Na teto stránce nahlédnete do časů tvoření 3D modelu původní podoby hradu z doby jeho největší síly a slávy, do období mezi roky 2007 a 2011.
Byly to roky plné mravenčí práce, nesčetných pobytů na hradě, měření, studování historie, učení se z chyb, konzultací, analýz…, ale také roky plné očekávání a radosti, když se hrad pomalu vynořoval ze současného stavu zapomenuté zříceniny do podoby mohutného hradního komplexu a jeho skutečná podoba pro všechny z nás opět spatřila světlo světa.

Srpen 2007

V současné době zde uveřejňuji pouze velmi hrubý, schématický nákres prostorového uspořádání hradu podle doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka (níže), ale již v letošním roce zde budou k vidění unikátní, přesné 3d modely jak současného stavu zříceniny, tak hlavně podoby hradu v dobách jeho největší slávy, a to s přesným zobrazením původního stavu terénu a všech objektů, věží, bran, hradeb, budov, cest atd. s přesnými texturami a v různých pohledech a obdobích. Bude se jednat o unikátní model, který nabídne pohled na hrad tak, jak kdysi skutečně vypadal a to s maximální možnou přesností. S trochou nadsázky se bude jednat o cestu zpátky časem do dob dávno minulých a nejen mě samotnému se tak splní dávný sen uvidět hrad v celé jeho kráse a síle.

Model vychází z kresby doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka,
Nový hrad u Kopřivné, Severní Morava 65/1993, str. 9.
Model pro účely webu dopracoval Václav Jokl © 2004

Únor 2009

Plním slib a nabízím pohled na práci při modelování hradu – snad vás alespoň kapičku potěší. Ani nevíte, jak neuvěřitelně těší mě. První část práce je hotova, a to vymodelování současného stavu zříceniny. Je to velmi důležité, jednak pro zmapování dnešního faktického stavu, hlavně pak ale pro přesné vzájemné rozložení hlavních objektů hradu (věží, bran, hradeb…) v rámci terénu i vůči sobě navzájem – vzdálenostně, výškově… Bylo nutné najít souvislosti stavebních provedení napojení dnes neexistujících hradeb, aretace v původním terénu a tisíce dalších drobností, které otevírají cestičky ke skutečnému stavebnímu provedení ve 15 století. Je to neuvěřitelná mravenčí práce, která se posouvá jen o malé krůčky, zastavuje se na výše zmíněných problémech, vyžaduje trpělivost, klidné ruce i hlavu a nutí neustále studovat historii. Odměna je ale obrovská, hrad se začíná pod rukama stavět, nabírá na skutečnosti a přenáší nás do dob dávno minulých a dokáže na dlouhé hodiny zastavit čas, když se otáčí modelem, donekonečna renderují scény a oči se nemohou odtrhnout od vykreslených obrazů. Takže posuďte sami, jak se dílo daří…
Postupně budu doplňovat další obrázky až do dne, kdy se zde objeví hrad v plné kráse a síle. 

 

Květen 2009

Zatím nepřidávám další obrázky modelování, protože jednoduše nové nejsou. Stojíme na hradním paláci…, proběhla další přeměřování, dopočítávání, analýzy terénu a tvaru paláce, napojení pláště hradeb na hlásku atd. atd… Je to nejsložitější část hradu a já se nechci zbrkle utnout od skutečného stavu, za který pak budu ručit a obhajovat ho. I tak nelze dílčí omyly vyloučit, ale snažím se, aby byly s ohledem na současné možnosti co nejmenší. Řadu otazníku jsme již vyřešili a ty poslední snad také brzy rozlouskneme, takže nezbývá, než trpělivost. 

 

Červen 2009

Podařilo se dokončit modelování paláce a okolí paláce a hlásky. Věřím, že jsme velmi blízko reálnému stavu. Nyní se pracuje na první a druhé bráně, na terénu a hradbách dolního hradu a baštách. Do fotogalerie přidávám 2 obrázky s velmi provizorními a jednoduchými texturami, aby byl hrad konečně tak trochu oděn a pomalu se klubal znovu na svět :o) 

 

Září 2009

Finální podoba hradu je v podstatě hotová. Horní hrad je kompletně hotov a v dolním chybí jen pár drobných dodělávek. Věřte, je to nááádhera! Zveřejnění musí ještě chvilku počkat, protože mě čekají odborné konzultace, ale ty by mohly být do konce měsíce října hotovy a pak už něco ukážu ;o) Možná i o chloupek dřív… 

 

Březen 2010

Konečně mohu zveřejnit zásadní nové informace o modelování hradu. Nejdůležitější je jednoznačně zpráva o návštěvě u Doc. Ing. PhDr. Miroslava Plačka, kterému jsem ukázal obrázky modelu hradu v poslední fázi modelování a požádal o odbornou konzultaci v místech, kde si nejsem jistý. Návštěva byla velmi příjemná a její závěr je pro současné i budoucí modelování hradu ten nejlepší možný, pan Plaček bude oficiálním konzultantem a garantem historické správnosti modelu, za čež moc děkuji. Tím se mé dosavadní modelování dostává z pozice práce „zapáleného amatéra“ do odborné roviny a model hradu bude nést potvrzení historické správnosti.
Doc. Ing. PhDr. M. Plaček navrhnul změnit 3 oblasti v modelu hradu, označené jako důležité. Jejich zapracování trvalo delší dobu, a to z důvodu nakupení práce a nedostatku času, ale již jsou hotovy a teď budou konzultovány. Pokud bude vše v pořádku, nabídnu další pohledy na hrad, již s velmi vysokou zárukou historické správnosti. 

 

Listopad 2010

Po delší odmlce přináším další 3 pohledy na model hradu. Změny jsou hlavně ve střešní krytině, kde je použita dobová bobrovka, dřevěné obložky horních pater, zvýšené druhé obranné patro hradního paláce, dopracovaná podoba první brány a vstupních obložek 3 a 4 brány, opravené umístění a rozloha skalních textur, ale třeba i začlenění prevétu.
Model i nadále obsahuje záměrné chyby, jako jistou ochranu při případném zkopírování a použití v cizích materiálech bez mého souhlasu…
V následujícím období (trochu naivně doufám, že přes zimu bude více času 🙂 by měl model doznat hlavně výrazného vylepšení v podobě textur a zajištění autorských práv. Příští rok bych rád model již publikoval v tištěných materiálech a tím také konečně zpřístupnil všem – uvidíme… 

 

 

Galerie postupného modelování

   © 1997 - 2023 Václav Jokl  |  veškerá práva vyhrazena  |  Licenční podmínky

 

 

© 1997 - 2023 Václav Jokl
Licenční podmínky