenina,na druhé jako „plnohodnotný“ hrad.Zpočátku jsme nemohli najít cestu(pořádné značení skutečně chybí).V Raškově,kde „naše mapa“ končila,jsem se v místním smíšeném zboží zeptala na cestu.Paní prodavačka i nějaký místní pán nás ochotně navedli: přejděte most a za kolejemi se dejte do kopce „po žluté“…a tak jsme se vydali na cestu.Vzhledem k tomu, že byla stezka zasypaná sněhem,a my jsme s sebou měli děti ve věku 3,5 roku a 16 měsíců,bylo to pro nás velmi náročné, ale nevzdali jsme se 🙂 Po chvíli se nad námi objevila věž, tyčila se hrdě mezi stromy a provázela nás po celou dobu „výstupu“…konečně jsme se s dětmi, batohy i sáněmi dostali k první bráně, a pak další branou mezi hradby. Překvapilo nás, jak je hrad rozsáhlý. Na mě osobně působil velmi hrdě a nedobytně. Bylo nám líto, že si nemůžeme přečíst nějaké bližší informace o historii hradu a okolí, a tak jsme si udělali alespoň fotky hradu v kouzelné zimní přírodě a po posilnění dětskými piškoty jsme se vydali zpátky dolů 🙂 Po návratu domů mi přišel od švagrové mail-podívej se na tyhle web.stránky o Novém hradu,jsou dost dobrý…a měla pravdu! Děkuji Vám za přehledně zpracované informace a krásné fotografie, celé stránky jsou pečlivě vypracované a je z nich cítit Vaše láska a úcta k tomuto kamennému skvostu. Přeji mu důstojnou budoucnost a Vám ať se daří,pane Jokle!
Dobrý den,
moc děkuji za vaše hezká slova, která mě přivedla do roztomilých rozpaků a moc mě potěšila. Je pro mě velikou poctou a osobním zadostiučiněním, jestli je opravdu možné z těchto virtuálních, nehmotných a nehmatatelných stránek poznat či alespoň vycítit moji obrovskou lásku k tomuto hradu, jež mě provází mým životem a dopřává mi pocit přítele, ke kterému je možné utéct se svými problémy, kam je možné se schovat před světem a kde sdílím pocit bezpečí, jako nikde jinde. V ranných to dobách, kdy se mnou na hrad chodili i mí přátelé, bylo zvláštní pozorovat, jak na některé pobyt na hradě nikterak nepůsobí, v jiných pak vyvolává strach a úzkost a mě přináší pocit domova. Prožil jsem na tomto kousku země věci, které nelze vyslovit nahlas, pokud si chcete ponechat pověst rozumného člověka, díval jsem se na věci a dotknul se jevů, kterým by nikdy nikdo neuvěřil. Možná to byla jen shoda náhod či pouhé štěstí, možná dar přítele, ke kterému se i já po celou dobu snažím být dobrým a věrným přítelem.
S pozdravem a přáním brzkého jara
Václav Jokl
Ahoj,
dekuji za krasne a prehledne webove stranky dnes uz pomalu zapomenuteho Noveho hradu. V Sumperku jsem se narodil a musim rict, ze me stale tento uzasny kraj necim prekvapuje.
Co me nejvice zaujalo na hrade (mimo jeho pudorysnou rozlohu, jeho velikost a rozmanitost) bylo jeho Genius loci. Navstivil jsem hradiste v zimnim podveceru.Schylovalo se k zapadu slunce a ja zustal se svou pritelkyni a mym vernym psim pritelem Samem na hrade sam. Nikde nikdo a prece jakoby nas hradem neco provazelo. Prosli jsme vsemi tremi branami, kdyz u veze A jsme se podivali dolu z hradeb. Dole jsme uvideli kameny seskladne do kruhu a uprostred nich byla mohyla ci pyramida z kamenu. Snad jako znameni prutoku energie ze zeme. Zvrchu tenhle lidsky pocin vypadal maximalne impozantne. Vse pak bylo doplneno kruhovym usporadanim stromu, ktere s jistou presnosti vytvareli pomyslnou hranici tohoto kruhoveho znameni. Sesli jsme dolu, podivat se k „tomu“ bliz. Kdyz jsme se blizili k hranici vnejsiho kruhu Sam nas predbehl a postavil se nam do cesty. Jsem presvedcen, ze psi maji mnohem vice vyvynutejsi smysl pro vnimani neceho, jak my lide rikame „nadprirozeneho“. Postavil se celem k nam a strnule se na nas dival, kdyz jsme udelali krok k nemu, nastavil se telem, jakoby nam chtel zabranit pristupu. Ptali jsme se ho co citi a on zkamenely, bez hnuti jen uprene ziral. Nepokouseli jsme se pak udelat dalsi krok a vratili se k prohlidce hradu. Vysvetleni jsem nedostal a ani ho nijak nevyzaduji.Jiste je, ze novy hrad je vyjimecnym mistem v nasem prekrasnem kraji.
Dobrý den,
tak trochu jsem nastínil moje zážitky v příspěvku nad tímto. Psi jsou úžasně vnímaví a také nejlepší přátelé, kteří narozdíl od těch lidských nikdy nezradí. Bez psů si už život nedokážu představit…
S pozdravem
Václav Jokl
Nedavno me napadlo stravit s nekolika kamarady vikend na nejake zricenine a natocit tam v lete kratky mysticky snimek. Scenar uz se rysuje, ale je treba jej zasadit na konkretni misto. Jsem ze Sumperka a zatim jsem na zricenine nebyl, ale asi ji brzo navstivim, abych videl jake jsou moznosti. Jen jsem se chtel zeptat, jestli ty zabydlene milovniky hradu mam chapat jako bezdomovce? Nerad bych podnikal docela narocnou vypravu, abych pak zjistil, ze nas tam budou prudit bezdomovci 🙁
Dobrý den,
položil jste složitější otázku, než je na první přečtení patrno…. No, víte, já fakt nevím, také by mě to zajímalo. Několikrát jsem se s těmito lidmi (za předpokladu, že jsou tam stále ti stejní) pokusil o kontakt, ale … nic. Na mě tam působí asi jako na všechny návštěvníky, čímž v podstatě odpovídám. Buďto je to tak, jak píšete nebo možná ještě „hůř“, ale jak jsem již psal, fakt nevím. Podstatu ani důvod jejich přebývání v jižní věži neznám a popravdě se po ní ani nepídím, to by asi měli jiní…
A až něco natočíte, dejte vědět, třeba bysme to zde na webu mohli vystavit.
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den,
včera jsme vyrazili s mámou na výlet na Lužnou, byl hezký zimní den, s tím , že si prohlědneme nějakou zříceninu na Lužné (jak nám kdosi poradil). To co jsem tam, ale viděl mi doslova vyrazilo dech….něco tak velkého jsem skutečně nečekal. Byť jsem rodákem ze Šumperka neměl jsem o této památce ani tušení a tak jsem rád, že jsem se o slávě tohoto hradu mohl dozvědět alespon z těchto Vašich hezkých stránek. Jak je vidět mám tu pořád co objevovat) Zdá se mi velká škoda, že o hradu dohromady nikdo neví a myslím, že by každý obyvatel šumperkého okresu měl být hrdý na to že pochází z kraje s tak bohatou historií a taky ji trochu znát. Pár informačních cedulí podél toku Moravy u Raškova nebo na silnici kolem Lužné by určitě neškodilo. Zdá se , že záchrana hradu ted spočívá plně v rukou rodiny Žerotínů z Bludova. (nebo se pletu?) Bylo by škoda nevyužít dnes dotací Evropské unie k záchraně nebo dokonce obnově hradu. Hrad by si to určitě dnes po 500 letech zasloužil. To by se ten Matyáš Korvín divil))….Viděl jsem také, že na hradě se už nejací milovníci hradu zabydleli, ale zajímalo by mě jestli třeba neexistuje nějaká občanská iniciativa , která by se snažíla hrad zachránit. V každém případě ,ale díky za tyto stránky. Honza
Dobrý den,
a děkuji za hezká slova o webu, která jsou pro mě důležitá. Podle mého o hradu ví hodně lidí, není až tak neznámý, jak by se třeba mohlo zdát. O cedulích jsem se pokusil trochu rozepsat v příspěvku níže a cedule u silničních cest ? Nevím, asi by to chtělo nějakou iniciativu obce Kopřivná a Bohdíkov, je ale otázkou, jestli by to bylo hradu ku prospěchu, kdo chce, tak si hrad i tak najde. A Matyáš Korvín by se asi opravdu divil, i když pravděpodobně daleko více jiným výdobytkům techniky než pár posledním objektům, které ještě stojí :o)
S pozdravem
Václav Jokl
Dobrý den, včera jsme projížděli s manželkou údolím Moravy. Chtěli jsme se trochu projít a tak jsme celkem náhodně zastavili poblíž železniční zastávky Raškov. Byla tam žlutá značka na nějakou zříceninu a protože staré hrady máme rádi, tak jsme romantickou cestou podél potoka vyrazili vzhůru. Nahoře jsme byli překvapeni jak je hrad rozsáhlý a na zříceninu zachovalý. Zajímá nás, jestli hrad někdo udržuje, aby se zachoval minimálně ve stávající podobě. Rostoucí stromy uvnitř hradu jsou sice pěkné, ale obáváme se o narušení zdí.
Doma jsem pomocí Wikipedie našel tyto stránky. A to bylo další překvapení. Úžasně podrobné, mnoho zajímavých informací, včetně nákresů, starých i nových fotek. Škoda, že někde na hradě není aspoň část těchto informací na nějaké tabuli. Stručnou historii a nákres původní podoby hradu bychom si rádi prohlédli přímo na místě.
Divíme se, že hrad nemá u silnice žádnou upoutávku. Takto o něm vědí jen místní a znalci.
Ještě jednou vám děkujeme za tyto stránky a těšíme se na 3D model hradu v dalších podobách.
Dobrý den,
v první řadě moc díky za pochvalu mého webu, která mě opravdu velmi těší. Ve stručnosti se pokusím odpovědět na vaše otázky. Hrad už hezkých pár staletí bohužel nikdo neudržuje a upřímně nevěřím, že se to kdy změní. To že se rozpadá před očima je smutné konstatování skutečnosti, které všechny co mají hrad rádi bolí… ale je to zhruba tak vše, co se s tím dá dělat. Nový hrad, který není zanesen v katastrálních mapách, je sice pro náš stát „nějakou“ památkou, ale to je opět tak vše. Žádná ochrana, natož pak nějaké plány alespoň částečné fixace současného stavu… Pozemek, na kterém stojí a tvrdošíjně vzdorují času poslední zbytky a torza objektů, je v majetku rodiny Mornstein-Žerotínů z Bludova a já netuším, jestli mají s hradem nějaké plány. Dovoluji si pouze předpokládat, že nikoliv.
Co se týče informační tabule přímo umístěné na hradě, jsem všemi deseti pro, ale jelikož těchto pokusů již několik bylo a všechny skončily stejně (cedule zmizely), nevím, jak to udělat jinak. Vůbec první byla vypalovaná na dřevě a lakovaná a vydržela asi 14 dní…
A proto všechno se snažím Nový hrad zachránit alespoň v dokonalých, realistických modelech, mnoha tisících fotek a vést tyto stránky, aby každý mohl uvidět hrad v dobách jeho slávy, být ohromen jeho rozlohou a propracovaností obrané struktury, uvidět tu neuvěřitelnou lidskou dřinu, která ho dokázala vybudovat a třeba mu vzdát hold a smeknout, protože jejich práce tu stojí dodnes… kdeže bude ta naše za 500 let…
S pozdravem a přáním hezkého podzimu
Václav Jokl
Zdravím všechny, zejména tvůrce a správce těchto stránek. Je dobré vidět povedenou webovou stránku o Novém Hradě, bezpochyby si ji zaslouží. Přeji hodně štěstí a sil s pokračováním těchto stránek. RION
Také zdravím a moc děkuji za hezká slova, která jsou pro mě opravdu velmi důležitá. Jsou vlastně tím nejsilnějším hnacím motorem mé práce, protože vypovídají o tom, že se tato práce daří, je navštěvovaná a snad se i líbí. Ještě jednou díky.
S pozdravem a přáním ještě trošky hezkého léta
Václav Jokl
Dobrý den. Moc pěkný web, je tady vidět dost práce. Ještě bych to doplnil půdorysy.
Dobrý den,
i vám moc děkuji za hezká slova. Půdorysy jsou v jednoduché podobě vidět na etapovosti vývoje a hezký a dostatečně velký půdorys je na stránce Fotogalerie vpravo nahoře – Plánek hradu s popisem. V poslední době hodně řeším podobu hradby horního hradu, její tvar a uchycení na hlásku, v tom se Gardavský a Plaček značně liší a zatím těžko přesně říci, bylo-li to tak či onak. Budu muset za Doc., Ing.,PhDr. Miroslavem Plačkem zajet a domluvit se, kterou verzi dopracovat v modelu. Z měření prostoru vychází, že oba způsoby byly možné… a teď to řešte :o) Každopádně na půdorysu od Dr. Arch. Ing. Zdeněka Gardavského, který se mi zatím jeví být věrohodnější, jde hradba kolem hlásky a uzavírá horní hrad, kdežto u Plačka je nalepena na hlásku, s kterou tvoří uzavřený útvar – dobře vidět na prozatímním 3D modelu.
Mějte se fajn a krásné léto
Václav Jokl
Dobrý den, děkuji za skvělou stránku o Novém Hradu, tento kdysi mocný hrad si určitě zaslouží pozornost. Jenom škoda že se z něj dochovalo tak málo.
Dobrý den,
děkuji za pochvalu, moc si jí vážím! Je určitě škoda, že takto rozsáhlý a krásný hrad se nám v plné síle nedochoval do dnešních dnů, ale to už tak bývá…, je to osud mnoha staveb, které při putování časem prostě neměly to štěstí. Na druhou stranu je to i po těch dlouhých letech stále krásná a tajemně romantická zřícenina a má své kouzlo.
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Ať se již na celou pověst díváte jakkoliv, vězte, že závěrečná část poslední věty pravdivá není…???
Na úvod vám alespoň popřeji dobrý den (je to taková hezká slušnost),
a také nevím jak mám váš příspěvek v Knize hostů chápat. To je otázka ? Nebo je pro vás tato věta něčím nesrozumitelná ? Já doufal, že je z ní naopak jasné, co chce říci….
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl
Nové hrady jsou velmi zajímavé a důležité historií pro nás občany, na hradech jsem byl min. 10x a stále tam chodím rád.
Dobrý den,
podle názvu v množném čísle Nové hrady, předpokládám, že nebudete z daleka, protože tento název je u nás v okolí hodně používán a to už od dob, co si pamatuji. Správně je ale pouze Nový hrad. Nakolik je historie Nového hradu pro nás důležitá netuším, u každého to bude jinak a pokud se nebude jednat o seriózní historický výzkum, bude to vždy více otázka srdeční, než historická.
Ale je dobře, že Nový hrad, i přes svůj značný věk a vysokou míru destrukce, stále dokáže přilákat své návštěvníky a nabídnout jim pohledy do dávných časů a přinést do dnešních uspěchaných a komerčních dnů klid a romantické snění…
S pozdravem a přáním hezkého léta
Václav Jokl